Ne do të shohim pajisjet e para të automatizimit në shtëpi CHIP të përputhshme me Apple, Amazon dhe Google këtë vit

CHIP

Ne jemi në rrugën e duhur për të universalizuar sistemet e automatizimit në shtëpi. Konsorciumi i prodhuesve të pajisjeve automatizuese në shtëpi CHIP, me mollë, Amazona, Dhe Google përpara, duket se tashmë po merr formë.

Dhe në mënyrë që të jenë në gjendje të standardizojnë protokollet e komunikimit midis markave të ndryshme, prodhuesit e shoqatës në fjalë do të fillojnë të lançojnë produktet e tyre me Certifikata CHIP po këtë vit. Bravo

Undshtë padyshim një përparim i madh për të gjithë ata përdorues të cilët në një masë më të madhe ose më të vogël kanë filluar të «domotizoj»Shtëpitë tona. Së shpejti pajisjet e automatizuara në shtëpi të çertifikuara CHIP do të jenë në përputhje me tre platformat kryesore të automatizimit në shtëpi të Apple, Amazon dhe Google.

Falë shoqatës së më shumë se 170 kompani i cili filloi në 2019 për të standardizuar sistemet aktuale të automatizimit të shtëpive, është krijuar një sistem standard protokolli midis pajisjeve të ndryshme të automatizimit të shtëpive në shtëpitë tona.

Kjo do të thotë që për shembull një llambë LED që ka Certifikata CHIP, do të jetë i pajtueshëm për të dy Alexa, Siri ose OK Google. Ata do të përdorin të njëjtin sistem të komunikimit pa tel dhe do të jenë në përputhje me aplikacionet përkatëse të automatizimit të shtëpisë.

Projekti CHIP, (Shtëpia e lidhur përmes IP-së), filloi me qëllimin për të shfrytëzuar modelet e të dhënave HomeGit, Alexa Smart Home, Google Weave dhe Dotdot të Zigbee për ta bërë më të lehtë për bizneset të krijojnë pajisje shtëpiake inteligjente që janë në përputhje me të gjitha platformat.

Isshtë një iniciativë me burim të hapur që mund të jetë e mirë për bizneset e përfshira dhe konsumatorët dhe përdor Bluetooth LE për konfigurim, si dhe Wi-Fi e Thread për lidhje.

Verge postoi një raportojnë ku shpjegon se çertifikimi CHIP për grupin e parë të pajisjeve do të mbërrijë në fund të këtij viti, së bashku me pajisjet e para.

Këto pajisje do të jenë ato që ne tashmë i njohim, por i përshtatshëm për standardin e ri të komunikimit. Ata do të jenë sende ndriçimi, blinds, kontrolle klimatike, televizorë, brava dera, hapësa derësh garazhi, sisteme sigurie dhe router Wi-Fi, ndër shumë të tjerë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Xavier dijo

    Unë besoj se jo shumë kompani do të shoqërohen me CHIP, për faktin se nuk përdor një protokoll të tillë si zigbee ose z-valë, etj., Dhe këto protokolle i bëjnë ata të shkojnë shumë larg dhe të konsumojnë pak, kështu që ata mund të bëjnë çelësa automatizimi në shtëpi pa Nevoja për një kabëll neutral është një nga avantazhet e përdorimit të këtyre protokolleve, tani union CHIP nuk përdor asnjë nga ato protokolle dhe përdor vetëm bluetoo dhe wifi, dhe megjithëse ka sistemin e fijeve nuk është i mjaftueshëm dhe kjo është arsyeja pse markat si Philips nuk do të bashkohen kurrë dhe është për të ardhur keq, ata duhet të kishin krijuar një protokoll si z-valë ose zigbee brenda CHIP dhe pastaj më shumë kompani do të bashkohen. Le të shohim nëse në atë mënyrë do të kemi vetëm një zyrë qendrore dhe jo 40 cent secila të markës së saj dhe nëse po, vijnë më shumë pajisje të përputhshme me Apple, e cila është gjithmonë ajo me më pak.