Përfaqësuesit e zonës euro largohen nga debati mbi taksat e Apple

Tim Cook

Lufta midis Komisionit Evropian, Irlandës dhe Apple për gati 13.000 milion euro që Apple mund të kishte shmangur në taksa mbetet rendi i ditës. Tim Cook filloi një debat publik disa javë më parë nëse ajo që po bënte Apple konsiderohej apo jo një mashtrim. CEO i Apple aludoi në vendet e punës që kompania gjeneron në Irlandë dhe pjesën tjetër të Evropës për të justifikuar aktivitetin e saj deri në kufirin e asaj që është e ndaluar në Irlandë. Megjithatë, për të Zyrtarët e lartë të Eurozonës duket se nuk janë argëtuar shumë nga kjo lloj akuzë e njohur.

Një nga shefat, Jeroen Dijsselbloem ka shprehur shijen e vogël që Apple ka pasur duke e bërë publik këtë debat, duke shprehur mosmarrëveshjen e tyre të plotë:

Përgjigja e Apple tregon një qëndrim të papërshtatshëm, ata duket se nuk dinë si është shoqëria, ata nuk duhet ta kishin kthyer këtë në një debat publik. Isshtë një çështje shumë e fortë morale dhe kompanitë nuk mund të thonë se nuk shkon me ta, se ata nuk e shohin problemin.

Këto kanë qenë fjalët e Dijsselbloem në forumin Ambrosetti të sipërmarrësve italianë. Perceptimi i kësaj lloj praktike në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe në Evropë janë mjaft të ndryshëm, në Eurozonë ka një tendencë më të madhe drejt solidaritetit, megjithëse është e nevojshme të kalosh tregje, nga ana tjetër, në Shtetet e Bashkuara e Amerikës, premium liria e tregut dhe e taktikave që secila prej kompanive mbajnë për të pozicionuar veten e tyre mbi pjesën tjetër. Këto lloj mashtrimesh dënohen ashpër në Evropë, ku ndikimi në shitblerjen dhe shantazhin tashmë ka kushtuar disa mospëlqime në vendet e tjera. Ky lloj korrupsioni është një e keqe endemike në shumë vende evropiane dhe nuk dëmton që Bashkimi Evropian të marrë masa për këtë çështje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   M&M dijo

  Nga sa kuptoj, ishte Komisioni Evropian ai që e bëri publike këtë çështje.

  Nuk e kuptoj pse ky biznesmen mahnitet ...
  Nuk është se unë marr anën e Apple por, kush e nxori në dritë gjithë këtë çështje?

  1.    Miguel Hernandez dijo

   Pershendetje shoqe.

   Veprimet e Komisionit janë publike, siç është një organ i BE-së. Për këtë arsye, shtypi i specializuar i bëri jehonë çështjes. Nuk është se Komisioni i reklamon këto gjëra, por që ato janë publike.

   Nuk është e njëjtë me Këshillin e Qytetit të Madridit, i cili kërkon nga Real Madrid 20 milion € përmes Twitter, që nëse mendoj se është e pakëndshme ta bësh atë publike.

   Unë nuk e di nëse e shpjegoj veten time. Të gjitha të mirat!

 2.   Alexander dijo

  Kuptohet, faleminderit Miguel.

 3.   Scl dijo

  Nëse ajo që Apple ka bërë do të bëhej nga të gjithë, ne do të kishim një problem serioz. Nëse të gjithë të vetëpunësuarit, ndërmarrjet e rëndësishme dhe të tjerët do të tatoheshin në Irlandë, me avantazhet që Apple ka gëzuar, siç do të bënin rrugët, spitalet, shkollat, etj. Në vendet e tjera. Ata kanë shumë fytyrë dhe tani mbrohen me populizëm të lirë.