Akademia e parë e Zhvillimit të iOS hapet në Napoli

Zhvilluesit-Qendra

Nëse zakonisht ndiqni fjalët kryesore që Apple feston çdo vit, veçanërisht konferencën për zhvilluesit që kompania mban në qershor dhe ku prezanton të gjitha lajmet për sistemet e ndryshme operative që do të mbërrijnë në shtator, kompania gjithmonë i kushton vëmendje të veçantë zhvilluesve Ata që përkëdhelen vazhdimisht, megjithëse në disa raste, udhëzimet e rrepta të App Store bëjnë që më shumë se një të largohet nga platforma iOS për shkak të paaftësisë dhe ndihmës së vogël të dhënë nga ata që janë përgjegjës për shqyrtimin e aplikacioneve para mbërritjes së tyre në App Store.

Disa muaj më parë Ne ju informojmë për planet e kompanisë për të krijuar qendrën e parë për zhvilluesit e iOS në Itali në Europë. Muaj më vonë, kompania me qendër në Cupertino sapo e përuroi atë në qytetin e Napolit. Akademia hap dyert e saj në mënyrë që kushdo që intereson të zhvillojë aplikacione për ekosistemin iOS mund të regjistrohet në këtë akademi, ku do të mësojë se si të programojë në iOS.

Në ceremoninë e hapjes, Apple thotë se është e kënaqur që mund të ndihmojë brezin e ardhshëm të sipërmarrësve në Itali dhe në të gjithë kontinentin për të fitojnë aftësitë e nevojshme për të qenë të suksesshëm. Kursi i parë do të fillojë në tetor dhe do të lejojë 200 studentë të fillojnë të hyjnë në botën e programimit në iOS.

Tani App Store ka pak më pak se 2 milion aplikacione. Në Evropë, më shumë se 1,2 milion njerëz janë të përkushtuar në zhvillimin e aplikacioneve për këtë ekosistem që ka gjeneruar rreth 10.000 miliardë dollarë për zhvilluesit e kontinentit të vjetër. Interesimi i Apple për zhvilluesit është logjik, pasi pa to, pajisjet e kompanisë nuk do të ishin bërë sinonim i cilësisë për sa i përket aplikacioneve dhe lojërave, pasi që sot shumë aplikacione janë të disponueshme vetëm në ekosistemin iOS dhe për momentin nuk ka ndërmend të ulet Android.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Paul dijo

  Zbuloni pse ka pasur një të tillë në Argjentinë për më shumë se një vit!
  Përshëndetje!