Razer Kishi, më në fund të luash në iPhone është një kënaqësi

Ne rishikuam kontrolluesin e lojës iPhone, Razer Kishi, një kontrollues me të cilin përvoja e të luajturit në telefonin tuaj ndryshon rrënjësisht. Më në fund do të luani në iPhone si në tastierën tuaj të lojës.

tipare kryesore

Në kutinë e këtij Razer Kishi gjejmë çelësin e kontrollit dhe disa adaptorë shtesë, për t'i përdorur në rast se iPhone që përdorim është i vogël. Si parazgjedhje ai sjell disa përshtatës që përshtaten në mënyrë të përkryer me më të mëdhenjtë. Në këtë video mund të shihni iPhone 13 Pro Max, telefoni më i madh i Apple, dhe të jep përshtypjen se mund të strehojë edhe një më të madh.

Është prej plastike dhe ka dy shkopinj analogë, 8 butonat klasikë të çdo kontrolluesi të lojërave video dhe kryqin. Paraqitja e tij është e ngjashme me atë të kontrolleve të tjera të markës, më shumë në stilin e "Xbox" sesa "PS". Si lojtar i PS, duhet pak më shumë punë për t'u mësuar me këtë marrëveshje, por është një problem që vështirë se zgjat pak.

Razer ka zgjedhur të përdorë lidhësin Lightning për këtë kontrollues, i cili në fillim mund të duket si një pengesë në këtë epokë kur gjithçka është me valë, por mua më duket si një sukses. Së pari sepse kështu nuk kërkohet bateri për të fuqizuar kontrolluesin, ai është gjithmonë gati për t'u përdorur sepse përdor fuqinë e iPhone tuaj. Së dyti, për shkak se ne shmangim çdo lloj vonese midis shtypjes së një butoni dhe efektit të tij në lojë, çdo veprim që tregoni në kontrollues ekzekutohet menjëherë në lojë.

Ka një lidhje femërore Lightning në fund djathtas, kështu që mund të përdorni kabllon e iPhone për të rimbushur telefonin ndërsa luani lojën. Jo i përshtatshëm për lidhjen e kufjeve Lightning ose ndonjë aksesor tjetër, është vetëm një port ngarkimi. Nuk ka as lidhje me fole, nëse dëshironi të përdorni kufje (rekomandohet) ato duhet të jenë me valë.

i fundit ne kemi tre butona të tjerë shtesë që kanë funksionalitet mjaft të kufizuar në shumicën e lojërave. Në ato që janë të optimizuara për këtë lloj kontrollesh, si p.sh. "Asfalti", ai në të djathtë hap një menu dhe "Home" (ikona e një shtëpie) përdoret për t'u kthyer prapa. Por në shumicën e lojërave ato janë të padobishme. Butoni me tre pika përdoret për të marrë pamje nga ekrani duke e shtypur dy herë. Ka edhe disa LED në anën e djathtë që janë të padobishme në rastin tim, megjithëse ajo e sipërme supozohet të ndizet me ngjyrë të kuqe kur lidhet iPhone, gjë që nuk ndodh.

Kompakt dhe cilësor

Ne po përballemi me një çelës kontrolli të markës Razer, të cilin duhet ta kemi parasysh gjatë gjithë kohës kur vlerësojmë cilësitë e tij. Cilësia e materialeve dhe ndërtimi i tyre është i lartë, me ndjenjën se keni një produkt të mirë në duar. Sistemi i zgjedhur për të lidhur iPhone është i veçantë. Më duhet të pranoj që në fillim më dukej mjaft rudimentare ... një llastik që bashkon dy pjesët? Por kur e keni në duar dhe e përdorni, e vërteta është se më duket një sistem mjaft i zgjuar dhe që realizohet me shumë vëmendje në detaje dhe përfundime të mira.

