Rishikimi i iPhone 11 Pro Max: Apple na jep atë që kemi kërkuar

Kishte një ndjenjë që kohët e fundit iPhone po ngecte në disa aspekte themelore. Për shumë njerëz ishte telefoni me rezultatin më të mirë të përgjithshëm, por nuk përfundoi duke shkëlqyer në pikat kyçe të tilla si fotografia ose autonomia, me rivalët që shënojnë ndryshime ku më parë iPhone dominonte pa probleme.

Për fuqinë e procesorit të tij, softveri i bërë me porosi dhe ekrani i tij i shkëlqyeshëm, elemente ku Apple nuk ka dështuar kurrë, përdoruesit donin të shtonin një aparat fotografik që mund të rivalizonte më të mirën në treg, dhe një autonomi që më në fund na lejoi të linim karikuesit në shtëpi pa shqetësime. Këtë vit Apple na ka dëgjuar, dhe rezultati është iPhone 11 Pro Max.

Shfaqja e kamerës

Apple ka zgjedhur këtë vit për të na ofruar një dizajn të vazhdueshëm. Këtë vit ishte radha e modeleve pa "S" që zakonisht do të thotë një ndryshim në dizajn, dhe ka qenë kaq ... të paktën gjysma. Nëse shikoni përpara, është identike me XS Max, paraardhësi i tij, por pjesa e pasme është ndryshe. Asnjë nga modelet që kemi parë të gjitha këto javë para prezantimit të iPhone nuk kanë qenë të suksesshëm. Ishte e vështirë të gjesh atë modul me tre objektiva për tu dukur mirë në një smartphone që gjithmonë mburrej me dizajnin e tij, por ata kanë patur sukses.

Ajo xham i pasëm ka një fund të ri mat, sikur të ishte një xham i tejdukshëm, me një ngjyrë më gri sesa të zezë, dhe me logon e Apple pikërisht në mes të pajisjes. Apple ka hequr ato mëndafshi të tmerrshme nga fundi, dhe në atë shpinë ne shohim vetëm mollën e kafshuar, sepse është e vetëkuptueshme që është një iPhone, që shihet me sy të lirë. Përfundimi mat gjithashtu ka një strukturë të veçantë që sipas disave jep kapje më të mirë, por që nuk e kam shumë të qartë. Ajo që mund të thuash është se kjo sipërfaqe mat nuk është aq e ndjeshme ndaj gjurmëve të gishtërinjve. Apple thotë se xhamat e saj të përparmë dhe të pasmë janë më të vështirat në treg, një lajm shumë i mirë.

Siç thamë më parë, modelet që na erdhën përpara prezantimit të iPhone-it të ri nuk ishin të drejta, dhe kjo ishte thjesht sepse ato filluan nga një premisë e gabuar: për të fshehur modulin e kamerës. Apple jo vetëm që nuk përpiqet ta fshehë atë, por e rrit atë në dizajnin e saj. Xhami i pasmë nuk është më mat për të qenë me shkëlqim, dhe gjithashtu ka një lakim të butë që arrin një efekt optik që ju bën të dyshoni nëse vërtet bie në sy ose mund të jetë e kundërta. Të tre lentet gjithashtu bien në sy, të rrethuar nga tre unaza metalike në të njëjtën ngjyrë si iPhone.

Më e rëndë, më e trashë, më shumë bateri, më e fuqishme

IPhone 11 Pro Max i ri është më i trashë dhe më i rëndë. Ndryshimi në trashësi është i papërfillshëm, vetëm 0,4 mm më shumë se paraardhësi i tij, por pesha vërehet kur keni një iPhone XS Max në njërën dorë dhe një iPhone 11 Pro Max në tjetrën (18 gram diferencë). Pas një viti me XS Max tim, ndjesia e mbajtjes së 11 Pro Max të ri në xhepin tuaj është saktësisht e njëjtë, por nëse vini nga një pajisje më e vogël, si një XS, X, apo edhe më shumë nëse vini nga modele të tjera, do ta vini re atë. Isshtë çmimi që duhet të paguajmë për të qenë në gjendje të shijojmë një nga përmirësimet më të mëdha të këtij modeli 2019: bateria më e madhe.

