Përdoruesit e iPhone 13 raportojnë gabime me zhbllokimin e Apple Watch

Gabim në zhbllokimin e iPhone 13 me Apple Watch

Ardhja e COVID-19 ajo solli me vete shumë ndryshime në jetën tonë të përditshme. Njëra prej tyre është maska ​​që ka qenë me ne që nga fillimi i pandemisë. Sidoqoftë, ky aksesor kufizoi disa veprime që ne bënim çdo ditë, të tilla si zhbllokimin e iPhone -it tonë me Face ID. Në prill, Apple nisi një sistem zhbllokimi përmes Apple Watch duke anashkaluar Face ID duke përdorur një sistem të dytë verifikimi. Përdoruesit e iPhone 13 të ri po raportojnë probleme kur përdorin këtë funksion dhe Apple ka të ngjarë të duhet të lëshojë një azhurnim së shpejti për ta rregulluar atë.

Gabime për të zhbllokuar iPhone 13 me Apple Watch

Zhbllokoni iPhone me një Apple Watch kur mbani një lëkurë. Kur mbani një maskë dhe një Apple Watch, mund të ngrini dhe shikoni iPhone për ta zhbllokuar. Mësoni si të konfiguroni dhe përdorni këtë veçori.

Qëllimi i kësaj sistemi i zhbllokimit ishte e qartë: shmangni përdorimin e Face ID për të zhbllokuar terminalin. Për këtë, Apple duhej të kishte një sistem të jashtëm të sigurisë për të konfirmuar se ne jemi ata që do të zhbllokojmë iPhone. Dhe këtu doli Apple Watch që merr një njoftim kur përpiqeni të zhbllokoni pajisjen. Pas konfirmimit, ne hyjmë në trampolinë pa pasur nevojë të heqim maskën.

Në orët e fundit përdoruesit e iPhone 13 të ri kanë probleme me përdorimin e kësaj veçorie. Kur përpiqen të zhbllokohen me Apple Watch ata marrin një mesazh gabimi:

Nuk mund të komunikoj me Apple Watch. Sigurohuni që Apple Watch është i hapur dhe në kyçin tuaj të dorës, dhe iPhone është i hapur.

Artikulli i lidhur:
Si të zhbllokoni iPhone tuaj me një maskë dhe një Apple Watch

përmes Reddit disa përdorues kanë arritur të kuptojnë arsyen e këtij gabimi. Me sa duket iPhone 13 gjeneron një çelës zhbllokimi kur fillon procesi dhe dërgohet në Apple Watch për të zhbllokuar terminalin duke përdorur atë çelës. Sidoqoftë, ky gabim hidhet sepse iPhone 13 nuk është në gjendje të gjenerojë çelësin e tij të zhbllokimit dhe funksioni është i paralizuar dhe komunikimi midis të dy pajisjeve nuk bëhet.

Apple mund të ketë nevojë të lëshojë një version të azhurnuar të iOS 15 për të zgjidhur këtë problem. Ka të ngjarë që nëse Apple konsideron se duhet të zgjidhet sa më shpejt që të jetë e mundur, ata do të marrin në konsideratë nisjen e iOS 15.0.1. Përndryshe, ata do të prisnin për versionin iOS 15.1 që do të sillte përsëri disa funksione të tilla si SharePlay që u hoqën në fazat përfundimtare të betas së zhvilluesit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Darth koul dijo

  Une kam te njejtin problem. Unë tashmë prisja përditësimin.

 2.   Anthony dijo

  Më ndodh me një maksimum 13 pro

 3.   Esteban Gonzalez dijo

  Në të vërtetë, unë jam një nga ata që preken nga ky problem. Shpresoj që ta zgjidhin shpejt, nuk është e pranueshme që ky lloj shqetësimi të ndodhë në një pajisje të këtij çmimi.

 4.   Jesús R. dijo

  Na çmendin. I gjithë transferimi ka qenë i përsosur, me përjashtim të Movistar eSIM
  Ata vazhdojnë t'ju bëjnë të kaloni nëpër kuti dhe zhbllokimin me një maskë që na çmend.

 5.   Ivan dijo

  E zgjodha duke rivendosur iPhone dhe pasi e rivendosi si një iPhone të ri dhe ngarkova rezervën, e gjithë kjo u ndihmua nga Apple dhe funksionon normalisht për mua kam një iPhone 13pro

 6.   Guillem dijo

  Gjithashtu nuk më lejon ta konfiguroj për të zhbllokuar Mac. Unë marr të njëjtin gabim.

 7.   Nativity Scene dijo

  Unë nuk më la as me iPhone 13 !!!! Kam provuar gjithçka, rivendos, fshij, rivendos të dy pajisjet dhe asgjë