3D Touch dhe Haptic Touch, cilat janë ndryshimet? [VIDEO]

Me ardhjen e iOS 13 dhe iPadOS shumë prej nesh filluan të kishin frikë nga më e keqja, Performanca 3D Touch në pajisjet e mbështetura po binte në kufijtë pothuajse fyese në favor të Haptic Touch, sistemi i ri i inovacionit të menusë së konceptit që Apple donte të na shesë dhe që shpërndahej me sensorët nën ekran për të vënë bast në softuer. Ajo që duhej të ndodhte ndodhi, me fillimin e gamës së re të iPhone 11, 3D Touch u zhduk plotësisht dhe Haptic Touch ka ardhur për ta zëvendësuar atë.

A i dini ndryshimet midis 3D Touch dhe Haptic Touch? Ne ju mësojmë gjithçka që duhet të dini dhe si ta konfiguroni këtë funksionalitet të ri. Meqenëse 3D Touch nuk po kthehet më, njiheni më mirë me aftësitë e tij të reja.

Cilat janë ndryshimet midis 3D Touch dhe Haptic Touch?

Ne fillojmë me veteran dhe të zhdukur Prekje 3D, një sistem që Apple e njoftoi me zhurmë të madhe gjatë lansimit të iPhone 6s, revolucioni i parë i madh për sa i përket harduerit kur bëhet fjalë për ndërveprimin me ndërfaqen e përdoruesit pas nisjes së ekranit multitouch me kapacitet. Në të vërtetë, 3D Touch ka një seri të sensorëve të presionit nën ekran që na lejon të identifikojmë se ku po ushtrohet presioni dhe sa forcë është në ekran të jetë në gjendje të tregojë funksionalitete të reja dhe menutë kontekstuale. Kështu lindi 3D Touch që u përdor në telefonat Apple si dhe në Apple Watch deri në 2019.

Sidoqoftë, duket se kjo teknologji jo vetëm që e bëri pajisjen më të shtrenjtë në prodhim, por edhe riparime dhe zhvillime të komplikuara. Kjo është arsyeja pse Apple vendosi të zbatojë zëvendësimin 3D Touch në iPhone XR dhe kështu të kontrollojë nëse performanca e tij përputhet me kanunet e vendosura nga kompania. Në thelb Haptic Touch bëhet një veçori e softuerit bazuar në një prekje të gjatë në një buton në ndërfaqen e përdoruesit për të përfunduar duke ofruar të njëjtin informacion si 3D Touch, por në një mënyrë më të lirë.

Përparësitë e Haptic Touch mbi 3D Touch

Haptic Touch ka disa përparësi mbi 3D Touch për përdoruesit, duke injoruar përfitimet që ka në llogaritë e ndërmarrjes Cupertino. Me këtë dua të them që 3D Touch pavarësisht se ka qenë me ne për shumë vite, ishte një e panjohur shumë pasi shumë përdorues hezitonin të familjarizoheshin me sistemin e presionit në ekrane, për shumë u dukej e panatyrshme të shtypnin fort në ekran. Haptic Touch fokusohet në një prekje të gjatë, diçka tashmë e pranishme në ndërfaqen e përdoruesit iOS siç janë kur fshini ose zhvendosni ikonat, duke e bërë atë më të njohur për përdoruesit.

Një avantazh tjetër i Haptic Touch është saktësisht se mund të përdoret në pajisjet që nuk kanë teknologji 3D Touch nën ekran, domethënë përfiton drejtpërdrejt nga përdoruesit e pajisjeve të vjetra dhe të papajtueshme si p.sh. iPad, ku Haptic Touch ndihmon shumë në nivelin e produktivitetit. Padyshim, i cili përfiton më shumë është Apple, i cili kursen në teknologji të shtrenjtë si në nivelin e prodhimit ashtu edhe në atë të riparimit, pavarësisht nga fakti se çmimet nuk janë ndikuar drejtpërdrejt nga ky aspekt.

Por 3D Touch gjithashtu kishte përparësitë e tij ...

Asnjëherë nuk e kemi humbur mundësinë për të kritikuar sesi prodhuesit e Android vendosën të imitojnë 3D Touch me një sistem që është saktësisht identik me Haptic Touch, në fakt unë pothuajse bëj ndërmarr të them se shumë terminale Android funksionojnë më mirë. 3D Touch kishte një avantazh, përvojën e përdoruesit.

Apple gjithmonë ka ditur se si t’u shesë përdoruesve të saj një përvojë të diferencuar të përdoruesit që askush tjetër nuk mund ta përsërisë, Kjo ka ndodhur, për shembull, me Face ID dhe ka ndodhur në atë kohë me 3D Touch, të cilën asnjë markë tjetër nuk dinte ta "kopjonte". 3D Touch funksionoi natyrshëm, shpejt dhe rehatshëm. Ishte një vlerë e shtuar që funksionoi aq shpejt sa ju bëri gati të varur, duke siguruar një ndjesi të një "butoni fizik" në një ekran që edhe prodhuesit e automjeteve e kanë asimiluar për produktet e tyre, duke eliminuar 3D Touch e bën iPhone thjesht një produkt tjetër vulgar.

Si të konfiguroni Haptic Touch dhe 3D Touch

kjo Menuja e konfigurimit të Haptic Touch dhe 3D Touch Do të jetë ndryshe varësisht nga fakti nëse keni një pajisje të përputhshme 3D Touch ose jo, domethënë nëse keni një pajisje të përputhshme vetëm me Haptic Touch, ajo do të shfaqet si "Haptic Touch" dhe anasjelltas. Për këtë duhet të shkojmë te: Cilësimet> Aksesueshmëria> Prekni> Reagime 3D dhe haptike.

Brenda këtyre cilësimeve nëse kemi një pajisje 3D Touch ne do të jemi në gjendje:

 • Ndizni dhe çaktivizoni funksionin 3D Touch
 • Rregullo ndjeshmërinë 3D Touch: E butë - Mesatare - e fortë
 • Rregulloni kohëzgjatjen e prekjes me Haptic Touch: e shkurtër - e gjatë
 • Testoni ndjeshmërinë e 3D Touch

Sidoqoftë, nëse kemi një pajisje të përputhshme vetëm me Haptic Touch ne do të jemi në gjendje:

 • Rregulloni kohëzgjatjen e prekjes me Haptic Touch: e shkurtër - e gjatë
 • Testoni ndjeshmërinë e Haptic Touch

A funksionon më keq 3D Touch me iOS 13?

Përgjigja e shpejtë është po, por është pak më komplekse. Për disa arsye të çuditshme Apple ka vendosur që si Touch 3D dhe Haptic Touch punojnë njëkohësisht në ato pajisje që janë në përputhje me 3D Touch, Kjo do të thotë që do të funksionojë nëse bëjmë një shtyp të fortë ose një shtyp të gjatë, kjo shkakton një vonesë të vogël të pakëndshme në ekzekutimin e detyrës për të cilën nuk janë mësuar përdoruesit e rregullt të 3D Touch.

Ata përdorues që nuk janë të zakonshëm të 3D Touch vështirë se do ta vërejnë ndryshimin, por në mënyrë ideale, Apple do të kishte lejuar përdoruesit të çaktivizojnë 3D Touch ose Haptic Touch për shijen e konsumatorit, megjithatë, vetëm 3D Touch mund të çaktivizohet dhe Haptic Touch (megjithë performancën më të ngadaltë) do të vazhdojë të punojë Dhe a preferoni 3D Touch ose Haptic Prek


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.