Netflix rrit çmimet duke filluar muajin tjetër

Pas njoftimit të bërë këtë mëngjes në Shtetet e Bashkuara, të gjithë ne po prisnim këtë lajm nga vendet e tjera ku Netflix është i pranishëm: nga nëntori shërbimi më i famshëm video-on-demand në botë do të rrisë çmimet e tij. Dy nga tre tarifat e pajtimit në dispozicion të Netflix do të shohin çmimet e tyre të rritura me 10 dhe 16%, duke bërë që të na duhet të gërvishtim xhepat edhe pak.

Netflix është bërë një nga shërbimet më të njohura të transmetimit në botë dhe, pa dyshim, lejueshmëria kur bëhet fjalë për ndarjen e llogarisë sonë ka kontribuar në këtë në një mënyrë të rëndësishme. Kompania beson se rritja e çmimeve nuk do të ndikojë në numrin e pajtimtarëve duke siguruar që rritja në katalog jo vetëm në sasi por edhe në cilësi do të kompensojë më shumë këtë rritje të çmimit.

Tani për tani çmimet e Netflix në seksionet e tij të ndryshme janë 7,99 € për planin bazë që na lejon vetëm një ekran dhe pa përkufizim të lartë, 9,99 € për planin me dy ekrane dhe përkufizimin e lartë dhe 11,99 € për planin me katër ekrane dhe 4K rezolucioni. Me rritjen, plani bazë nuk preket, por ajo e ndërmjetme tani kushton 10,99 € (1 më shumë se tani) dhe e sipërmja shkon deri në 13,99 € (2 € më shumë). Data e saktë e rritjes do të varet nga cikli i faturimit i secilit përdorues, por kompania do të fillojë të dërgojë email që informojnë për rritjen e çmimit nga mesi i këtij muaji, kështu që pritet të jetë efektive në nëntor.

Si do të ndikojë rritja e çmimit në numrin e pajtimtarëve? Asnjë ndryshim në këtë drejtim nuk është i mirëpritur, pavarësisht sa përmirësohet katalogu, por kompania është e bindur se humbja e pashmangshme e pajtimtarëve do të kompensohet nga të ardhurat më të larta nga tarifat e rritura. Ai gjithashtu mbështetet në besnikërinë e përdoruesve të saj të cilët, të mësuar të shijojnë katalogun Netflix atje ku duan dhe kur të duan, vështirë se do t'i braktisin ato.. Konkurrenca për momentin nuk është shumë e lartë, me një HBO, katalogu i të cilit është ende shumë i pakët në krahasim, dhe një Amazon Prime Video që nuk mbaron së ngrituri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Marcos Martinez Redondo dijo

  Dhe na paguani të kënaqur

 2.   Josue Info dijo

  Ishte e pritshme, ne do të shohim se si do të shkojë në këtë tremujor tjetër, nëse ata mund të rrisin numrin e pajtimtarëve siç kanë bërë. Nga ana tjetër, unë gjithmonë e kam kritikuar këtë platformë sepse i mungon shumë përmbajtje.