Franca voton për drejtuesit e ndërmarrjeve në burg që mbrojnë kriptimin e të dhënave

frëngjisht-parlament

Megjithëse ka shumë kompani dhe figura të teknologjisë që mbështesin Apple në luftën që mbajnë me FBI, duket pothuajse logjike të mendosh se qeveritë e vendeve të ndryshme të botës nuk do të plotësojnë ndonjë letër që shpreh mbështetjen e tyre për kompaninë nga Kupertino. Kjo është ajo që ka ndodhur në Francë, apo diçka shumë më keq, pasi deputetët francezë kanë votuan në favor të një ligji kjo mund të shohë drejtuesit e ndërmarrjeve private të gjejnë eshtrat e tyre në burg nëse ata refuzojnë të dekriptojnë të dhënat e pajisjeve që bëjnë studiuesit.

Në asnjë moment nuk përmendet Apple, por informacioni nga na vjen Guardian Kjo vjen në një kohë kur do të ishte shumë e rastësishme që nuk kishte asnjë lidhje me çështjen midis kompanisë së udhëhequr nga Tim Cook dhe zbatimit të ligjit të SHBA. Votimi kur çështja Apple vs FBI Stillshtë akoma në gjykata, ata mund të parashikojnë një rast të ngjashëm të mundshëm në Francë, por është pak për t’u habitur që vendi fqinj është i pari që voton për një ligj si ky.

Ndryshimi i diskutueshëm, i hartuar nga opozita në të djathtë, përcakton që një kompani private që refuzon të dorëzojë të dhëna të koduara te një autoritet hetues do të përballet me një dënim deri në 5 vjet burg dhe një gjobë prej 350.000 €.

Votimi është zhvilluar në nivelin më të ulët të parlamentit francez për një amendament për një projekt reformë të ligjit penal, kështu që nuk mund të thuhet se qeveria franceze është në favor të ndryshimit ose, të paktën, jo akoma. Faturë keni akoma dy vota të tjera për të kaluar përpara se të bëhet ligj me vota nga Asambleja Kombëtare dhe Senati, diçka që nuk duket se ka shumë të ngjarë të ndodhë. Nëse do të ndodhte, mbase nuk do të jeni në gjendje të blini iPhone në Francë prej atëherë e tutje. Ne do të shohim se si përfundon e gjitha kjo.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Eliseo dijo

  Ajo që molla ka për të bërë në një mënyrë të shpejtë, të shpejtë dhe shpërthyese është të vendosë gjithçka që lëviz për të punuar sa më shpejt që të jetë e mundur që iOS të jetë i padepërtueshëm një herë e përgjithmonë dhe se siguria bie vetëm dhe vetëm mbi pronarin për veten e tij. Kur qeveria ose autoritetet me urdhrat e tyre gjyqësorë kërkojnë të zhbllokojnë një pajisje molle, duke u zhytur në të gjithë gojën, le të shohim nëse ky është fundi i dreqit, mollët shkojnë ...

  1.    fluori dijo

   Komenti më i mirë që kam lexuar prej kohësh, kam të njëjtin mendim, që duhet bërë dhe që policia të bëjë punën e saj. Sapo celularët të zhbllokohen, do të merren për. me privatësinë e gjithsecilit, me atë që bëjmë secili me celularët tanë.

 2.   Blic dijo

  Nëse në vend që të përpiqen të kontrollojnë kaq shumë, ato përpjekje do të përqendrohen në të kuptuarit pse ata kanë acaruar Lindjen e Mesme (luftëra dhe më shumë luftëra për interesa të ndyra) ata nuk do të diskutonin privatësinë. Por gjëja e rëndësishme është që kompanitë e miqve të vazhdojnë të vjedhin në vendet e treta, të mbrojtura nga ushtria, me "tregtinë e tyre të lirë" dhe pastaj ne do të kontrollojmë duke vidhur qytetarët. Politika e Evropës për kancerin.

 3.   Louis V dijo

  Nëse për të hyrë në këto të dhëna duhet të modifikoni një sistem të sigurt duke krijuar një firmware të pasigurt, si në rastin e Apple, i cili mund të filtrohet ... lamtumirë liria.

 4.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Dhe a mund të ndodhë që drejtuesit të jenë teknikë për të zhbllokuar celularët? Thatshtë se këto botë të treta të butë ...