Patenta e Apple tregon atë që ata mund të përdorin Liquid Metal

Patentë e lëngshme metalike

Patenta përfshin mënyrën se si mund të përdoret metali i lëngët

Meqenëse Apple bleu ekskluzivitetin për të përdorur aliazhin super-rezistent të njohur si Metal i lëngët o Liquid Metal në 2010, ka pasur shumë spekulime se si kompania Cupertino mund ta përdorë këtë metal. Që atëherë, dhe kanë kaluar afërsisht 6 vjet, pika e vetme e pajisjeve të ndryshme Apple që kemi parë është në sirtarin e kartës SIM të iPhone.

Në fillim, gjëja më logjike ishte të mendohej se do të përdorej për të ndërtuar strehimin në Liquid Metal, por për momentin kostoja e prodhimit të saj do të ishte shumë e lartë, megjithëse nuk përjashtohet që kjo të ndryshojë në të ardhmen (dhe , në fakt, zakonisht është kështu në çdo lloj teknologjie). Përgjigja pse Apple nënshkroi të qëndrojë me ekskluzivitetin e kësaj aliazh mund të qëndrojë në një patentë të re që u dha dje dhe shkon shumë përtej Sirtari i kartës SIM.

Liquid Metal mund të zgjasë jetën e butonit të shtëpisë

Unë jam i bindur që do të ketë shumë përdorues që nuk u pëlqen aspak pjesa e kësaj patente: Liquid Metal mund të përdoret për përmirësojnë besueshmërinë dhe jetëgjatësinë e butonave fizikë në pajisjet Apple. Siç mund ta shihni në imazhin e mëparshëm, butoni startues është kandidati perfekt për të përdorur Metalin e Lëngshëm të përshkruar në këtë patentë. Forma siguron që butonat fizikë të kenë dy probleme:

Prodhimi konvencional i butonave të tillë të implementuar nga tastet e kupolës është joefikas dhe i ndërlikuar […] Pozicionimi i zgjatjeve të aktivizimit në lidhje me kupolët nuk është gjithmonë aq preciz sa do të dëshirohej. Për shembull, nëse performanca nuk është në përputhje të duhur me zonën qendrore të një kupole, reagimi i prekshëm për atë kupolë do të pengohet dhe për këtë arsye jo aq i fortë sa është menduar [...] Nga ana tjetër, për shkak të kufirit të ulët të elasticitetit , kur deformohet, i afrohet zonës së saj të deformimit plastik nën pak stres, duke rrezikuar të mos jetë në gjendje të kthehet në formën e tij fillestare.

Sipas Apple, Liquid Metal zgjidh të gjitha këto probleme. Por, a do të thotë kjo kërkesë për patentë se butoni i shtëpisë do të jetë akoma i pranishëm në iPhone të së ardhmes? Sipas mendimit tim, jo ​​domosdoshmërisht. Megjithëse në imazh e shohim qartë butonin e fillimit, duhet të marrim parasysh gjithashtu se telefoni inteligjent me mollë ka butona të tjerë, të tilla si vëllimi dhe gjumi, në të cilin është bashkangjitur kaloni për ta vendosur pajisjen në heshtje. Nëse shikojmë prapa, iPhone 5 kishte një problem me butonin e gjumit që nuk do të kishte ekzistuar nëse ata do të kishin përdorur Metal të lëngët. Por duhet pranuar që gjërat po duken keq për të gjithë ata përdorues që preferojnë që butoni i fillimit të zhduket. Si gjithmonë, ne do të dimë vetëm nëse kjo patentë përdoret me kalimin e kohës.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.