Me kodekun e ri H.266, video me cilësi më të lartë do të kapet në më pak bajte

Codec

Sapo ka dalë një kodek i ri i kompresimit të videos, H.266 VVC. Kjo përkthehet në më shumë cilësi video që kërkon më pak bajte për ta ruajtur atë. Supozoj se të parët që do ta përdorin do të jenë kompanitë e mëdha të platformave video streaming.

Dhe kërcej, përdorues të zakonshëm. Jo vetëm ata që janë të përkushtuar në dërgimin dhe marrjen e skedarëve video përmes internetit, me ligjshmëri të dyshimtë, por edhe ata që përdorin telefonat tanë celularë për të kapur video. Sa herë që pajisjet tona regjistrojnë me më shumë cilësi, tashmë në 4K dhe me nivele të larta fps, dhe që përkthehet në skedarë video më të rëndë. E gjithë kompresimi është i ulët.

Javën e kaluar kam komentuar në lajm që iPhone 12 Pro i ardhshëm mund të kapë Video 4K me 240 fps. Problemi do të jetë hapësira që do të zënë këto skedarë video në atë format. Epo, lajmet e sotme vijnë në ndihmë për të lehtësuar këtë problem.

El Instituti Fraunhofer Heinrich Hertz ha i shpallur sot lëshimi zyrtar i pasardhësit të kodeksit të kompresimit të videos H.265 HEVC, H.266 / Kodifikimi i gjithanshëm i videos (VVC). Lajm i shkëlqyeshëm, pa dyshim.

Fraunhofer HHI vëren se ndërsa H.265 / HEVC kërkon afërsisht 10 gigabajt të dhëna për të transmetuar video 4 minuta 90K UHD, H.266 / VVC kërkon vetëm 5 gigabajt, gjysma e të dhënave të kërkuara për të njëjtën cilësi video.

Ky kodim i ri i videos është dizajnuar posaçërisht duke pasur parasysh transmetimin e videos me rezolucion 4K dhe 8K. Me këtë zvogëlim të kërkesave për të dhëna, përdoruesit do të jenë në gjendje të kapin imazhe me cilësi më të lartë pa rritur ndjeshëm hapësirën e magazinimit. Kjo gjithashtu do të thotë që transmetimi i videove me cilësi të lartë do të kërkojë vëllim më i ulët i të dhënave celulare.

Sigurisht që është një lajm i mirë, por në planin afatmesëm. Ky kodek sapo është lëshuar dhe do të kalojë pak para se një pajisje që e mbështet këtë kodek të instalohet në çipet e ardhshëm të videos. Të dyja kodim pas kapjes, si në të tij deshifrimi për t’u riprodhuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.