Philips Hue dhe HomeKit, aleatë të përsosur

Le të fillojmë me ndriçimin e automatizimit të shtëpisë Philips Hue me këtë komplet fillestar që përfshin gjithçka që ju nevojitet: llamba, Hue Bridge dhe ndërprerës me valë. ju tregojmë si funksionon Hue dhe si funksionon në mënyrë të përsosur me HomeKit.

Kompleti fillestar Hue

Philips ka një shumëllojshmëri të madhe të kompleteve fillestare për ndriçimin tuaj Hue, me të gjitha llojet e llambave, me dhe pa ndërprerës. Ne kemi zgjedhur këtë komplet llambash të bardha dhe me ngjyra së bashku me urën dhe çelësin wireless, një nga më të kompletuarit në katalogun e tij. Është shumë më lirë të blini një nga këto komplete fillestare sesa të blini secilin prej produkteve veç e veç., kështu që nëse keni nevojë për disa produkte, me siguri do të gjeni një komplet që i përmban ato dhe do të merrni një çmim më të mirë.

Ura Hue

Përpara se të filloni me HomeKit me Philips Hue, duhet të dini se ekziston një artikull i nevojshëm: Ura Hue. Në HomeKit ne kemi një qendër aksesore (Apple TV ose HomePod) në të cilën janë lidhur pajisjet HomeKit që shtojmë në sistemin tonë të automatizimit të shtëpisë. Megjithatë Philips nuk funksionon kështu, ai ka urën e vet. Aksesorët lidhen me urën duke përdorur protokollin Zigbee dhe ura do të lidhet me qendrën tonë të aksesorëve për t'u shtuar në HomeKit.

Kjo ka avantazhet e veta. E para është ajo ne vetëm duhet të shtojmë urën në HomeKit. Pasi ta bëjmë këtë, çdo pajisje që shtojmë në urë nga aplikacioni Philips Hue do të shfaqet automatikisht në aplikacionin tonë Home. Një avantazh tjetër është se pajisjet bashkohen me urën Philips Hue, jo me ruterin tonë, kështu që ne nuk e mbingarkojmë rrjetin tonë të shtëpisë, diçka që duhet mbajtur parasysh kur kemi tashmë shumë aksesorë për automatizimin e shtëpisë. Çdo urë lejon lidhjen e 50 dritave dhe 12 aksesorëve shtesë (çelsat, rregullatorët e ndriçimit, etj). Dhe një tjetër është se kur përdorni protokollin Zigbee, përdoret një lidhje me valë më të qëndrueshme, me mbulim më të madh dhe më të shpejtë se Bluetooth.

Ai gjithashtu ka të metat e veta, si për shembull duhet të blini Urën Hue, që është një shpenzim shtesë, ose ura që duhet të jetë duhet të lidhet me Ethernet me ruterin tonë, nuk ka mundësi të lidhjes me valë. Ura mund të vendoset në mur ose në çdo sipërfaqe të sheshtë, është e vogël dhe shumë diskrete, ndaj vendosja e saj pranë ruterit tonë nuk do të jetë problem i madh.

Llambat E27 me ngjyrë të bardhë dhe me ngjyra

Kur flasim për ndriçimin, Philips Hue ka një pozicion shumë të rëndësishëm në këtë fushë. Ka një pafundësi aksesorësh, disa me dizajn të jashtëzakonshëm dhe të gjithë me cilësi të jashtëzakonshme. Këto llamba të bardha dhe me ngjyra janë disa nga më të mirat që do të gjeni në treg. Fuqia maksimale e tij prej 1100 lumens garanton se mund të ndriçoni çdo dhomë, të cilit duhet t'i shtojmë rregullimin e shkëlqimit, dritën e bardhë që shkon nga 2000K në 6500K dhe 16 milionë ngjyrat.

Ata kanë lidhje Bluetooth për t'u përdorur pa pasur nevojë për urën, por në këtë rast mund t'i përdorni vetëm përmes iPhone kur jeni afër tyre. Me urën ata lidhen duke përdorur lidhjen Zigbee dhe tani mund t'i përdorni nga kudoedhe nga jashtë shtëpisë. Një tjetër avantazh i madh i llambave Hue: kur drita fiket dhe ndizet përsëri, ato nuk qëndrojnë ndezur.

ndërprerësi me valë

Një element thelbësor kur jetoni me njerëz që mohojnë automatizimin e shtëpisë, ose fëmijë të vegjël që ende nuk dinë ta kontrollojnë atë, ose thjesht për rehati. Të kesh një buton fizik me të cilin të kontrollosh ndriçimin është ndonjëherë shumë i përshtatshëmEdhe unë, që jam më se i mësuar të përdor HomePod-in tim ose Apple Watch tim për automatizimin e shtëpisë, e vlerësoj ndryshimin herë pas here. Dhe Philips ka bërë një ndryshim absolutisht fantastik.

Pse është fantastike? Pse pMund ta vendosim në një çelës konvencional duke përdorur të njëjtat vida., ose në çdo sipërfaqe që na përshtatet falë ngjitësve të saj, sepse ka katër butona të konfigurueshëm dhe sepse mund ta heqim panelin e butonave nga korniza dhe ta çojmë kudo.

Ka katër butona fizikë që janë të parakonfiguruar, por që ne mund t'i modifikojmë nga aplikacioni Hue dhe nëse nuk duam të përdorim funksionet Hue, Duke e shtuar atë në HomeKit ne mund t'i konfigurojmë ato butona me sistemin Apple dhe përdorni ato edhe me aksesorë jo të Philips. Qeliza e saj e butonit CR2450 do të na lejojë deri në 3 vjet përdorim pa pasur nevojë ta rikarikojmë.

