Punonjësit e Facebook kritikojnë lëvizjen e kompanisë kundër Apple

Facebook

Me fillimin e iOS 14, veçanërisht me azhurnimet më të fundit që Apple po lëshon për këtë version të ri, kompania me bazë në Cupertino po konfirmon atë që shumë prej nesh e dinin tashmë, por që disa përdorues refuzuan ta njohin: që Facebook është një pastrues fshesë me të dhëna të kafshëve.

Pak më shumë se një javë më parë, Apple azhurnoi App Store për të shtuar një seksion të ri ku përdoruesit mund të shohin të gjitha të dhënat që kompania e Mark Zuckerberg mbledh, një listë pothuajse e pafund dhe shumë e ngjashme me atë që mund të gjejmë në Instagram (ata janë nga i njëjti grup).

Me iOS 14, Apple lejon përdoruesit që instalojnë aplikacione të kufizojnë mbledhjen e të dhënave në maksimum, një veprim që, padyshim, Facebook nuk është ulur aspak mirë, i cili ka publikuar në media të ndryshme të shkruara, Reklamat me faqe të plota raportuan këtë situatë.

Sipas Facebook, ndryshimet e privatësisë në iOS 14 lejojnë përdoruesit të mos marrin reklama përkatëse bazuar në historikun e tyre të kërkimit, vendndodhjen, etj. dëmton bizneset e vogla pasi nuk do të jenë në gjendje të ngushtojnë fushatat e tyre reklamuese.

Ndërsa është e vërtetë, se në këtë pikë ata kanë të drejtë, disa nga punonjësit e Facebook pretendojnë se nga kompania që është krijuar një fushatë për të sulmuar Apple, nga një këndvështrim që e vë kompaninë dhe praktikat e përdorura për të mbledhur të dhëna në një situatë të vështirë.

Mes BuzzFeed ka pasur qasje në disa nga komentet e postuara nga disa prej inxhinierëve që punojnë për kompaninë, të cilët përveç e cilësojnë atë si cinike, deklarojnë se ata nuk shohin masa reale të mbrojtjes ndaj bizneseve të vogla, por duan vetëm që përdoruesit të pranojnë mbledhjen masive të të dhënave, pasi që nga kjo vjen Facebook, nga të dhënat që kompania mbledh për të shfaqur reklama të personalizuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.