Kapaciteti i baterisë së këtij iPhone të ri është rritur me 25%, duke arritur në 3.969mAh. Nëse kësaj i shtojmë një ekran dhe procesor shumë më efikas, megjithë përmirësimet e marra, në total Apple siguron që iPhone 11 Pro Max të ketë 5 orë më shumë përdorim sesa paraardhësi i tij. Në testimin tim të parë të plotë 24 orësh, dhe duke marrë parasysh që përdorimi ka qenë më i lartë se zakonisht, arritja e 20% në fund të një dite shumë intensive është një sukses. Ne do të shohim nëse me këtë model përfundoj të kem nevojë për Baterinë Smart Bateri, tani për tani mendoj se jo. Nga rruga, ai tashmë përfshin karikuesin e shpejtë 18W dhe kabllon rrufe USB-C.

Ekran XDR: një gëlqere, një rërë

Ekrani i këtij iPhone të ri është më i mirë, padyshim më i mirë, dhe kjo pothuajse me siguri do të certifikohet nga raporti DisplayMate që së shpejti do të kemi botuar. Ky ekran i ri "Super Retina XDR" (nuk kërkohet mbështetje) ruan madhësinë e tij (6,5 "), rezolucionin dhe dendësinë e pikseve (458ppp). Por ai rrit kontrastin dy herë (2.000.000: 1) dhe ka një shkëlqim maksimal prej 1200 nit, megjithëse përdoret në këtë maksimum vetëm kur gëzojmë përmbajtje HDR.

Sidoqoftë, Apple ka zgjedhur të eleminojë një përbërës të ekranit që shumë prej nesh janë mësuar dhe kjo ju jep një ndjenjë të hidhur kur filloni të përdorni iPhone tuaj të ri. Heqja e 3D Touch do të thotë zvogëlim i trashësisë së ekranit dhe kështu të kesh më shumë hapësirë ​​për baterinë (pagesa e dytë që na është dashur të bëjmë), dhe Apple e ka ndryshuar atë për Haptic Touch, i cili nuk ka nevojë për pajisje shtesë, funksionon vetëm për softuer. Ajo që dikur ishte "shtyp më fort" tani është "shtyp më gjatë", dhe kjo kërkon kohë përshtatjeje. Përdorimi i iOS 13 që nga qershori më ka ndihmuar të përshtatem me ndryshimet, por ndjesia është e ndryshme nga ajo e XS Max tim dhe është diçka që më shqetëson tani, edhe pse jam i sigurt që për disa javë do ta kem harruar.

Duke përfituar nga fakti që po flasim për ekranin do të themi disa fjalë për FaceID, përgjegjës për "notch" e famshëm siç kritikohet ndërsa imitohet. Sistemi i njohjes së fytyrës së Apple është disi më i shpejtë, por më i shpejtë se diçka që tashmë është i shpejtë, kështu që nuk do ta vëreni nëse nuk e krahasoni me një model tjetër. Ajo që nuk kam vërejtur është një fushë më e madhe e veprimit dhe ende nuk funksionon horizontalisht. Pavarësisht nga këto pengesa të vogla, unë përsëri e preferoj atë krahas Touch ID, pa më të voglin dyshim.

