Përdoruesit e IOS shpenzojnë dy herë më shumë për aplikacionet sesa përdoruesit e Android

Në raste të shumta, madje edhe nga iPhone Actualidad, ne kemi vënë kërkesat tiranike për të punuar në App Store që kompania Cupertino u imponon zhvilluesve. Në të njëjtën mënyrë, duhet të mbajmë mend se ky "kontroll i rreptë i cilësisë" nuk ka qëllim tjetër përveç ruajtjes së nivelit brenda dyqanit, diçka për të cilën përdoruesi përfundimtar përfundon duke qenë mirënjohës.

Aq sa analizat e fundit sugjerojnë që përdoruesit e iOS të investojnë dy herë më shumë në aplikacione sesa përdoruesit e Android. Ky lajm nuk befason askënd duke marrë parasysh paraardhësit që janë zhvilluar gjatë viteve.

Sipas analizës së fundit të Finbold, lPërdoruesit kanë investuar rreth 41.500 miliardë dollarë në Apple App Store në gjashtë muajt e parë të 2021, Kjo është pothuajse dyfishi i investimeve të bëra nga përdoruesit e Android në Google Play Store, të cilat mbeten në 23.400 miliardë dollarë.

Këto të dhëna përfaqësojnë një rritje prej 22% në lidhje me investimet që përdoruesit e Apple bënë në App Store gjatë të njëjtës periudhë të vitit 2020. Të dyja platformat, ajo e Apple dhe Google kanë treguar rritje vjetore prej 24,8%.

E gjithë kjo është jashtëzakonisht kurioze kur merrni parasysh faktin se në teori ka shumë më tepër pajisje mobile Android të shpërndara në të gjithë botën. Sidoqoftë, ne gjithashtu duhet të marrim parasysh shumë dyqane të aplikacioneve të jashtme që janë paraqitur në Android dhe që janë mjaft të njohura në vende si Kina ose India. Në këtë mënyrë, dhe shoqëruar me lehtësinë e instalimit të përmbajtjes së ligjshmërisë së dyshimtë në pajisjet Android, duket se përdoruesit janë vërtet dembelë për të paguar për përmbajtjen që u ofrohet. Dhe kjo është arsyeja kryesore pse zhvilluesit preferojnë të zhvillohen për iOS.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.