Një thashethem i ri në lidhje me lentet e zmadhimit periskop të iPhones 10 '

Kamera IPhone 12 Pro

Veryshtë shumë e qartë që do të ndodhë si këtë vit. Se ngjarja prezantuese e pasardhës i iPhone 12 i këtij viti dhe ne tashmë do të dimë gjithçka për të. Thashethemet e para tashmë po dalin në lidhje me karakteristikat e kamerave të gamës tjetër të iPhone të 2022.

Thashethemet e ndryshme sugjerojnë që do të ketë një lente të re 'periskopi', duke lejuar zmadhimin optik të shkojë deri në 10x pa humbur fokusin. Pothuajse asgjë. Sa keq që na mbetet gati një vit për ta parë.

Uebfaqja koreane për lajmet në lidhje me industrinë elektronike në atë vend, Elec, sapo publikoi se Apple mund të përdorë komponentët e bërë nga Samsung për një lente telefoto "të palosur" në të paktën disa modele iPhone të lëshuara në 2022. Kjo do të lejojë rritje e ndjeshme e zmadhimit optik, duke u bërë dhjetë herë pa humbje të përqendrimit.

Artikulli i thënë pohon se fabrika e filialit të Electro-Mecánica de Samsung do të furnizonte disa komponentë si nxitës dhe lente për LG, e cila nga ana tjetër do të përdorte ato pjesë për të prodhuar modulin e kamerës së palosur për të furnizuar Apple. Kjo lëvizje do të parandalonte Apple nga dëmtimi i marrëdhënies së saj me LG dhe do të adresonte çështje që lidhen me patentën.

Ya kemi komentuar disa dite me pare Ming-Chi Kuo foli për mundësinë e një lente të palosur ose "periskopi" në iPhone 2022, me një zmadhim të pritur x10. Një sistem i tillë do të lejojë një rritje të konsiderueshme të zmadhimit optik në iPhone, shumë përtej kufijve aktualë të 2x dhe 2.5x në iPhone 12 Pro dhe iPhone 12 Pro Max, përkatësisht. Smartphone Huawei P40 Pro, për shembull, përmban një lente periskopi me deri në 10 herë zoom optik.

Me optikën e kamerës të palosur, drita e thithur nga sensori i figurës përkulet ose "paloset", duke lejuar zoom optik më i lartë dhe cilësi më e mirë e figurësduke ruajtur një dizajn kompakt të lenteve të përshtatshme për smartphone. Do ta shohim.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Javi dijo

  Në kohën që do të arrijnë konkurrencën, Xiaomis do të jetë normal në zoom 3x. Ka më shumë se një vit që ka 5 herë.

  "Risitë" vijnë gjithnjë e më vonë Apple.

  Fat i mirë nëse e lexojnë këtë koment, komentet kritike zakonisht zhduken.