Çfarë nënkuptojnë ikonat e Qendrës së Kontrollit të Apple Watch

A e dini se çfarë nënkuptojnë të gjitha ikonat në Qendrën e Kontrollit të Apple Watch? A e dini se çfarë funksionesh aktivizojnë apo çaktivizojnë? Ne shpjegojmë një nga një se për çfarë shërbejnë këta butona themelorë të njohë mirë funksionimin e orës inteligjente Apple.

Qendra e kontrollit

Qendra e kontrollit të Apple Watch është e barabartë me atë të iPhone. Prej saj ne mund të aktivizojmë dhe çaktivizojmë funksionet e orës sonë të tilla si Wifi, lidhja e të dhënave, heshtja e tingujve dhe shumë funksione të tjera. Si mund ta vendosim qendrën e kontrollit?

  • Nga ekrani kryesor i Apple Watch duke kryer gjestin e rrëshqitjes nga buza e poshtme ekrani lart.
  • Nëse jemi brenda ndonjë aplikacioni, duhet të shtypim dhe mbajmë skajin e poshtëm të ekranit disa sekonda dhe më pas rrëshqitni lart.

mbyllni qendrën e kontrollit duhet të kryejmë gjestin e kundërt (rrëshqisim nga lart poshtë) ose të shtypim kurorën.

Ikonat e Qendrës së Kontrollit

Në qendrën e kontrollit kemi ikona të shumta, secila prej të cilave nënkupton diçka të ndryshme dhe kryen funksione të ndryshme. Disa prej tyre janë mjaft të dukshme, por të tjerat nuk janë aq të qarta, kështu që ne do të detajojmë një nga një se çfarë bëjnë.

Kjo ikonë aktivizon ose çaktivizon lidhjen celulare (LTE) të Apple Watch. Është i disponueshëm vetëm në modelet me lidhje LTE, ato që përdorin eSIM për të pasur lidhjen e tyre. Apple Watch përdor lidhjen e të dhënave vetëm kur nuk ka rrjete WiFi të disponueshme dhe gjithashtu iPhone nuk është afër. Në këtë mënyrë ju kurseni baterinë duke përdorur lidhjen e të dhënave vetëm kur është thelbësore.

Ky buton përdoret për t'u shkëputur nga rrjeti WiFi. Apple Watch lidhet me rrjetet e njohura Wi-Fi (njëlloj si iPhone) kur iPhone me të cilin është i lidhur nuk është i afërt, sepse nëse është brenda intervalit Bluetooth, gjithmonë e ka prioritet këtë lidhje me iPhone. Nëse e shtypni, do të shkëputet nga rrjeti WiFi dhe për këtë arsye do të përdorë lidhjen LTE për të hyrë në internet (nëse është model LTE). Nëse e mbani të shtypur, do të hyni te cilësimet e WiFi.

kjo shkëputja nga rrjeti WiFi është e përkohshme, kështu që nëse lëvizni nga vendi ku keni qenë kur e keni çaktivizuar dhe pas një kohe ktheheni në atë vend, ai do të rilidhet me rrjetin WiFi që njeh.

Aktivizo modalitetin Class. Ky modalitet është i disponueshëm vetëm në Apple Watch të menaxhuar, domethënë, mbart një të mitur dhe varet nga një i rritur. Kjo mënyrë Vendosni një orar kur funksionet e Apple Watch janë të kufizuara për të parandaluar shpërqendrimin në klasë.

Ky është funksioni më i përdorur nga disa anëtarë të familjes sime: A ju ka humbur iPhone? mirë Duke shtypur këtë buton, telefoni do të fillojë të lëshojë bipe mjaft të forta për disa sekonda për t'ju ndihmuar ta gjeni atë. Një shpëtim i vërtetë për shumë njerëz.

Ky buton ju ofron informacion pa pasur nevojë ta shtypni, duke treguar gjithmonë përqindjen e baterisë së mbetur në Apple Watch. Ajo që shumë njerëz nuk e dinë është se nëse e shtypni, mund të vendosni modalitetin e kursimit të baterisë në Apple Watch, dhe mund të kontrolloni baterinë e mbetur të aksesorëve të tjerë të lidhur, si p.sh. AirPods.

Ky buton çaktivizon tingujt e Apple Watch, duke ruajtur dridhjen. Ky modalitet do të mbetet i aktivizuar derisa të shtypni sërish butonin për ta çaktivizuar. Mos harroni se edhe nëse modaliteti i heshtur është aktiv, nëse ora po ngarkon, alarmet dhe kohëmatësit do të vazhdojnë të bien. Ekziston një mënyrë tjetër e shpejtë për të aktivizuar modalitetin e heshtur, dhe ajo është nëse merrni një njoftim dhe mbuloni ekranin me pëllëmbën e dorës për 3 sekonda, ai do të aktivizohet automatikisht dhe do t'ju njoftojë me një dridhje.

