USB-C: Ndryshimi i lidhësit mund të zgjerohet në të gjitha produktet

Në fund të javës së kaluar ju thamë në këtë postim se Bloomberg njoftoi se ishte dakord me analistin Ming-Chi Kuo që iPhone 2023 do të vinte me USB-C për arsye të ndryshme, duke lënë pas lidhësin Lightning. Epo, tani në një cicërimë e re i analistit të famshëm, tregon se jo vetëm iPhone do të inkorporojë USB-C, por edhe aksesorë të rëndësishëm si AirPods, bateria MagSafe ose Tastiera/Mausi/Trackpad Magic mund ta inkorporojnë në të ardhmen e afërt.

Aktualisht iPhone dhe aksesorët e tij rikarikojnë bateritë e tyre përmes Lightning tashmë të konsoliduar, i cili pa dritën e parë me lançimin e iPhone 5. Thashethemet e forta rreth një kalim në USB-C do të nënkuptonte lidhje universale dhe të unifikuar që do të kënaqte pretendimet e disa rregullatorëve (siç është Bashkimi Evropian), pasi produkte të panumërta përdorin tashmë lidhjen USB-C (telefonët inteligjentë Android, diapazoni i iPad, përveç atij të nivelit fillestar, MacBook-ëve më të fundit...).

Një tjetër mundësi që po shqyrtohet dhe përflitet për të ardhmen është mundësia që Apple të prezantojë një model pa porte, me karikim përmes MagSafe ose wireless. Megjithatë, Ming-Chi Kuo mendon në të njëjtin postim në Twitter se ky realitet është ende shumë larg për shkak të kufizimeve aktuale të teknologjive me valë (për shembull, karikimi nuk është kurrë aq i shpejtë sa me një përshtatës fizik dhe kabllo) dhe për shkak të mungesës së aksesorëve që zbatojnë përdorimin e një iPhone pa kabllo (karikues MagSafe, aksesorë të ndryshëm që përdorin këtë teknologji, etj).

Aksesorët si AirPods Pro dhe AirPods Max janë thirrur të përditësohen këtë vit, por Ne nuk presim që në këtë rishikim të inkorporohet lidhësi i ri dhe të shohim të zbatohet Lightning. Sidoqoftë, një opsion i ri me karikim USB-C duhet të shfaqet pothuajse menjëherë nëse konfirmohet se iPhone 2023 do të inkorporojë këtë teknologji, siç ka ndodhur tashmë me inkorporimin e një kutie wireless në AirPods.

Pa dyshim, thashethemet për USB-C në ekosistemin Apple janë të forta, jo vetëm me iPhone, por edhe me synimin për të inkorporuar më shumë linja produktesh në këtë standard. Lajm i shkëlqyeshëm për të gjithë përdoruesit që nuk do t'i kërkojmë më A keni një karikues iPhone?

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.