Platforma e Search Ads të Apple do të mbërrijë në Spanjë pas verës

Kërko Shpalljet e Avancuara

Kjo mënyrë e re për zhvilluesit e aplikacioneve iPhone ose iPad për të promovuar krijimet e tyre në App Store përmes kërkimit u njoftua në WWDC 2016. Në atë kohë ishte në dispozicion vetëm për Shtetet e Bashkuara. Aktualisht kjo listë është rritur. Megjithëse pas verës ose deri në fund të saj, Apple do ta zgjerojë këtë mundësi në më shumë vende, përfshirë Spanjën.

Ekzistojnë dy variante të kësaj platforme reklamuese përmes App Store - mos harroni, të vlefshme vetëm për aplikacionet iPhone dhe iPad. Një prej tyre është Kërko reklamat Advanced dhe Search Ads Basic, ky opsion i dytë është më i këshillueshmi për zhvilluesit e pavarur dhe jo me aq buxhet. Çfarë synohet me këtë platformë? Merrni më shumë dukshmëri të aplikacioneve përmes kërkimeve të bëra nga përdoruesit në dyqanin e aplikacioneve.

Kërko për reklama themelore

Siç themi, aktualisht ky lloj reklamimi dhe promovimi i vendeve të punës është vetëm e zbatueshme në disa vende: Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Kanada, Zelanda e Re, Meksika, Australia dhe Zvicra. Sidoqoftë, kjo listë do të rritet deri në fund të verës së ardhshme duke arritur vendet e tjera të tilla si: Japonia, Franca, Gjermania, Italia, Koreja e Jugut dhe Spanja.

Ne u këshilluam me zhvilluesin Rubén Fernández de la Aplikimi TOC dhe ishte vetë ai që na konfirmoi se me të vërtetë kjo mbërritje do të mbërrinte për disa javë. Gjithashtu, ne ju japim disa prekje të asaj që mund të bëni me këtë mjet të ri. Para se të fillojmë, ne do t'ju tregojmë se do të paguhet për instalim ose kosto për instalim (CPI).

Që ka thënë, Search Ads Basic është hapi i parë dhe ndoshta ai që më shumë zhvillues duan të përdorin. Shtë një mjet i lehtë për t’u përdorur, në të cilin duhet të vendosni vetëm qëllimet tuaja: atë që dëshironi të investoni, aplikacionin që do të reklamohet dhe CPI-në që vendosni për të. Apple do të bëjë gjithë pjesën tjetër. Sigurisht, ekziston një Kufiri i shumës mujore për të investuar në fushata: 5.000 dollarë.

Sidoqoftë, me Kërko Shpalljet e Avancuara, parametrat që mund të kontrolloni: në cilën pajisje - ose pajisje - doni që të shfaqen reklamat tuaja, zgjidhni fjalët kyçe, nuk ka asnjë kufizim mujor të buxhetit ose do të keni informacione të hollësishme për audiencën tuaj, etj. E gjithë kjo, siç ju themi, duke filluar në fund të verës së ardhshme. Pra, dhe si përdorues, filloni të përgatiteni për reklamat në App Store.

Track: Apple Post


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.