Ne tashmë e dimë pse iPad 10 nuk është i pajtueshëm me Apple Pencil 2

Apple iPad i gjeneratës së 10-të

iPad-i i fundit shumëngjyrësh i Apple u prezantua jo shumë kohë më parë dhe ne e dimë tani pse nuk është i pajtueshëm me Apple Pencil i gjeneratës së dytë. Ishte një surprizë që kur Apple lançoi një model të ri të Tabletit, ai nuk ishte në përputhje me modelin e fundit të Apple Pencil. duke marrë parasysh se duket, në këtë mënyrë, se kompania amerikane po riciklon ende materialet e vjetra. Mendoj se pak njerëz do ta blejnë këtë iPad me këtë “defekt” edhe nëse ka shumë ngjyra dhe ndonjë risi tjetër. Le të zbulojmë pse nuk mbështetet.

Arsyen në këtë moment e dimë falë personave të specializuar që punojnë apo bashkëpunojnë me iFixit. Ai Web që arrin të bëjë të pamundurën. Ata janë të aftë të çmontojnë çdo pajisje Apple dhe gjëja më e mirë është që më vonë e rimontojnë atë pa asnjë pjesë ose vidë shtesë. Kur ato kanë bollëk, është sepse Apple donte të krijonte një pajisje që nuk prishet. Kemi një video në të cilën mund të shihni çmontimin e iPad-it të ri të gjeneratës së 10-të të Apple dhe me këtë mund të vlerësojmë pak më mirë pjesën e brendshme të iPad dhe arsyen e një prej pyetjeve më interesante të këtyre muajve: Pse pajisjes i mungon mbështetja për Apple Pencil të gjeneratës së dytë.

Teksa fillojmë të shikojmë videon, shohim se si prishja zbulon strukturën e brendshme të iPad, duke përfshirë baterinë e tij me dy qeliza 7,606 mAh. Ne e vlerësojmë tabelën logjike me çipin A14 Bionic. Ka disa aspekte që u përfolën, por tani me këtë video mund ta marrim me siguri. Është vlerësuar si lKomponentët e kamerës së përparme janë pozicionuar horizontalisht dhe zënë hapësirën ku do të ishte vendosur spiralja e karikimit me valë për Apple Pencil të gjeneratës së dytë. Kjo është arsyeja pse ne nuk mund ta përdorim këtë laps me këtë iPad të gjeneratës së 10-të dhe kjo është arsyeja pse ne mund të përdorim vetëm atë të gjeneratës së parë, atë që duhet të përdorim portin iPad për ta karikuar, por na duhet një përshtatës. Diçka që me të vërtetë tejkalon logjikën e përdoruesve.

Me çmontimin arritëm të konfirmojmë edhe një sërë të dhënash të tjera. Për shembull ka skeda për tërheqjen e baterisë me lëshim pranveror si iPad Air i gjeneratës së pestë dhe iPad mini i gjeneratës së gjashtë, duke e bërë të lehtë për dyqanet e riparimit dhe klientët të zëvendësojnë baterinë. Duket sikur Apple ka lëshuar qëllimisht një tablet të tre viteve më parë.

Më në fund, misteri u zgjidh.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.