Përditësoni në iOS 16.5.1 për të rregulluar dështimet në iPhone tuaj

iPhone 14 me ekran gjithmonë ndezur

Apple sapo ka lëshuar një përditësim të ri për iPhone dhe iPad, versioni 16.5.1, i cili rregullon defektet kryesore të sigurisë së bashku me defektet e tjera si problemi i përshtatësit USB në Lightning.

Prej disa javësh kemi folur vetëm për iOS 17 dhe të gjitha të rejat që po zbulojmë për këtë version të ri të softuerit që do të mbërrijë në iPhone dhe iPad pas verës. Por nuk mund të harrojmë se versioni zyrtar i disponueshëm është ende ai i iOS 16 dhe se ka ende disa probleme që duhen zgjidhur. Nuk do të kemi më përmirësime të rëndësishme në përditësimet e këtij versioni, por kjo nuk do të thotë se këto përditësime që dalin nuk janë të rëndësishme. Në fakt ky version i ri 16.5.1 mund të mos duket i rëndësishëm, por rregullon një defekt të madh sigurie gjë që duhet t'ju bëjë të përditësoni të gjitha pajisjet tuaja pa shumë vonesë.

Përditësimi në iOS 16.5.1 dhe macOS Ventura 13.4.1, i disponueshëm gjithashtu këtë pasdite për kompjuterët Apple, rregullon një defekt të madh sigurie që gjithashtu Apple pranon se mund të përdoret në mënyrë aktive për të ekzekutuar kode me qëllim të keq në iPhone, iPad dhe Mac. Me fjalë të tjera, nuk do të vini re asgjë të re në këtë përditësim, por nëse doni të vazhdoni t'i besoni sigurisë së iPhone dhe iPad tuaj, duhet të përditësoni të gjitha pajisjet tuaja pa vonesë, dhe saktësisht të njëjtën gjë me kompjuterët tuaj Mac që janë të pajtueshëm. me macOS Fortune.

Përveç këtij përditësimi për iOS dhe iPadOS, është lëshuar përditësimi i watchOS 9 në versionin 9.5.2, i cili gjithashtu nuk shton ndonjë lajm të rëndësishëm që do të vini re, por rregullon gabimet e sigurisë dhe përmirësime të tjera të performancës. Vlen të kushtoni disa minuta këtë pasdite dhe të përditësoni të gjitha pajisjet tuaja.. Ndërkohë, jemi në pritje të Beta 2 të iOS 17, nga e cila ende nuk kemi asnjë lajm.


Ju intereson:
Si të bëni një instalim të pastër të iOS 16
Na ndiqni në Google News

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.