Ky buton shfaqet vetëm nëse e keni të çaktivizuar Kyçjen automatike, e cila është mënyra se si është konfiguruar si parazgjedhje. Në rastin kur zgjidhni kyçjen manuale, kur dëshironi që Apple Watch juaj të kyçet dhe për këtë arsye kërkon që të përdoret kodi i zhbllokimit, duhet të shtypni këtë buton.

Ky buton aktivizon Cinema Mode, i cili do të bëjë Apple Watch nuk do të ndezë ekranin kur të ngrini kyçin e dorës dhe as nuk do të lëshojë tinguj. Walkie Talkie është gjithashtu i çaktivizuar. Ju do të vazhdoni të merrni njoftime përmes dridhjeve dhe për të parë ekranin duhet ta shtypni atë ose të shtypni ndonjë nga butonat e tij.

Aktivizoni disponueshmërinë tuaj për Walkie-Talkie. Kjo mënyrë komunikimi ju lejon të përdorni Apple Watch tuaj si Walkie-Talkies klasike. Ju shtypni një buton për të folur, lëshojeni për të marrë përgjigjen. Ju duhet një lidhje interneti, qoftë përmes iPhone, Wi-Fi ose të dhënave celulare, dhe gjithashtu kërkon që marrësi ta ketë pranuar ftesën tuaj. Kur nuk dëshironi që askush të shqetësohet me këtë funksion, çaktivizoni atë me këtë buton dhe aktivizojeni përsëri kur të jeni në dispozicion.

Kjo ju lejon të zgjidhni midis një prej mënyrave të përqendrimit që keni konfiguruar. Hëna është në modalitetin "Do Not Disturb", gjatë së cilës çaktivizohen të gjitha njoftimet dhe thirrjet, të cilat do të arrijnë në pajisjen tuaj, por nuk do të njoftoheni. Shtrati shfaqet kur modaliteti i gjumit është i ndezur dhe fikur, raketa për modalitetin e lojës, personi për modalitetin e kohës së lirë dhe karta e identitetit për modalitetin e punës.

Aktivizoni elektrik dore në Apple Watch tuaj. Kur aktivizohet, ekrani i Apple Watch ndizet dhe ju lejon të ndriçoni kyçin e shtëpisë në errësirë ​​ose të shkoni në tualet pa u ndalur mbi objekte në korridor. Mund të ndryshoni modalitetin e elektrik dore duke rrëshqitur majtas: dritë e bardhë, dritë e bardhë ndezëse dhe dritë e kuqe. Për ta çaktivizuar, shtypni një nga dy butonat e orës ose rrëshqitni poshtë në ekran.

Aktivizo modalitetin e aeroplanit, i cili çaktivizon lidhjen Wi-Fi (dhe të dhënat në modelet LTE) dhe e lë Bluetooth-in aktiv. Kjo sjellje mund të konfigurohet nga Cilësimet e orës, në skedën Të përgjithshme> Modaliteti i aeroplanit. Ajo meny mund të kopjoni gjithashtu modalitetin e aeroplanit në iPhone dhe orën tuaj, në mënyrë që kur e aktivizoni në njërën, të aktivizohet në tjetrën.

Aktivizo modalitetin e ujit. Ky modalitet bllokon ekranin, të cilin mund ta shihni, por nuk do t'u përgjigjet prekjeve tuaja. Ky është projektuar në mënyrë që uji të mos shkaktojë prekje të qëllimshme në ekran gjatë notit ose dushit. Për ta çaktivizuar atë duhet të rrotulloni kurorën, ndërsa ktheni do të dëgjoni një tingull të lëshuar nga altoparlanti i orës për të nxjerrë ujin që mund të ketë hyrë përmes hapjes së tij.

Shtypni këtë buton për të zgjedhur se cilën dalje audio ka Apple Watch juaj. Ju mund të vendosni nëse dëshironi që zëri të dalë nga një altoparlant ose kufje Bluetooth lidhur me orën tuaj, të tilla si AirPods.

Kontrolloni volumin e kufjeve duke ju njoftuar nëse zëri është shumë i lartë dhe mund të dëmtojë dëgjimin tuaj

Aktivizoni ose çaktivizoni "Njoftoni Njoftimet". Kur keni lidhur AirPods ose Beats të përputhshëm dhe njoftimet vijnë në iPhone, mund t'i dëgjoni ato përmes kufjeve, madje përgjigjuni atyre. Ju mund të zgjidhni se cilat aplikacione dëshironi t'ju njoftojnë njoftimet dhe cilat jo nga cilësimet e iPhone, brenda menysë "Njoftimet".

Rirenditeni Qendrën e Kontrollit

Ju mund të ndryshoni rendin e të gjithë këtyre butonave, madje t'i bëni që të mos shfaqen në Qendrën e Kontrollit nëse nuk i përdorni. Për atë shfaqni Qendrën e Kontrollit, shkoni në fund dhe klikoni në butonin Edit. Mund t'i riorganizoni ose fshehni ato në një mënyrë të ngjashme me atë se si veproni me aplikacionet në iPhone tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.