Roborock Q7 MAX+: I fuqishëm, i shpejtë dhe vetë-zbrazës

Ne analizojmë një nga fshesat me korrent më të gjithanshëm të robotëve në treg veçori të avancuara si lundrimi dhe zbrazja në LiDAR, autonomi e shkëlqyer dhe të aftë për të pastruar dhe pastruar të gjithë shtëpinë tuaj në kohë rekord.

Shumëllojshmëria e modeleve në kategorinë e fshesave me korrent të robotëve është e madhe. Ka shumë robotë që punojnë me celularë, fshesë me korrent dhe fshirëse, por ndërsa shtojmë veçoritë lista bëhet më e vogël, veçanërisht nëse nuk duam të shpenzojmë shumë para. Sot analizojmë një pretendent serioz për mbretin e rangut të mesëm, ai që karakterizohet nga performanca e mirë me një çmim të mirë. I ri Roborock Q7 Max + mbërrin me hapa shumë të fortë, me funksione më tipike të nivelit të lartë, por me një çmim super interesante, dhe me një bazë vetëzbrazëse që është qershia mbi tortë.

karakteristika të

 • Fuqia thithëse 4200Pa
 • Bateri 5200 mAh
 • Autonomi prej 3 orësh (300 m2)
 • Lidhja WiFi
 • Navigacion LiDAR me harta 3D
 • Sensorët 4
 • Kapaciteti i rezervuarit të ujit 350ml (për 240m2 pastrim)C
 • Kapaciteti i enës së pluhurit 470 ml
 • Kapaciteti i rezervuarit vetë-zbrazës 2,5 litra
 • Kontrolli i zërit nëpërmjet Alexa dhe Siri (nëpërmjet shkurtoreve)

Furça është e ndryshme nga modelet konvencionale, këtu do të gjejmë një të bërë tërësisht prej gome, pa qime, e cila sipas markës është perfekte për të shmangur problemet me qimet që priren të "shkatërrojnë" furçat tradicionale, dhe e vërteta është se duke qenë disi skeptik në fillim nuk kam pasur zgjidhje tjetër veçse të pajtohem me prodhuesin. Furçës kryesore duhet t'i shtojmë një furçë të vetme rrotulluese anësore që ndihmon në grumbullimin e papastërtive anësore. Këto furça, së bashku me fuqinë thithëse të rregullueshme sipas llojit të dyshemesë, e bëjnë atë një vakum shumë të kënaqshëm.

Rezervuari i ujit dhe i papastërtisë janë pjesë e një rezervuari të vetëm. Është e qartë se përbëhet nga dy ndarje, por në këtë mënyrë është e mundur të kurseni hapësirë. Të dy tanket kanë më shumë se kapacitet të mjaftueshëm për të pastruar një shtëpi mesatare, madje i madh, që të mos ketë asnjë faj vendimi i Roborock në këtë drejtim. Ky rezervuar i përbashkët është shumë i lehtë për t'u hequr dhe zëvendësuar.

operacion

Në funksionimin e një roboti fshesë me korrent, ka seksione të ndryshme për t'u trajtuar. Fshirja me korrent është thelbësore, siç është edhe funksioni i pastrimit, por ka elementë të tjerë që mund të mos jenë aq të dukshëm, por që mund të prishin plotësisht përvojën e përdorimit të çdo roboti. Sistemi i navigimit është një nga aspektet themelore në një fshesë me korrent robotik. Nuk ka asgjë më zhgënjyese se roboti të mos e përfundojë pastrimin sepse ka humbur, ka ngecur ose sepse duhet të kthehet në bazën e tij dhe nuk mund ta gjejë. Dhe fatkeqësisht është diçka shumë e zakonshme në shumë robotë, por për fat është diçka që nuk ndodh me këtë Roborock.

El Sistemi i navigimit LiDAR së bashku me 4 sensorët që ka ky Roborock Q7 Max+ e bëjnë atë të ecë nëpër shtëpi pa më të voglin problem.. Të shohësh se si lëviz nëpër karrige, kalon nëpër dyer, shmang pengesat... është një gëzim. Harrojini ata robotë që përplasen me gjithçka, kjo është diçka krejtësisht tjetër, nëse do t'ju duhej ta drejtonit vetë, me siguri nuk do të bënit më mirë!

