iPadOS 16 Stage Manager do të vijë në iPad Pro pa çipin M1, por me kufizime

Visual Organizer (Stage Manager) në iPadOS 16

Apple dje lançoi betan e dhjetë të iPadOS 16. Mos harroni se disa nga sistemet e reja operative të saj u lansuan zyrtarisht disa javë më parë, duke përfshirë iOS 16 dhe watchOS 9. Megjithatë, iPadOS 16 dhe macOS Ventura do të mbërrijnë gjatë gjithë muajit tetor, ka shumë të ngjarë me modelet e reja të iPad dhe Mac nën krah. Një nga arsyet pse iPadOS 16 u vonua ishte Menaxher i Stages, ose kështu besohet. A funksion që në beta e dhjetë përfshin lajme: Stage Manager do të vijë në iPad Pro pa çipin M1.

iPad Pro pa çipin M1 më në fund do të ketë Stage Manager në iPadOS 16

Përgjatë nëntë versioneve beta para iPadOS 16 dhe ndryshe nga ajo që u prezantua në WWDC 22: ne kemi ndryshime në Menaxher të skenës ose Organizues vizual. Ky funksion është një nga tiparet kryesore të iPadOS 16 i cili përpiqet të sjellë multitasking real në iPad Pros. Megjithatë, nevojat teknike të kësaj veçorie përfshijnë një veçori të re të shkëmbimit të shpejtë të memories që mund të ofronte vetëm çipin M1 të Apple përfshirë në iPad Pro më të fundit.

Megjithatë, gjithçka ka ndryshuar në beta-në e dhjetë të iPadOS 16. Në këtë beta të re, Stage Manager është i pajtueshëm me disa pajisje të vjetra që nuk kishin një çip M1 brenda. Këto përfshijnë iPad Pro 11-inç të gjeneratës së parë dhe më vonë dhe iPad Pro 1-inç të gjeneratës së tretë e më vonë që mbante Çipat A12X dhe A12Z në vend të çipit M1. Me një kufizim prej katër aplikacione drejtpërdrejt në ekran.

Këto janë shpjegimet që Apple ka dhënë pasi është pyetur nga Engadget:

Ne prezantuam Stage Manager si një mënyrë krejtësisht të re për të kryer shumë detyra me dritare të ridimensionueshme, të mbivendosura në ekranin e iPad dhe një ekran të jashtëm të veçantë, me aftësinë për të ekzekutuar deri në tetë aplikacione të drejtpërdrejta në ekran menjëherë. Ofrimi i kësaj mbështetjeje me shumë ekrane është i mundur vetëm me fuqinë e plotë të iPad-ve me bazë M1. Klientët me iPad Pro të gjeneratës së tretë dhe të 3-të kanë shprehur interes të madh për të qenë në gjendje të përjetojnë Stage Manager në iPad-ët e tyre. Si përgjigje, ekipet tona kanë punuar shumë për të gjetur një mënyrë për të ofruar një version me ekran të vetëm për këto sisteme, me mbështetje për deri në katër aplikacione të drejtpërdrejta në ekranin e iPad menjëherë.

Visual Organizer (Stage Manager) në iPadOS 16
Artikulli i lidhur:
Ky është shpjegimi pse Visual Organizer i iPadOS 16 mbështet vetëm çipin M1

Këtë e ka bërë të ditur edhe Apple Mbështetja e Stage Manager me ekranet e jashtme gjithashtu do të vonohet deri në iPadOS 16.1 edhe me pajisjet me çipin M1. Megjithatë, ky funksion i eksternalizimit të ekranit të iPad-it në ekrane do të jetë ekskluzive për iPad Pro me M1 dhe iPad Pro i ri që do të integrojë çipin M2 që ndoshta do ta shohim gjatë muajit tetor.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.