Një rregullator gjerman kërkon të parandalojë që WhatsApp të ndajë të dhëna me Facebook

Facebook dhe WhatsApp

Masa e diskutueshme që Facebook ka marrë për të ndarë të dhëna nga WhatsApp drejtpërdrejt vazhdon të sjellë bisht. Dhe është se sipas një publikimi të fundit të Bloomberg, një nga rregullatorët më të vështirë në Gjermani për çështjet e të dhënave është duke kërkuar një urdhër administrativ me të cilin Facebook duhet të ndalojë mbledhjen e të dhënave nga WhatsApp.

Rregullatori i vendosur në qytetin e Hamburgut do të kërkonte të merrte një urdhër ekzekutimi të menjëhershëm kundër Facebook deri më 15 maj. Kjo kërkesë është sepse Ekziston shqetësimi nga rregullatori se ndryshimet në politikën e privatësisë WhatsApp mund të çojnë në përdorimin e paligjshëm të të dhënave të përdoruesit për qëllime të marketingut dhe reklamimit. Vetë Johannes Caspar, Komisioner për të Dhënat në Gjermani, tregoi sot sa vijon:

WhatsApp po përdoret nga pothuajse 60 milion njerëz në Gjermani dhe është deri tani aplikacioni social më i përdorur, madje edhe më shumë se Facebook. Prandaj, është edhe më e rëndësishme të sigurohet që numri i lartë i përdoruesve, i cili e bën shërbimin tërheqës për shumë njerëz, nuk çon në një shfrytëzim abuziv të fuqisë së të dhënave.

Ndryshimet në politikën e privatësisë sugjeruan në atë kohë që WhatsApp do të ndante të dhëna shtesë me Facebook, të tilla si numri i telefonit, informacioni lidhur me shërbimin, adresa IP dhe të dhënat e transaksionit, por WhatsApp qysh atëherë ka sqaruar se këto ndryshime të politikës së privatësisë nuk ndikojnë në ndarjen e të dhënave me Facebook në lidhje me bisedat e përdoruesve ose informacionin e profilit., dhe se kushtet e reja zbatohen në vend të atyre që përdorin funksionin e bisedës së biznesit.

Kujtojnë se WhatsApp tashmë ka vonuar prezantimin e politikës së saj të re të privatësisë në fillim të këtij viti, pas konfuzionit dhe reagimeve të përdoruesve e detyruan kompaninë të sigurojë përdoruesit për përkushtimin e saj në privatësinë e tyre. Sidoqoftë, marrëdhënia midis Facebook dhe WhatsApp do të vihet nën një vëzhgim të shtuar në Gjermani pas kërkesës për këtë urdhër ekzekutiv.

Facebook ka komentuar në një deklaratë se po rishikon informacionin që ka marrë nga rregullatori nga Gjermania dhe siguron që ai do të adresojë keqkuptimet ekzistuese rreth qëllimit dhe efektit të azhurnimit të kushteve të privatësisë. Ai gjithashtu siguroi se kompania mbetet e përkushtuar për të ofruar komunikime të sigurta dhe private për përdoruesit e saj.

Një kapitull i ri në këtë odiseë që Facebook po shkruan me politikën e tij gjithmonë të diskutueshme të privatësisë. Ne do të shohim nëse rendi dhe efektet që kjo mund të sjellë në pjesën tjetër të vendeve.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.