Në aplikacion mund të shihni të gjithë rrugën e robotit nëpër shtëpinë tuaj, dhe modeli i pastrimit që ndjek ai është krejtësisht i dallueshëm: fillimisht skajet e dhomës, pastaj brenda, duke tërhequr vija paralele derisa të mbulojë të gjithë sipërfaqen. Në këtë mënyrë bëhet e mundur pastrimi në kohë rekord (më pak se 90 minuta në një shtëpi rreth 140 m2). Asnjë robot tjetër nuk i afrohet kësaj kohe, pjesërisht sepse të gjithë duhej të rimbushnin plotësisht për të përfunduar pastrimin., diçka që ky Roborock nuk ka nevojë fare. Ai largohet nga baza e tij dhe pas 90 minutash kthehet në bazën e tij me më shumë se gjysmën e baterisë ende të disponueshme. Një gëzim i vërtetë.

Dhe në fund të pastrimit vjen një nga pjesët më të mira: vetëzbrazja. Rezervuarët e robotëve janë të vegjël, të mjaftueshëm për një pastrim, mjaftueshëm për një të dytë, jo mjaftueshëm për një të tretë. Kjo do të thotë që praktikisht çdo herë që bëni një pastrim, duhet të zbrazni rezervuarin ose nuk do të jeni në gjendje të përfundoni atë tjetër. Epo, nuk keni pse të bëni asgjë këtu, sepse pas përfundimit dhe mbërritjes në bazën e tij, ai do të dërgojë të gjithë përmbajtjen e rezervuarit të robotit në rezervuarin e madh që zbrazet., me kapacitet 2,5 litra, deri në një javë (apo edhe më shumë) pa pasur nevojë të zbrazni asgjë.

Për sa i përket pastrimit, rezultati është i mirë, por mos prisni që ai të largojë papastërtitë e ngulitura siç mundeni me një leckë duke bërë disa kalime dhe "shtrydhur". Është perfekt për pastrimin e mirëmbajtjes së përditshme., e lë tokën me lagështi por thahet shpejt dhe mbi të gjitha nuk “ndotet” sikur të tjerët. Nuk është funksioni i tij yll, por ai mbrohet mirë.

kërkesë

I gjithë kontrolli i robotit bëhet përmes aplikimit të tij, i cili është në nivelin e veçorive të këtij Roborock Q7 Max +. Nga procesi i konfigurimit të tij deri te menaxhimi i tij dhe vizualizimi në kohë reale i pastrimit, ato janë të nivelit më të lartë. Ka shumë opsione dhe ato janë zbatuar brenda aplikacionit në një mënyrë shumë intuitive dhe të lehtë për t'u përdorur.

Mënyra të ndryshme të shikimit të hartës së pastrimit, mundësia e pastrimit sipas zonave, sipas dhomave apo e gjithë shtëpisë, zgjedhje e fuqive të ndryshme të fshirjes dhe pastrimit, përcaktimi i llojeve të dyshemesë, vendosja e mobiljeve... është aplikacioni më i kompletuar që kam provuar. shumë herë.distanca nga të tjerët. Programimi i të gjitha llojeve, mundësia e memorizimit të hartave të ndryshme, madje edhe përcaktimi i kateve të ndryshme për të njëjtën shtëpi, nuk do ta keni problem të përshtatni funksionimin e robotit në shtëpinë tuaj, pavarësisht nga lloji i tij.

Nga aplikacioni mund të konfiguroni edhe kontrollin zanor, të pajtueshëm me Alexa dhe megjithëse nuk është i pajtueshëm me HomeKit (çfarë pret Apple për të shtuar këtë kategori pajisjesh në sistemin e tij të automatizimit të shtëpisë?) ne mund të përdorim Shortcuts iOS për të mbushur atë boshllëk, kështu që nga iPhone, Apple Watch ose HomePod mund të filloni pastrimin me zërin tuaj. Sigurisht që do të merrni njoftime për çdo ngjarje (fillimi, përfundimi i pastrimit dhe "aksidentet" që mund të ndodhin). Dhe mund të kontrolloni statusin e aksesorëve që kërkojnë pastrim ose ndryshim.

Mendimi i redaktorit

Ky Roborock Q7 Max+ është roboti më i mirë i fshesës me korrent që kam testuar për sistemin e tij të navigimit, autonominë dhe rezultatin e pastrimit që ofron. Ai gjithashtu ka sistemin e vetë-zbrazjes që ofron rehati të jashtëzakonshme për përdoruesin. Dhe i bën të gjitha këto për një çmim tipik për një gamë të mesme, por me karakteristika superiore që kanë vetëm disa nivele të larta. Ky model me sistemin e vetë zbrazjes shitet në Amazon (lidhje) (falë një kuponi zbritjeje prej 150 €)

Roborock Q7 Max +
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
619
 • 100%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Lundrim
  Redaktori: 100%
 • Pastrim
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 100%

rekuizitë

 • Navigimi LiDAR
 • Sistemi i vetë zbrazjes
 • Aplikacion shumë i dizajnuar me shumë opsione
 • Autonomi e madhe

Contras

 • Sistemi i kufizuar i pastrimit

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.