Apple na jep mësime gjuhe për të shqiptuar produktet e tyre

Phil Schiller

Jo vetëm në Spanjë duket se kemi probleme të caktuara për të diferencuar produktet e Amerikës së Veriut me emër, nga Nike në iPhone mund të bëhet një pafund e vërtetë e përdredhjeve të gjuhës, e preferuara ime ishte gjithmonë Mc Flurry (akullorja e Mc Donald), është e vështirë të gjeni tek dy persona që e shqiptojnë në të njëjtën mënyrë. Edhe pse kësaj radhe do të përqendrohemi në një supozim tjetër, atë të shumësave, dhe ai është Phil Schiller, Nënkryetari i marketingut i Apple, nuk i pëlqen që përdoruesit dhe media i shumojnë pajisjet Apple, kjo do të thotë, le të harrojmë për iPhone, për të kaluar në iPhone.

Sigurisht që unë jam një nga ata që e kam gjetur veten në udhëkryq, kur fillova të botoj në këtë faqe në internet dhe në ato të tjera me temë Apple, zbulova se shumë tituj përqendroheshin në pajisjet e Apple në shumës, dhe kurrë nuk kishte konsensus midis redaktorët, Ka nga ata që flasin për "iPhone", ata që flasin për "iPhone", ose si unë, unë përdor njërën ose tjetrën në varësi të ditës që kam pasur në punë. Kështu që, polemika shërbehetPërkundër faktit që Phil Schiller po përpiqej ta justifikonte dhe t'i jepte fund, ajo që ai ka bërë ka qenë për ta gjallëruar atë.

Në Twitter-in e tij, VP i marketingut të Apple ka treguar që ne nuk duhet t'i shumësojmë pajisjet e Apple, domethënë duhet të themi «Unë kam disa MacBook«, Dhe harrojeni "Unë kam disa MacBooks". Sinqerisht, më duket mirë që ky njeri dëshiron të përcaktojë përdorimet e gjuhës së tij, por ai nuk duhet të harrojë se ai shet në të gjithë botën, dhe se ndoshta rregullat gramatikore të vendeve të caktuara parandalojnë mos pluralizimin e një emri. Në rastin tonë, ne do të vazhdojmë të përdorim atë që na pëlqen më shumë, dhe ju rekomandoj që ju, të dashur lexues, të vazhdoni të bëni të njëjtën gjë. Sepse qëllimi i një gjuhe është të komunikojë, të mos ndërhyjë në komunikime.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Iō Rōċą dijo

  Unë do të komentoj njësoj si në një forum tjetër ... në spanjisht është në përputhje me rregullin e shumësave të shenjave ... duke shtuar so la es ... varësisht nga rasti.
  Artikulli kopjohet nga anglishtja dhe nuk merr parasysh rregulloret spanjolle