Një baba i kërkon Apple 2.300 dollarë të shpenzuara nga djali i tij

Një prind ka paditur Apple për 2.500 dollarë pasi e ka kuptuar këtë djali i saj 10-vjeçar e kishte shpenzuar atë shumë përmes pagesave brenda aplikacionit nga iPhone juaj.

Edhe një herë, blerjet e integruara dhe fëmijët janë në qendër të polemikave pas ankesës së një babai që pa sesi djali i tij 10-vjeçar shpenzoi shifrën jo pak të vogël prej 2.500 dollarësh në iPhone-in e tij pasi kishte bërë pagesa të shumta në TikTok. Babai kërkoi fillimisht Apple për kthimin e asaj shume parash, dhe pasi kompania refuzoi kërkesën e tij, babai shkoi në media për t'i dhënë më shumë rëndësi ankesës së tij në kërkim të një korrigjimi nga kompania.

Babai. për të cilin dimë vetëm inicialet e tij “AH”, ka treguar historinë e tij në gazetën britanike “Telegraph”. e tyre Djali 10-vjeçar, i cili është diagnostikuar me autizëm dhe vështirësi në të nxënë, ka marrë një iPhone të ri dhuratë për Krishtlindje. Vetëm katër ditë më vonë, ai bëri blerje brenda iPhone me vlerë pak më shumë se 2.000 paund, më shumë se 2.300 euro. Blerjet janë bërë brenda aplikacionit TikTok, në pagesa për një “tiktoker” që ndiqte djali. Pasi ka vërejtur këtë shpenzim, babai ka kërkuar menjëherë rimbursimin e parave nga Apple dhe pasi ka marrë një përgjigje negative, ka shkuar në gazetën britanike për të paraqitur ankesën e tij. Pikërisht atëherë një gazetar hetoi rastin dhe pasi foli me TikTok dhe Apple, kjo e fundit pranoi të kthente shumën e plotë të parave.

Ankesat e babait bazohen në faktin se Apple duhet të kishte zbuluar aktivitete të dyshimta në llogarinë tuaj dhe duhet t'i kishte bllokuar ato pagesa. Është mjaft e diskutueshme që një aktivitet i kryer në pajisjen e tij nga një person i autorizuar të zbulohet si i dyshimtë. Më i diskutueshëm është akoma fakti se prindi nuk do të aktivizojë asnjë nga kufizimet e disponueshme për të miturit. Por është më mirë të ankoheni dhe të fajësoni dikë tjetër sesa të merrni përgjegjësinë për veprimet tuaja.

Kujtojnë se Apple ka lejuar prej kohësh krijimin e llogarive për të miturit që nuk mund të bëjnë asnjë lloj blerjeje pa autorizimin e një të rrituri përgjegjës. Ky baba ka qenë me fat dhe ka arritur t'i kthejë paratë, sigurisht për të shmangur polemika dhe më shumë mbulim mediatik, por ju rekomandojmë që nëse keni fëmijë me pajisje Apple, të kontrolloni me kujdes konfigurimin e llogarive të tyre.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.