Microsoft përgatit fillimin e Thinga.Me një aplikacion për të kapur dhe organizuar objekte të vërteta

gjë-unë

Me siguri më shumë se një prej jush ka një koleksion komikësh, figurash, celularësh, CD, DVD, kartolina, makina ... koleksione që gjithmonë i keni në një vend të sigurt larg nga duart e kujtdo që mund të jetë një rrezik i mundshëm për koleksionin tonë të vlefshëm që ne kemi marrë shumë vite për të përfunduar.

Laboratori Eksperimental i Microsoft punon rregullisht në aplikime kurioze që jo gjithmonë e shohin dritën. Më parë, Microsoft lançoi një aplikacion që lejonte përdoruesit të retushonin lëkurën e selfive që mund të bënin përmes aplikacionit. Këtë herë aplikacioni që do të largohet nga laboratori i Microsoft quhet Thinga.Me, një aplikacion që na lejon të kapim objekte dhe t'i organizojmë ato.

Aplikimi na lejon të marrim fotografi të të gjitha objekteve në koleksionet tona në fmë vonë organizoni ato brenda aplikacionit. Aplikacioni përdor kodin "GrabCut" të zhvilluar nga Microsoft Research për të njohur dhe ndarë automatikisht të gjitha objektet në fotografitë që bëjmë, duke lënë vetëm lentet për tu mbledhur.

Jeta jonë është e mbushur me gjëra fizike që na interesojnë… Si ekip, ne kemi qenë të zhgënjyer që nuk ka asnjë aplikim të mirë që na lejon të dixhitalizojmë këto gjëra fizike në mënyrë që më vonë t'i organizojmë dhe t'i ndajmë me miqtë ose të njohurit tanë.

Thinga.Me është krijuar për të mbushur këtë boshllëk. Mantra jonë për aplikacionin është "Mblidhni gjëra, jo foto". Ai përdor GrabCut, një pjesë e kodit e zhvilluar nga Microsoft Research rreth dhjetë vjet më parë, e cila na lejon të eliminojmë pjesën tjetër të kapjes, duke lënë vetëm objektin në fjalë. Ky akt i thjeshtë i heqjes së sfondit të një objekti na jep ndjesinë se nuk është një fotografi për tu mbledhur, por më tepër një gjë fizike. Me këtë pikë fillestare ne kemi shtuar sfonde mbi të cilat mund të vendosim pothuajse të gjitha koleksionet tona.

Nëse dëshironi të provoni këtë aplikacion të Microsoft, mund të ndalesh lidhja e mëposhtme dhe regjistrohuni nëse nuk është ende vonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.