Nuk ia vlen të investosh gati 80 € në karikimin e shpejtë të iPhone 8

Një nga risitë më të kërkuara në iPhone 8 ishte pikërisht ardhja e karikimit të shpejtë. Realiteti është se kompania Cupertino përfundoi duke iu nënshtruar dëshirave të përdoruesve të saj dhe përfshiu këtë teknologji kështu që në lartësinë e telefonave të sotëm brenda tre modeleve të saj të fundit, iPhone 8, iPhone 8 Plus dhe iPhone X. Sidoqoftë ... A ia vlen vërtet të investoni rreth 80 € në total për të shijuar karikimin e shpejtë?

Realiteti është se gjithçka tregon jo, nëse keni një karikues iPad, apo edhe nëse e blini, realiteti është se ndryshimi në ngarkesë dhe koha që duhet nuk është aq shumë. Ne do të shohim të dhëna se pse investimi në karikimin e shpejtë të iPhone nuk është aspak fitimprurës.

Zhvilluesi Dan Loewenherz ka dashur të demaskojë se si funksionon ky sistem dhe na ka hapur sytë bazuar në mirë, dhe duket se nuk është aspak fitimprurëse të investosh në një karikues USB-C dhe adaptorin pasues (ose kabllon e Rrufesë) që ka Take marrin parasysh performancën e ofruar nga karikuesit e tjerë tashmë të pranishëm në kompaninë Cupertino dhe që vijnë standarde me produktet e tyre, siç është ngarkuesi iPad. Le të shkojmë me të dhënat, Sa kohë duhet për të karikuar iPhone në 50%?

 • Karikuesi IPad: Minuta 37
 • hamall 29W USB-C: Minuta 33
 • hamall 61W USB-C: Minuta 29

Shkurtimisht, edhe me karikuesin më të shtrenjtë të ofruar në Apple Store për karikim të shpejtë përmes USB-C, ne zbulojmë se ne kursejmë vetëm tetë minuta në total, gjë që do të sillte jo më pak se një investim prej rreth tetëdhjetë eurosh gjithsej. E gjithë kjo për të karikuar pajisjen deri në 50%. Merrni parasysh që karikuesi i serisë punon me rreth 5W ndërsa ai i iPad do të ketë afërsisht 12W.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Pablo Garcia dijo

  Duke rënë dakord me titullin dhe shpjegimin, duhet sqaruar se ngarkuesi 12w i iPad tashmë ju lejon të përfitoni nga kapaciteti i karikimit të shpejtë të iPhone 8. Një tjetër gjë është që ky kapacitet të shtrydhet në maksimum me një ngarkues me një fuqi më e madhe se kabllo 18w dhe usb-c (shpërndarja e energjisë). Ka marka të tjera disi më të lira.

  Karikimi i shpejtë është një shtesë e mirë për iPhone edhe nëse është me karikuesin 12w të një iPad, që nëse ka kapacitetin maksimal kërkon një investim prej të paktën 50 €.

  Një përshëndetje