Prodhimi i iPhone u ndal në Indi

Indi

Unë nuk kam dashur të tregoj në titull, por po, ndalimi i prodhimit në Indi është për shkak të koronavirusit, vetëm arsye bindëse përmes së cilës Apple aktualisht mund të detyrohet të ndalojë prodhimin e ndonjë prej produkteve / pajisjeve të saj.

Fabrikat e ndryshme që mbledhin iPhone në Indi, ato janë mbyllur përkohësisht dyert për shkak të dekretit të qeverisë së vendit në mënyrë që të gjithë qytetarët të qëndrojnë në shtëpitë e tyre në mënyrë që të zvogëlohet përhapja e koronavirusit në vend.

Të gjitha fabrikat kanë ndaluar të paktën prodhimin e tyre deri me 14 Prill, duke ndjekur udhëzimet e Kryeministrit të vendit Narenda Modi, siç mund të lexojmë në Bloomberg:

Foxconn dhe Wistron Corp kanë pezulluar prodhimin në fabrikat e tyre indiane, të cilat përfshijnë montimin e disa modeleve të iPhone Inc. të Apple Inc., në përputhje me mbylljen kombëtare të urdhëruar nga Kryeministri Narendra Modi.

Foxconn synon të rifillojë prodhimin në Indi bazuar në njoftimet e mëtejshme të qeverisë. Një përfaqësues për Wistron tha se kompania gjithashtu po i përmbahet porosisë pa dashur të komentojë. cilat produkte preken saktësisht nga mbyllja e qeverisë.

Fabrika e re e Winstron në Indi ishte vendosur të mblidhte bordet e qarqeve të shtypura (PCB) për iPhone në prill. Një tjetër prej bimëve që Winstron ka në Indi, ndodhet në qendër të Bangalore, një fabrikë që ka qenë përgjegjëse për prodhimi i iPhone SE, iPhone 6s dhe iPhone 7 që nga viti 2017. Me ardhjen e Foxconn në vend, ai ishte përgjegjës për prodhimin e iPhone XR.

Ndodh kështu që kjo mbyllje përputhet me planet e Apple për të intensifikuar përpjekjet e tij për të hedhur në treg Dyqanin Online Apple në vend gjatë këtij viti. Falë masave të reja të miratuara nga qeveria e vendit, Apple do të jetë në gjendje të hapë dyqanin e saj të parë fizik në vend vitin e ardhshëm


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.