Pjesa e tregut e telefonave inteligjentë Samsung bie në nivelin më të ulët në dy vjet

iphone 6s ujë samsung

Këndohej se katastrofa që ndodhi me Galaxy Note 7 do të kishte pasoja negative për kompaninë e Koresë së Jugut Samsung. Sidoqoftë, efektet janë veçanërisht të rëndësishme, dhe madje mund të vendosin një prirje nëse kompania nuk është në gjendje të rimarrë besimin që ka humbur nga një sektor i madh i përdoruesve të saj.

Firma e hulumtimit të tregut IDC ka prodhuar një raport të ri që tregon pjesëmarrjen që prodhuesit e ndryshëm të telefonave inteligjentë në botë kanë në këtë sektor. Dhe rezultati nuk është i favorshëm për Samsung. Sipas të dhënave të siguruara nga IDC, Samsung ka ulur pjesën e saj në tregun global të smartphone në 20% gjatë tremujorit të tretë të vitit 2016, që përfaqëson një rënie prej 3,3% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Tani për tani, pjesa e tregut e Samsung është më e ulta në gati dy vjet, kur kishte 19,9% ​​në tremujorin e katërt të 2014-s.

Samsung humbet më shumë se 3% të tregut

Sipas të dhënave të siguruara nga raporti IDC, Samsung ka dërguar 72,5 milion telefona inteligjentë gjatë tremujorit të tretë të vitit 2016. Kjo paraqet një rënie në dërgesa prej 13,5% nëse krahasojmë shifrën me gati 83,8 milion smartphone që u dërguan gjatë së njëjtës periudhë të një viti më parë.

Kjo rënie e dukshme e shitjeve i atribuohet lansimit katastrofik të Samsung Galaxy Note 7 dhe tërheqjes pasuese të tij për arsye që të gjithë jemi njohur. Sidoqoftë, kjo nuk është arsyeja e vetme duke pasur parasysh që tërheqja e Shënimit 7 ndodhi në fillim të Shtatorit, kështu që ndikimi i kësaj lëvizjeje në shifrat për tremujorin e tretë të vitit 2016 ka qenë i kufizuar që kur raporti arrin deri në 26 Shtator. Në fakt, disa analistë tashmë e parashikojnë këtë Shitjet dhe pjesa e tregut e Samsung në tregun global të smartphone-ve do të ndikohen më tej gjatë tremujorit të katërt të vitit 2016 pasi tërheqja dhe ndërprerja e Samsung Galaxy Note 7 do të godasë gjatë gjithë periudhës..

Apple mban pozicionin e saj të dytë, megjithëse shitjet e saj gjithashtu janë zvogëluar

Konkurrenti i madh i Samsung, Apple, ka përfunduar tremujorin e tretë të vitit 2016 në pozicionin e dytë, akoma pas Koresë së Jugut, si zakonisht, me 45,5 milion pajisje iPhone të shitura. Apple gjithashtu ka parë uljen e shitjeve të saj pasi kjo shifër përfaqëson një rënie prej 5,3% krahasuar me 48 milion telefonë që shiti në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Në këtë mënyrë, pjesa e tregut botëror të Apple arrin 12,5%, nga 13,4% në tremujorin e tretë të 2015.

Sezoni i blerjeve të Krishtlindjeve po afron dhe kujtesa e Galaxy Note 7 mund të dëmtojë edhe më shumë Samsung, si dhe Apple mund të përfitojë prej tij:

Kërkesa e pritur për iPhone 7 Plus ka tejkaluar furnizimin, i cili duhet të lehtësohet gjatë tremujorit të katërt, i ndihmuar nga karakteristika të reja të tilla si rezistenca ndaj ujit, përpunimi më i shpejtë, optika e përmirësuar dhe kapaciteti i shtuar i ruajtjes. Një opsion i ri me ngjyra "shkëlqim i zi" është provuar gjithashtu i popullarizuar nga shumë operatorë dhe partnerë me pakicë që ende dërgojnë porosi për pajisjen e re. IDC beson se iPhone mund të shohë më shumë sukses për të ardhur në tremujorin e ardhshëm natyrisht duke përfituar nga zëvendësimi i Note 7 më parë këtë muaj.

Prodhuesit kinezë plotësojnë hartën

Prodhuesit kinezë të smartphone-ve Huawei, OPPO dhe Vivo plotësojnë renditjen nga pesë shitësit më të mëdhenj të smartphone-ve gjatë tremujorit të tretë të vitit 2016 me një pjesë të tregut përkatësisht 9,3%, 7% dhe 5,8%. Konkretisht, Huawei nuk i takon 33,6 milion telefonave të Apple të shitur në tremujor, duke përfaqësuar një rritje vjetore prej 23%.

Pjesa e tregut e telefonave inteligjentë Samsung bie në nivelin më të ulët në dy vjet

Në përgjithësi, të gjithë përballen me një treg të ngopur që është rritur vetëm me 1% në tremujorin e fundit me shitje totale prej 359,3 milion njësi. Nëse prodhuesit kinezë mund të tejkalojnë performancën e Samsung dhe Apple do të varet kryesisht nga aftësia e tyre për të hyrë në tregjet e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës, ku prania e tyre aktualisht është e kufizuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.