Presidenti i Turqisë Erdogan i drejtohet kombit përmes FaceTime gjatë grusht shteti

facetime-erdogan-puç-d'etat-turqi

Të Premten në mbrëmje ndodhi një grusht shteti në Turqi, nga një grup i vogël ushtarësh që morën kryeqytetin e vendit duke bllokuar urat që japin hyrje në pjesën evropiane të Turqisë me përdorimin e tankeve dhe avionëve të ndryshëm. Për fat të mirë në Brenda disa orësh grushti i shtetit u shua derisa të gjithë ushtarët e përfshirë u arrestuan nga policia e vendit.

Presidenti i vendit ishte me pushime në jug të vendit dhe u transferua shpejt në një bunker për ta mbrojtur atë. Brenda pak minutash nga fillimi i grushtit të shtetit, Twitter, Facebook dhe YouTube u bllokuan në një mënyrë të tillë që askush të mos mund të ketë kontakte me jashtë vendit përmes këtyre mediave sociale, të cilat bëhen media në këto raste.

CNN turk para se të shohë se si ushtria bllokoi komunikimet e vendit, ishte në gjendje të kontaktojë presidentin e vendit përmes një telefonate përmes FaceTime, përmes të cilit ai bëri thirrje që të gjithë qytetarët dhe partitë politike të dilnin në rrugë për të provuar ndalimin e grushtit të shtetit, një grusht shteti që për fat të mirë përfundoi falë pjesërisht lëvizjes qytetare dhe policisë, siç kam komentuar më parë. Menjëherë pas transmetimit të kësaj interviste, ushtria ndërpreu komunikimet e këtij stacioni televiziv.

Apple ka njoftuar se në ditët e ardhshme dhe derisa gjërat të qetësohen pak më shumë, dyqanet e Apple në vend do të qëndrojnë të mbyllura. Për momentin FaceTime nuk është bllokuar kurrë në vend çdo herë që qeveria përballet me kryengritje nga qytetarët, shumë e zakonshme pavarësisht se është kthyer për të votuar për Erdogan. Kur fillojnë këto lloj trazirash, gjëja e parë që qeveria bën është të bllokojë komunikimet nga Facebook, Twitter dhe YouTube.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.