Pse Apple nuk ka tashmë një iPhone të palosshëm?

Ndërsa prodhuesit e tjerë vazhdojnë të mburren me modelet e tyre të smartfonëve të palosshëm, Apple mbetet jashtë tregut për këto lloj pajisjesh, dhe sipas thashethemeve, ne do të kishim ende një apo dy vjet larg nga të shohim modelin e parë, nëse e shohim ndonjëherë. Pse Apple nuk e ka lansuar tashmë këtë lloj smartphone?

Telefonat inteligjentë të palosshëm janë e ardhmja, ose të paktën për këtë duan që ne të mendojmë. Gjigantët e tregut të telefonisë si Samsung, Huawei, Motorola dhe Microsoft kanë prezantuar tashmë modele të ndryshme telefonash me dizajne shumë të ndryshueshme dhe rezultate pak a shumë fatlume. Por ndërkohë që reklamat televizive na mësojnë se sa "cool" është një telefon që paloset në gjysmë për të qenë në gjendje të regjistroni veten në Instagram pa pasur nevojë për mbështetje, realiteti është se këto janë pajisje që mezi shihen në rrugë (nuk kam parë asnjë), me çmime të tepruara edhe për një treg që tashmë ka çmime shumë të larta dhe ka shumë dyshime se kjo nuk është gjë tjetër veçse një modë kalimtare që përfundon me miliona dollarë të investuara në R&D të hedhura në koshin e plehrave.

Apple, për t'i parë ata që vijnë

Gjiganti i standardit teknologjik në treg nuk lëviz. Ai vazhdon me smartfonin e tij kryesor me një dizajn konvencional dhe bast mbi të njëjtat karakteristika që kanë shënuar suksesin e tij deri tani: ekran i shkëlqyer, kamera e jashtëzakonshme, cilësi e shkëlqyer e materialeve dhe fuqi e pakrahasueshme, të gjitha me një çmim që në shumicën e rasteve e tejkalon atë. e çdo modeli tjetër “TOP” të konkurrencës, por që gjithsesi shitet si ëmbëlsira. Derisa, pjesa tjetër e markave janë të kënaqur të dominojnë gamën e mesme dhe të ulët të tregut, pa qenë në gjendje as të ëndërroja t'i afrohej Apple në mbretërimin e saj në gamën e nivelit të lartë. Është e qartë se me çmime të barabarta, përdoruesi preferon një iPhone, dhe kjo është arsyeja pse markat e tjera kanë zgjedhur fuqimisht për telefonat inteligjentë të palosshëm. Nëse dëshironi një pjesë të byrekut të nivelit të lartë, ajo duhet të ofrojë diçka që Apple nuk e ofron.

Samsung tashmë ka disa gjenerata të telefonave të palosshëm, me dy koncepte të ndryshme: Galaxy Fold dhe Z Flip. Një smartphone që hapet si një tablet i vogël dhe një smartphone që paloset për t'u futur në xhepin tuaj. Motorola ka zgjedhur nostalgjinë me Razr-in e saj, një telefon i tipit "guaskë" me specifika të rangut të mesëm, por një çmim të lartë për faktin e thjeshtë të të qenit i palosshëm. Huawei, i zhytur në një rënie të lirë në tregun e telefonisë për shkak të sanksionit të Shteteve të Bashkuara, nuk harron palosjet me të cilat për shumë është më i bukuri nga "paloset" që janë prezantuar deri më tani, dhe nuk mund t'i harrojmë. Microsoft, që edhe pse gjëja e tyre nuk është vetë një telefon i palosshëm (përkundrazi dy ekrane të bashkuara me një menteshë), ai po bën gjithashtu hapat e parë në këtë treg.

Sa nga këto modele keni arritur të prekni me duart tona? Ndoshta dikush ka mundur t'i shohë ata personalisht në një stendë në një panair teknologjie, apo edhe në një dyqan telefonash ... por sa prej jush i kanë kërkuar mikut tuaj telefonin rrotullues për ta ngacmuar? Sa prej jush kanë blerë një nga këto modele? Padyshim që do të ketë disa, por shumë pak, shumë pak për atë që duhet të jetë smartfoni i së ardhmes dhe ne jemi tashmë në treg prej 3 vitesh me këto pajisje.

Shumë probleme, shumë dyshime

Ndjenja me secilin prej këtyre modeleve është se ato duhet të kishin qëndruar si produkte provë në raftet e muzeut të secilit prej prodhuesve. Nuk kemi nevojë të kujtojmë sasinë e madhe të problemeve që pësuan blerësit e Samsung Galaxy Fold të parë.. Edhe ata që ishin në gjendje të testonin telefonin përpara se të dilte në treg, kanë raportuar tashmë të meta të jashtëzakonshme në dizajn. Nuk është një teknologji e thjeshtë dhe përshtypja është se ka ende një rrugë të gjatë për të bërë dhe shumë defekte për të zgjidhur.

