Microsoft lançon "Skuadrat", një hapësirë ​​pune bashkëpunuese si një rival i Slack

Microsoft lançon "Skuadrat", një hapësirë ​​pune bashkëpunuese si një rival i Slack

Gjigandi Microsoft është plotësisht i vendosur për të rritur praninë e tij në sektorin e biznesit, aq më tepër pasi ka parë rezultatet e mira që aleanca midis Apple dhe IBM duket se po jep, kryesisht në Shtetet e Bashkuara. Me këtë ide në mendje ai ka befasuar duke njoftuar një produkt i ri që, megjithatë, nuk është një konkurs për firmat e lartpërmendura, nëse jo për Slack.

Produktit të ri të Microsoft i është dhënë emri përshkrues i ekipet (skuadrat) dhe është një hapësirë ​​pune dixhitale e bazuar në biseda, e integruar me aplikacione dhe shërbime të tjera dhe e krijuar posaçërisht për përdoruesit e Office 365.

Skuadrat, Microsoft "i plogët"

Ekipet e Microsoft janë krijuar për të qëndruar përpara platformave të tjera bashkëpunuese dhe të bisedave të tilla si Slack ose HipChat. Për ta bërë këtë, Ekipet ofron një ndërfaqe bisede që integron me aplikacionet dhe shërbimet e Office 365, por edhe me shërbime të tjera të zhvilluara nga ndërmarrjet e palëve të treta si Zendesk, Asana, Hootsuite dhe Intercom.

Sipas kompanisë, Microsoft Skuadrat janë krijuar me idenë e ofrimit të një 'përvojë moderne bisede' në vendin e punës. Ai mbështet "biseda të vazhdueshme dhe të ndërprera", si dhe biseda publike dhe private.

Përveç kësaj, Integrimi në Skype lejon ekipet e punës të fillojnë me shpejtësi konferenca zanore dhe video, dhe çdo hapësirë ​​pune dixhitale mund të personalizohet shumë me emoji, afishe, GIF, shtesa dhe shumë më tepër.

Në Microsoft, ne jemi thellësisht të përkushtuar në misionin për të ndihmuar njerëzit dhe organizatat të arrijnë më shumë dhe të rikrijojnë produktivitetin për cloud dhe botën e lëvizshme është thelbësore për ambicien tonë. Ne ndërtuam Ekipet e Microsoft sepse ne shohim mundësi të jashtëzakonshme dhe ndryshime të jashtëzakonshme në mënyrën se si njerëzit dhe ekipet punojnë.

Ekipet tani janë më të shkathëta dhe strukturat organizative janë më të lehta për të mbajtur rrjedhën e komunikimeve dhe informacionit. Me Ekipet e Microsoft, ne aspirojmë të krijojmë një mjedis dixhital më të hapur që e bën punën të dukshme, të integruar dhe të arritshme - në të gjithë ekipin - në mënyrë që të gjithë të qëndrojnë në rregull.

Word, Excel, PowerPoint, SharePoint, OneNote, Planner, Power BI dhe Delve janë të integruara në Ekipet e Microsoft dhe janë në përputhje me Grupet Office 365. Në këtë mënyrë, anëtarët e ekipit mund të Shpejt dhe lehtë kaloni nga bisedat në bashkëpunimin në dokumente.

Microsoft lançon "Skuadrat", një hapësirë ​​pune bashkëpunuese si një rival i Slack

Microsoft Teams është krijuar për klientët e biznesit të Microsoft dhe përfshin sigurinë në nivelin e ndërmarrjes me vërtetim me dy faktorë, identifikim të vetëm përmes Active Directory dhe kriptim të të dhënave.

Ekipet e Microsoft është i disponueshëm si parapamje për Windows, Mac, Android, iOS dhe ueb në 181 vende dhe 18 gjuhë duke filluar për klientët e biznesit të Office 365 (Essentials Business, Business Premium, El, E3 dhe E5). Fillimi zyrtar do të bëhet në fillim të vitit të ardhshëm, pa ndërmarrja që ka specifikuar ende një datë më specifike.

Slack bën syrin e zgjuar

Para se Microsoft të shpallte Skuadrat, platforma konkurruese Slack publikoi një reklamë në faqen e plotë në New York Times duke mirëpritur Microsoft-in në hapësirën e bisedës dhe duke ofruar disa "këshilla miqësore" ndërsa thekson, në mënyrë të qartë ironike, se ai është shumë i shqetësuar për konkurrencën e Microsoft.

Slack mirëpret Ekipet e Microsoft

Njoftimi Postuar nga Slack në The New York Times "Mirëseardhja" ekipeve të Microsoft | Imazhi i shpërndarë nga përdoruesi i Twitter @SuMastodon

Në reklamë, ajo përfundon me një paralajmërim që thotë se "Slack është këtu për të qëndruar", kompania thotë se është një platformë e hapur dhe se dashuria, mendimi dhe mjeshtëria janë thelbësore për një produkt të suksesshëm komunikimi.

Një pikë e fundit: Slack është këtu për të qëndruar. Ne jemi aty ku ndodh puna për miliona njerëz në të gjithë botën.

Mirë se erdhët, Microsoft, në revolucion. Ne jemi të kënaqur që po na ndihmoni të përcaktojmë këtë kategori të re të produkteve. Ne admirojmë shumë nga arritjet tuaja dhe e dimë që do të jeni një konkurrent i denjë. Ne jemi të sigurt që edhe ju do të krijoni disa ide të reja. Dhe ne do të jemi atje, të gatshëm.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.