Sistemi i zgjerimit dhe i palosjes është i thjeshtë për t'u trajtuar, dhe rezultati është se, kur jeni duke luajtur, keni një set mjaft të fortë kontrollues-iPhone që nuk ka asgjë për t'u pasur zili për shembull kur luani Nintendo Switch. Ne anen tjeter, kur nuk e përdorni, keni një aksesor shumë kompakt që mund ta vendosni në çdo xhep dhe merrni kudo. E vetmja gjë që nuk më bind: duhet të heqësh kapakun nga iPhone për ta vendosur, por nuk mund të kesh gjithçka.

Duke luajtur me Razer Kishi

Kontrollet me prekje në ekran janë të tmerrshme për shumicën dërrmuese të lojërave video, kjo është diçka për të cilën do të biem dakord. Kur Apple njoftoi përputhshmërinë e kontrollorëve PS4 dhe Xbox me iPhone dhe iPad, ishte një pushim i vërtetë. Me iPad luaj shumë (epo, shumë për kohën time të vogël të lirë) me kontrolluesin PS4 dhe në përgjithësi jam i kënaqur, megjithëse me disa lojëra si COD vërej një vonesë që më mërzit shumë. Megjithatë me iPhone gjërat ndryshojnë sepse ... ku ta lë iPhone ndërsa marr kontrollin e tastierës? Kështu që unë po kërkoja një zgjidhje si Razer Kishi.

Ndjenja kur mbani telekomandën e bashkangjitur në iPhone është e shkëlqyer, butonat kanë një shtypje dhe reagime në nivelin e kontrolleve konvencionale, shkopinjtë analogë janë shumë të rehatshëm dhe përgjigja në lojë është e menjëhershme. Ndjesia është ajo e të luajturit me një tastierë të vërtetë loje (me përjashtim të dallimeve të shënuara nga cilësia e lojës, padyshim). Dhe që nuk duhet të rimbushet, më duket një sukses në çdo rregull.

Lajmi i mirë është se nga të gjitha lojërat që kam provuar, të cilat kanë qenë të shumta, të gjitha funksionojnë me çelësin e kontrollit brenda vetë lojës. Në menytë e lojës, vetëm disa prej tyre mund të kontrollohen me kontrollues, duke lundruar nëpër menytë e lojës duke përdorur levat dhe butonat në kontrollues. , e cila nuk është një punë e madhe, por është pak e bezdisshme. Nuk është diçka që është në duart e Razer, por zhvilluesve të lojërave që duhet t'i optimizojnë ato për kontroll të plotë. Në çdo rast, insistoj, nuk është diçka që ia prish përvojën e shkëlqyer të lojës me kontrolluesin.

Mendimi i redaktorit

Razer ka sjellë përvojën e tij në botën e kontrollorëve në këtë Razer Kishi, të krijuar posaçërisht për iPhone. Kompakt dhe me cilësi të mirë, ai përmirëson shumë përvojën e lojërave në iPhone, duke e bërë ndjesinë e lojës në iPhone sa më afër që të jetë e mundur me atë të lojës në një tastierë lojrash. Tani na mbetet vetëm të kemi lojëra reale në iPhone, ose që Apple më në fund të vë bast për transmetimin e lojërave në platformën e saj, megjithëse ato tashmë mund të shijohen përmes Safari. Me çmim 95 € (ndonjëherë pak më lirë) në Amazon (lidhje) është aksesori i përsosur për ata që luajnë me iPhone ose për ata që nuk fillojnë të luajnë.

Kishi
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
95
 • 80%

 • Kishi
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Kompakt dhe me cilësi të mirë
 • Butonat dhe shkopinjtë në nivelin e kontrolleve të konsolës së lojës
 • Pa bateri apo vonesë
 • E përputhshme me të gjitha madhësitë e iPhone

Contras

 • Butona shtesë me funksionalitet të kufizuar
 • Në përgjithësi, menutë e lojërave të pambështetura

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.