Një patentë zbulon sensorin e temperaturës në Apple Watch Series 8

Seria Apple Watch 8

Është folur shumë nëse Apple Watch i ri që duhet të prezantohet në shtator mund të sjellë sensorë të rinj. Duket se provat që sapo janë shfaqur konfirmojnë se ka më shumë se gjasa një gjë të tillë po sjell sensorin e temperaturës të pritur dhe të dëshiruar. Përveç kësaj, duket se ky sensor do të ketë një efektivitet dhe saktësi mjaft të lartë. Pra, jemi me fat të gjithë ne që e prisnim këtë shtesë në Apple Watch.

Vetëm disa javë para lansimit të Apple Watch që pritet në shtator, Apple ka lëshuar një patentë në të cilin zbulohet një sensor i ri i temperaturës që supozohet se do të ishte i destinuar për atë pajisje. Nga sa mund të lexohet në patentë, sensori i ri do të ketë saktësi të mahnitshme, që do ta kthente orën në një qendër komandimi dhe kontrolli të plotë. Patenta me titull "Zbulimi i gradientit të temperaturës në pajisjet elektronike", mund të aplikohet në shumë pajisje, por pothuajse me siguri do të shfaqet në versionin e ri të orës Apple, pasi ky sensor është përfolur shumë në muajt e mëparshëm.

Sipas patentës, sistemi funksionon duke llogaritur diferencën midis dy skajeve të një sondë. Njëra skaj prek sipërfaqen që do të matet, ndërsa tjetra është e lidhur me një sensor të temperaturës. Diferenca e tensionit midis skajeve të ndryshme të sondës mund të lidhet me një matje diferenciale të temperaturës. Informacioni thelbësor është kur mund të lexohet, se sensori mund të përdoret për të matur "temperaturën absolute" të një sipërfaqeje të jashtme, siç është lëkura. Apple përmend në mënyrë eksplicite se si vendndodhja e sondës së jashtme mund të vendoset në një sipërfaqe të pasme, siç është xhami i pasmë i orës inteligjente, dhe thotë se sistemi përfshin një sensor të temperaturës absolute me precizion të lartë dhe precizion të lartë.

Duhet të kemi parasysh se sa herë që flasim për patenta, gjithçka mund të ndodhë. Mund të shohim se si bëhet realitet apo si mbetet si ide në letër. Por është e vërtetë që këtë herë, Me thashethemet e mëparshme, mund të mendojmë se do të realizohet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.