Lansimi i një telefoni që nuk është gati është një problem serioz që Apple nuk mund të përballojë ta përballojë. Asnjë prodhues nuk duhet ta lejojë atë luks, por Apple edhe më pak. Dhe nuk po flas vetëm për imazhin e kompanisë, e cila pretendon se ofron produkte me cilësi të lartë për blerësit e saj, por për problem serioz që do të përfshinte shitjen e miliona njësive të një telefoni me defekt. Sa Galaxy Folds u kthyen? Dyshoj se do të arriheshin një milion njësi. Apple në fundjavën e parë do të shiste disa milionë njësi dhe ky do të ishte një problem me dimensione të vështira për t'u imagjinuar.

Një koncept i paqartë që mund të dalë nga moda

Dhe gjëja e parë që prodhuesit e telefonave të palosshëm duhet ta kenë të qartë është se çfarë duan t'i ofrojnë publikut, çfarë duan të na bindin se ne duam, megjithëse ne vetë nuk e kemi ende të qartë. A duam një telefon që të bëhet tabletë? Apo duam një telefon që paloset për të futur në xhepin tuaj? Nuk jam aspak i qartë dhe është se të dy konceptet kanë problemet e tyre.

Një telefon që bëhet tabletë është, a priori, ideja më e mirë, pasi ju bashkoni në një pajisje të vetme avantazhet e dy botëve të ndryshme: smartphone dhe tablet. Kur dua një telefon, e lë të mbyllur dhe kur dua tablet, e hap. Deri më tani shumë mirë, por në këmbim duhet të mbani një pajisje shumë të trashë dhe të rëndë (si dy telefona inteligjentë së bashku). Gjërat nuk duken më aq mirë. Dhe kur e hapim telefonin dhe e kthejmë në tabletë, ajo që kemi është një ekran pothuajse katror, më e keqja nga më e keqja për të shijuar përmbajtjen multimediale, sepse ne humbim shumë nga ajo. Me fjalë të tjera, që mbaj në xhep sa dy celularë dhe kur dua të shikoj një film, më rezulton se shoh praktikisht të njëjtën gjë sikur të mbaj celularin tim të zakonshëm?

Prandaj, koncepti tjetër mund të jetë më i suksesshëm: një telefon që e palosim për ta vendosur në xhep. Kështu që unë kam një pajisje katrore që kur dua ta përdor duhet ta shpalos. Ka një ekran të vogël kur paloset që më lejon të shoh njoftimet që kam marrë ... por pak më shumë. Dhe për këtë arsye sa herë që dua të bëj diçka, do të më duhet ta hap dhe ta mbyll përsëri kur të dua ta vendos përsëri në xhep. Ka filluar të më duket si një ide "jo dhe aq e mirë". Kësaj i shtojmë se kur të paloset për ta ruajtur në xhep do të fryhet shumë më tepër, sërish do të kemi dy telefona inteligjentë bashkë, jo më aq të gjatë, më të shkurtuar, por në trashësi po.

Cilin nga dy konceptet do të zgjidhja? Me asnjë, dhe këtu qëndron problemi kryesor me telefonat inteligjentë të palosshëm: vërtet nuk e di nëse dua një telefon të palosshëm. Sepse markat më bombardojnë dhe më thonë çfarë dua, dhe reklamat televizive, publikimet në YouTube dhe Instagram janë shumë të bukura, por nuk jam i sigurt se nuk do të lodhem me atë pajisje për disa ditë. A janë me të vërtetë e ardhmja telefonat e palosshëm? Apo janë një modë më shumë si televizorët 3D apo ekranet e lakuar? Vetëm koha do ta tregojë.

Dhe Apple është duke pritur

Apple është duke punuar në disa modele të telefonave të palosshëm. Ka disa prototipa dhe po hulumton materiale dhe teknologji që mund t'i bëjnë ata iPhone-in e ardhshëm. Por ai është gjithashtu i vetëdijshëm se nuk mund të bëjë të njëjtat gabime si konkurrenca dhe prandaj është në pritje. Sepse sa më shumë të kalojë koha, aq më të rafinuara janë teknologjitë e nevojshme që këto produkte të realizohen, aq më shumë gabime do të kenë bërë të tjerët dhe aq më shumë do të ketë mësuar Apple, dhe mbi të gjitha, më e qartë do të ketë se cilin koncept të smartfonit të palosshëm dëshiron përdoruesi, nëse dëshironi ndonjë.

Thashethemet Ata tregojnë për vitin 2023 si vitin në të cilin Apple mund të lançojë iPhone-in e parë të palosshëmDisa thonë se nuk do të jetë deri në vitin 2024 kur ta shohim. Dhe të tjerë thonë se nuk do të shohim asnjë smartphone të palosshëm, sepse ky lloj produkti do të harrohet më shpejt se sa vonë. Ne do të vazhdojmë të presim dhe do t'jua tregojmë menjëherë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.