Konsumatorët rusë mbarojnë të LinkedIn

LinkedIn

Organi rregullator i komunikimit në Rusi ka bllokuar hyrjen e përdoruesve nga ai vend në rrjetin social të punës LinkedIn, sipas Reuters, pas një vendimi të mëparshëm të gjykatës në të cilin u vendos që rrjeti social kishte shkelur ligjet e ruajtjes së të dhënave.

LinkedIn, me më shumë se 6 milion përdorues të regjistruar në Rusi, bëhet rrjeti i parë shoqëror i rendit të parë që bllokohet nga autoritetet ruse pasi hyn në konflikt me ligjet e rrepta të ruajtjes së të dhënave private që rregullojnë vendin. Ato kërkojnë që informacioni personal i qytetarëve rusë të ruhet ekskluzivisht në serverat rusë.

Faqja e LinkedIn do të bllokohet në 24 orët e ardhshme, sipas informacionit të lëshuar nga agjencia e lajmeve Interfax. Në lidhje me këtë, një ofrues i shërbimit të Internetit, Rostelcom, tha se hyrja në sit tashmë ishte bllokuar, ndërsa dy ofrues të tjerë - MTS dhe Vimpelcom - thanë se do ta bënin këtë brenda 24 orëve të ardhshme.

Ndërkohë, kompania LinkedIn nuk ka vendosur mbi kërkesën e rregullatorit rus të komunikimit, por shumëkombëshi dixhital amerikan tashmë paralajmëroi në fillim të muajit se vendimi i mundshëm i gjykatës rrezikonte të mohonte hyrjen në faqen e saj për miliona anëtarë, individuale dhe të korporatave, të vendosura në Rusi.

Një zëdhënës i rregullatorit rus të komunikimit Roskomnadzor i tha Reuters se ai kishte marrë një letër nga menaxhmenti i LinkedIn të Premten e kaluar, duke kërkuar një takim. Sidoqoftë, mbikëqyrësi duhej të merrte miratimin nga ministria e jashtme e vendit para se të mund të zhvillohej takimi.

Ligji që kërkon që kompanitë që ruajnë të dhënat personale të qytetarëve rusë ta bëjnë këtë në serverat rusë u zyrtarizua në 2014, por asnjëherë nuk është zbatuar me urdhër gjykate më parë. Ligji u miratua nga "problemet e sigurisë së shtetit në përgjithësi" dhe nga një "rritje e rasteve të rrjedhjes së të dhënave personale", por zërat kritikë nga vendi lindor e shohin atë si pjesë të një përpjekjeje më të gjerë për të forcuar kontrollin mbi hyrjen në internet në Rusi .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.