Ngadalësimi i iPhone kushton Apple 500 milion

Bateri iPhone

Apple ka rënë dakord të paguajë maksimumi 500 milion dollarë për të hequr qafe njëherë e përgjithmonë procesin gjyqësor. u akuzua për ngadalësimin e iPhone të vjetër në Shtetet e Bashkuara. Secili prej përdoruesve të prekur do të marrë 25 dollarë.

Kjo shumë mund të rritet ose zvogëlohet pak në varësi të tarifave ligjore dhe vlerës së shtuar të proceseve gjyqësore, kështu që shifra që Apple duhet të paguajë nëse vendos mes 300 dhe 500 milion maksimumi.

Marrëveshja ndikon përdoruesit aktualë dhe të mëparshëm të Sh.B.A. të një iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus dhe iPhone SE me iOS 10.2.1 ose më vonë ose iOS 11.2 ose më vonë për iPhone 7 dhe iPhone 7 Plus, të cilat do të ekzekutojnë këto versionet iOS para 21 dhjetorit 2017.

Marrëveshja e arritur nga Apple me përfaqësuesit e padisë së veprimit klasor duhet të ratifikohet nga Gjykatësi Federal i Shteteve të Bashkuara Edward J. Dávila më 3 Prill, 2020. Kjo padi u paraqit në Dhjetor 2017, menjëherë pas njoftimit të Incorporation të Apple një tipar që ul automatikisht performancën e iPhone kur bateria e së njëjtës nuk është në gjendje të mirë, për të shmangur që terminali të fiket papritur.

Procesi gjyqësor argumentoi se kjo ishte një nga "mashtrimet më të mëdha të konsumatorëve në histori". Ky funksionalitet u prezantua në iOS 10.2.1, por nuk u njoftua zyrtarisht në shënimet e azhurnimit, u përmend vetëm se sistemi ishte përmirësuar për të shmangur mbylljet e papritura.

Apple u detyrua të zbulojë këtë funksionalitet kur themeluesi i Primete Labs John Pole do të performojë ndryshe teste të performancës si në iPhone 6 ashtu edhe në iPhone 7, Testet që varësisht nga gjendja e baterisë ndryshonin mjaft.

Me iOS 11.3, Apple prezantoi një veçori të re që i lejon përdoruesit të kontrolloni statusin e baterisë në çdo kohë, një sistem menaxhimi që ne mund ta aktivizojmë ose çaktivizojmë manualisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.