Aplikacioni Philips Hue

Thelbësore për të qenë në gjendje të konfiguroni sistemin Hue. Të gjithë aksesorët që dëshironi të shtoni do të duhet të bëhen përmes aplikacionit Hue (lidhje) dhe ato do të shfaqen automatikisht në shtëpi për sa kohë që e keni shtuar urën në rrjetin e automatizimit të shtëpisë Apple. Procedura është shumë e thjeshtë, dhe gjithashtu në Kompletin fillestar gjithçka është e lidhur me Prezantimin, kështu që është edhe më e lehtë.

Gjëja e parë është të shtojmë Urën Hue, prej andej mund të shtojmë dritat, çelsat dhe aksesorët e tjerë. Kur të keni shtuar Hue Bridge, mund ta shtoni në Home duke skanuar kodin QR në bazë duke shkuar te cilësimet Hue>Asistentët e zërit. Sistemi është gjithashtu plotësisht i pajtueshëm me sistemet e automatizimit të shtëpisë nga Amazon dhe Google, megjithëse këtu fokusohemi në atë që na intereson: HomeKit.

Kontrolli i dritave mund të bëhet edhe nga aplikacioni Hue. Opsionet janë të shumta, por ndërfaqja nuk është shumë e drejtpërdrejtë dhe duhet të lundroni nëpër disa menu për të kryer disa veprime. Sidoqoftë, ia vlen të shpenzoni pak kohë. eksploroni opsionet që na ofron sepse nuk do t'i gjeni në aplikacionin Casa, shumë më e kufizuar por edhe shumë më e drejtpërdrejtë. Automatizimet, mjediset, animacionet si efektet e dritës së qiririt ose një oxhaku… Ka shumë gjëra për t'u parë.

Konfigurimi i telekomandës

Procesi i konfigurimit të telekomandës ose çelësit me valë meriton përmendje të veçantë. Kur e shtoni atë në aplikacionin Hue, do të shfaqen opsionet e konfigurimit të tij. Butoni i sipërm është çelësi i ndezjes ose i fikjes, sjelljen e të cilit mund ta modifikojmë në mënyrë që kur ndizet të rikuperojë gjendjen e fundit ose të ekzekutojë gjithmonë një mjedis specifik. Mund të përcaktojmë gjithashtu një funksion për të fikur të gjitha dritat Hue nëse e shtypim dhe e mbajmë atë. Pastaj kemi dy butona për rregullimin e shkëlqimit dhe butoni i fundit me logon Hue mund të konfigurohet për të ekzekutuar mjedise, të cilat mund t'i përcaktojmë sipas orës së ditës ose që ndryshojnë me çdo shtypje.

Këto funksione do të funksionojnë vetëm me dritat Hue që kemi lidhur me telekomandën. Mund të jetë një dritë ose ato që duam, por gjithmonë Hue. Aplikacioni Hue nuk integrohet me pajisjet e tjera HomeKit në shtëpinë tuaj. Por ka një zgjidhje për këtë, pasi telekomanda shfaqet edhe në aplikacionin Casa dhe ne mund ta konfigurojmë atë. Gjëja që duhet mbajtur parasysh është se nëse konfigurojmë një buton në Home, ai ndalon së punuari në Hue. Si mund të përfitojmë nga kjo?

Konfigurimi im i ndërprerësit me valë ka dy butona të vendosur në Home, ai i sipërm për të ndezur të gjitha dritat në dhomën e ndenjes dhe ai i poshtëm për të fikur të gjitha dritat që funksionojnë me humorin e natës së mirë. Dy butonat i kam lënë në mes me opsionet Hue për të modifikuar ndriçimin e llambës, pasi HomeKit nuk më lejon t'i kryej këto veprime me një buton. Në këtë mënyrë unë përfitoj nga opsionet më të mira për konfigurimin tim të ndriçimit nga të dy sistemet.

Mendimi i redaktorit

Sistemi i ndriçimit Philips Hue na ofron opsione të pafundme me të gjitha llojet e llambave, dritat e jashtme, sistemet e argëtimit etj. Ky Komplet fillestar është shembulli i përsosur për të treguar potencialin e plotë të sistemit tuaj. Megjithëse kërkesa për një urë shtesë mund të jetë një pikë negative, realiteti është se Hue Bridge i bën gjërat shumë më të lehta në kombinim me aplikacionin Hue, dhe gjithashtu ju lejon të shtoni shumë pajisje, kështu që ka më shumë gjasa që me një urë të vetme të keni për të gjithë ndriçimin në shtëpi. Dritat me cilësi të lartë, integrimi me HomeKit, reagimi i menjëhershëm dhe një lidhje shumë e qëndrueshme janë virtytet kryesore të Philips Hue. Ju mund ta gjeni këtë komplet fillestar për 190 € në Amazon (lidhje).

Philips Hue
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
190
 • 80%

 • Philips Hue
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Llamba me cilësi të lartë
 • përgjigje shumë e shpejtë
 • Aplikim shumë i plotë
 • Në përputhje me HomeKit, Alexa dhe "Asistentin e Google"
 • telekomandë e konfigurueshme
 • sistem i zgjerueshëm

Contras

 • urë e lidhur me ethernet

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   CARLOS dijo

  Unë jam i kënaqur me dritat, por kam vënë një eero 6 dhe ato nuk mund të lidhen