NYPD krijon një laborator prej 10 milion dollarësh për të hackuar iPhone

laborator Trump nuk pushon në vendosmërinë e tij për të pasur kontroll absolut në të gjitha nivelet e vendit të tij. Dhe ai ka një kine futur në këpucën e tij në formën e një molle të kafshuar. Me justifikimin e sigurisë kombëtare mbi të gjitha, ai dëshiron që forcat e tij të policisë të jenë në gjendje të monitorojnë gjithçka, madje edhe informacionin privat në iPhone.

Apple nuk është për punën, dhe vendos të drejtën për mbrojtjen e të dhënave të përdoruesve të saj mbi të gjitha. Dhe mbi presidentin e Shteteve të Bashkuara, nëse është e nevojshme. Dhe në mungesë të mirëkuptimit, forca brutale hyn. Një prokuror i Nju Jorkut është përpjekur të hakojë iPhone të jetë në gjendje të nxjerrë të gjithë informacionin në një moment të caktuar që drejtësia ka nevojë për të. A do ta marrin?

Prokurori i Qarkut në Manhattan Cy Vance Jr. ka ndërtuar një laborator mjeko-ligjor të teknologjisë së lartë që ka kushtuar rreth 10 milion dollarë me qëllim të të qenit në gjendje të deshifroj aksesin në çdo iPhone të kyçur, sipas një raporti nga Kompania Fast.

Sipas këtij artikulli, laboratori është i pajisur me pajisje 'mendje-fryrje' dhe një ekip ekspertësh të teknologjisë, shumë prej të cilëve janë ish-ushtarakë. Edhe laboratori është i mbrojtur me radiofrekuencë për të parandaluar fshirjen e mundshme në distancë ndërsa po zhvillohet kërkimi.

Ata kanë një superkompjuter që gjeneron 26 milion kode aksesi të rastësishëm në sekondë, dhe një robot që mund të çmontojë çipat e kujtesës pa përdorur nxehtësi, ndër veglat e tjera.

Vance siguron se 82 përqind e telefonave inteligjentë që hyjnë në laborator për hetim janë të kyçur dhe laboratori juaj i krimit kibernetik mund të thyejë "afërsisht" gjysmën. Duhet të theksohet se kjo deklaratë i referohet smartphone-ve në përgjithësi. Më shumë gjasa, ato "gjysma" e pajisjeve të pakalueshme janë iPhone. Në asnjë moment të raportit ai nuk ka thënë se laboratori i tij ka qenë në gjendje të zhbllokojë një celular Apple. Whoa, whoa.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alexander dijo

  A do të jetë kështu?

  Nga ajo që shoh, iOS duket i pagabueshëm ...

  Ende kam dyshimet e mia.