Obama nuk do të mbështesë legjislacionin anti-enkriptim

Casa Blanca

La Shtëpia e Bardhë nuk do të mbështesë ligjin anti-kriptim. Sipas Reuters, Drejtuesit e Komitetit të Inteligjencës së Senatit nga të dy partitë politike po hartojnë një ligj që u kërkon kompanive të ndihmojnë zbatimin e ligjit për të thyer enkriptimin në pajisjet e të dyshuarve. Asnjë nga ligjet nuk do të mbështetet nga Administrata Obama, të paktën siç janë paraqitur në kohën e shkrimit.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara ka sugjeruar me raste që ai do të mbështeste zbatimin e ligjit për të hyrë në informacion nga një telefon në hetime, por Shtëpia e Bardhë ende nuk është vendosur në lidhje me të. Pa një marrëveshje midis Qeverisë, forcave të ligjit dhe me opinionin publik në pritje të vendimeve, ka shumë të ngjarë që Shtëpia e Bardhë të mos shprehet për legjislacionin e kriptimit.

As Obama dhe Shtëpia e Bardhë nuk vendosin për enkriptimin

Senatori republikan Richard Burr dhe senatori demokrat Dianne Feinstein pritet të paraqesin një projekt-ligj që u jep gjykatave federale autoritetin të kërkojnë nga kompanitë e teknologjisë që të bashkëpunojnë në thyerjen e të dhënave të koduara në hetimet penale. Kompanitë e teknologjisë janë pozicionuar dhe kanë luftuar për të privatësia dhe të drejtat e përdoruesit, të gjithë përmendin se sa e rrezikshme do të ishte krijimi i një programi kompjuterik të cenueshëm që do të lejonte qasjen e zbatimit të ligjit në të dhënat e përdoruesit sepse, pasi të krijohet një derë, është vetëm çështje kohe para se ta përdorë dikush me qëllim të keq.

Problemi kryesor me faturat që duan të detyrojnë kompanitë e teknologjisë të ofrojnë ndihmë për zbatimin e ligjit është ai nuk përmbajnë udhëzime, metoda ose kufizime specifike mbi mënyrën se si do të duhej të ndihmonin këto kompani dhe as nuk është përcaktuar se me çfarë sanksionesh do të duhej të respektonin nëse ata refuzojnë ndihmën e tyre. Pa kufij të caktuar, është e vështirë që një projekt të ketë sukses, i cili, në këtë rast, nuk duket si diçka e keqe.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.