Një britanik i arrestuar në Estepona për "hakim" të llogarisë zyrtare të Apple në Twitter dhe të tjerët

Një shtetas britanik 22 vjeç ishte i arrestuar së fundmi në Spanjë për "hakim" të llogarisë së Apple, Obama ose Biden, ndër të tjera cuentas të kompanive të rëndësishme, të famshëm, politikanëve dhe të tjerëve gjatë vitit të kaluar 2020.

Ai akuzohet për "hakim" të më shumë se 130 llogarive i rrjetit të njohur social Twitter Dhe u persekutua nga Departamenti i Drejtësisë i Shteteve të Bashkuara. Pasi arriti të hynte në llogari, ai bëri disa cicërima në të cilat ai shpalli një mënyrë për të fituar më shumë para përmes bitcoins.

Arrestimi në Estepona, Malaga

kollitem Apple Twitter

I riu në i kërkuar prej kohësh nga Shërbimi Sekret i Shteteve të Bashkuara, autoritetet e zbatimit të ligjit të Mbretërisë së Bashkuar dhe Trupat e Policisë Kombëtare, i cili arriti të arrestojë të riun në Estepona, Malaga.

Mbi këto linja mund të shohim një imazh të kapur nga viti i kaluar në të cilin i riu Joseph O'Connor, 22 vjeç, aka "PlugWalkJoe", së bashku me njerëzit e tjerë treguan në llogaritë zyrtare të Apple se si të fitoni ose dyfishoni para përmes kriptovalutave. Por sulmi i këtij të riu nuk mbetet vetëm në rrjetin social Twitter, ai gjithashtu akuzohet për vjedhje të llogarive të TikTok dhe Snapchat, si dhe ngacmime të të rinjve.

Roli i O'Connor në sulmin në Twitter u njoftua më parë nga Krebs mbi Sigurinë dhe në një intervistë të vitit 2020 të botuar në The New York Times. O'Connor pretendoi se ai nuk ishte i përfshirë në sulmin dhe se ata duhet të kërkonin prova për ta inkriminuar atë. "Ata mund të vijnë të më arrestojnë", "do të qesha me ta. Unë nuk kam bërë asgjë », tha i riu në intervistë. Graham Ivan Clark, është një tjetër 18-vjeçar i cili konsiderohet përgjegjësi kryesor i sulmit dhe u dënua me tre vjet burg në fillim të këtij viti. Mason "Chaewon" Sheppard dhe Nima "Rolex" Fazeli i Mbretërisë së Bashkuar janë akuzuar gjithashtu për sulmin dhe përballen me burgime të ashpra.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.