Pavarësisht nga rënia e shitjeve, iPhone gjeneroi fitime rekord në tremujorin e fundit

iPhone-6s-Plus-20

Shitjet e iPhone kanë pësuar një rënie të vazhdueshme gjatë tre tremujorëve të parë të vitit 2016 megjithatë, siç zbulohet nga të dhënat e paraqitura në raportin e fundit të përgatitur nga firma kërkimore Analiza e Strategjisë, kjo situatë nuk do të zvogëlojë përfitimet që Apple merr nga shitja e produktit të saj kryesor.

Sipas këtij raporti, Apple do të kishte marrë rekordin për fitimet globale në sektor duke kapur për vete 91% e fitimeve nga tregu global i smartphone gjatë tremujorit të tretë. Kjo do të thotë se, nga 9.000 milion dollarë përfitime të gjeneruara nga të gjithë prodhuesit e telefonave inteligjentë në të gjithë botën, Apple ka marrë në arkat e saj 8.500 milion dollarë, gjithmonë sipas firmës Strategy Analytics.

IPhone shet më pak, por fiton më shumë

Edhe pse në shikim të parë ky vit nuk do të ishte plotësisht i mirë për Apple sa i përket shitjeve të pajisjeve, duket se selia e kompanisë në Cupertino mund të jetë akoma e lumtur, dhe shumë, sepse një gjë është njësitë e shitura të produkteve, dhe një tjetër shumë e ndryshme përfitimet që këto shitje i raportojnë kompanisë.

Që nga fillimi i vitit 2016 Apple ka përjetuar tre tremujorë radhazi në të cilët shitjet e produkteve të saj janë zvogëluar. Rasti më domethënës është ai i vetë iPhone, produkti i tij kryesor, i cili ra me dhjetë milion njësi gjatë tre muajve të parë të vitit krahasuar me të njëjtën periudhë në 2015. Diçka e ngjashme ndodhi me pjesën tjetër të produkteve të saj gjatë gjithë kësaj kohe : Kompjuterët Mac, pajisjet iPad ose hodgepodge që kompania i quan "produkte të tjera" (iPod, Apple Watch, Apple TV) të gjithë panë rënien e shitjeve ndërsa sektori i shërbimeve (Apple Care, iCloud, Apple Music ...) Po fillonte të ngrihej me një forcë të pabesueshme, duke vendosur rritjen e saj në 22% për tremujorin e tretë të vitit 2016. Por në këto shifra kishte një ide që tregonte diçka shumë të ngjashme me atë që zbulon ky raport i Strategy Analytics: familja iPad, megjithëse zvogëloi numrin e njësitë e shitura, rritën fitimet e tyre, pse? E thjeshtë IPad Pro ka një kosto më të lartë dhe ofron përfitime më të mëdha, të cilat na lejuan të ekuilibrojmë ekuilibrin midis shitjeve dhe fitimeve.

Tani, diçka e ngjashme ndodh me iPhone: edhe pse shitjet e tij kanë rënë për nëntë muaj rresht, fitimet që ajo nuk ka lënë, deri në pikën që i kanë lejuar Apple të mbajë 91% të fitimeve totale të gjeneruara nga numri global i tregut i smartphone (8.500 nga 9.000 milion dollarë).

Dhe midis pozicioneve të larta, një tjetër surprizë: Konkurrenti më i madh i Apple, Samsung, nuk është ndër pozitat më të mira në këtë renditje ndarja e fitimit të tregut global të smartphone-ve, tejkaluar nga prodhuesit kinezë të smartphone-ve Huawei, Vivo dhe OPPO, duke zënë përkatësisht vendet e dyta, të treta dhe të katërta, me ndërmjet 2,2% dhe 2,4% të përfitimeve.

"Aftësia e Apple për të maksimizuar çmimet dhe për të minimizuar kostot e prodhimit është jashtëzakonisht mbresëlënëse dhe iPhone vazhdon të gjenerojë fitime monstruoze"tha Linda Sui, Drejtore e Strategjisë së Analizave. "Huawei, Vivo dhe OPPO janë tre shitësit e ardhshëm më fitimprurës të telefonave inteligjentë globalisht këtë tremujor, por ata janë akoma shumë larg nga Apple."

Marzhi i fitimit të Apple është mbresëlënës duke pasur parasysh se asnjë prodhues tjetër i smartphone nuk gjeneroi më shumë se 200 milion dollarë fitim gjatë tremujorit, sipas Strategjia Analytics. Pjesa e fitimit të Apple është afërsisht 40 herë më e lartë se konkurrenti i saj më i afërt.

Shitjet e iPhone ranë nga 2015 në tremujorët e dytë, të tretë dhe të katërt të vitit fiskal 2016 (jo tremujorët kalendarikë të vitit), pasi u rritën vetëm pak gjatë tremujorit të parë (që përkon me lansimin e iPhone 6s dhe 6s Plus), gjë që bën Fitimet e iPhone të Apple edhe më mbresëlënëse.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.