Kamera bën diferencën

Elementi që bën ndryshimin më të madh krahasuar me modelet e mëparshme është, pa dyshim, kamera. Lentja trefishe përfshin një kënd të gjerë dhe një lente telefoto, si vitet e kaluara, dhe gjithashtu shton një kënd ultra të gjerë:

 • Kënd i gjerë - ƒ / 1,8 - 100% pixel me fokus - 12Mpx
 • Telefoto - ƒ / 2 - 100% piksel pixel - 12Mpx
 • Këndi i gjerë ultra - ƒ / 2,4 - 120º - 12Mpx

Përveç përmirësimeve të pajisjeve, Apple ka përmirësuar sistemin e saj Smart HDR, i njëjti që vitin e kaluar ishte qendra e polemikave për "efektin e bukurisë" për shkak të tendencës për të zbutur imazhet. Këtë vit historia ka ndryshuar, dhe detajet që mund të shihen në fotografi, madje edhe me mënyrën Smart HDR të aktivizuar, janë shumë më të mëdha. Modaliteti i portretit shkon një hap më tej, dhe megjithëse papërsosmëritë e turbullirave të sfondit janë ende të dukshme kur plani i parë dhe sfondi nuk dallohen mirë, përmirësimi i lentes telefoto dhe aftësia për të bërë tani portrete me kënd të gjerë (lentja më e mirë nga të tre) e bën cilësinë e fotografive më të larta.

Por ylli i kamerës së re është Moda e re e Natës. Apple e ka përfshirë këtë funksion, tashmë të pranishëm në smartphone-t kryesorë të konkursit, por e ka bërë atë duke qenë besnikë ndaj stilit të saj. Fotografitë nuk janë aq të shkëlqyera sa ato që mund të merrni me një Pixel ose Samsung, thjesht sepse ato janë reale. Apple nuk dëshiron të na japë një fotografi me ngjyra, ajo dëshiron të na tregojë realitetin sa më besnikërisht të jetë e mundur, dhe duke marrë parasysh që vetë Moda e Natës tashmë mashtron realitetin, të paktën e bën atë në mënyrën më të respektueshme të mundshme. Niveli i detajeve në fotot që mund të merrni me këtë funksion është befasues.

Dhe më e mira nga të gjitha është që nuk duhet të jesh fotograf profesionist për ta përdorur, pasi aktivizohet automatikisht kur vëren se kushtet e dritës nuk janë të mira, dhe nëse dëshiron, mund të modifikosh kohën e ekspozimit (lart në 3 sekonda) ose lëreni atë automatikisht në mënyrë që iPhone të vendosë opsionin më të mirë. Nëse zbulon se jeni në një trekëmbësh, falë akseleometrit, do t'ju lejojë të rrisni kohën e ekspozimit deri në 30 sekonda!. Mund ta përdorni edhe për të marrë efekte lëvizjeje në fotot tuaja, ashtu si pro.

Përfshirja e këndit ultra të gjerë, përveç që ju ofron mundësinë e fotografimit më të mirë të peizazheve dhe hapësirave të hapura, ose kapjen e skenave me perspektiva të pamundura, mundëson një funksion shumë interesant për ata që kanë zakon të prerë njerëzit në foto. Kur bëni një fotografi, ju keni mundësinë të keni një kënd ultra të gjerë automatikisht të kapni një tjetër, me një fushë më të madhe të shikimit, dhe kështu të mund të riformuloni më vonë fotoja nëse diçka lihej jashtë. Ky opsion është çaktivizuar si parazgjedhje. Por në situata të këqija ndriçimi, më mirë harrojeni sepse tregon se është shënjestra më e keqe e të treve.

Edhe krahasimi i fotove të një iPohne XS Max, me një aparat fotografik të shkëlqyeshëm dhe me mënyrën Smart HDR, ndryshimet janë më se të dukshme. Dhe nuk flas vetëm për ndriçimin, por edhe për detajet e kapjeve. Tekstet mirëmbahen, gjethet e pemëve vihen re, si dhe blloqet e mureve të katedrales, diçka që në fotot e XS Max nuk ndodh. Të gjitha këto foto janë bërë pa një trekëmbësh, duke mbajtur iPhone tim me dy duar, dhe natyrisht pa retushuar asgjë. Dhe ende duhet të dimë se çfarë do të ndodhë kur të arrijë tipari Deep Fusion, e cila supozohet se do t'i bëjë fotot shumë më mirë, por që nuk do t'i shohim deri në këtë vjeshtë në iPhone-et e reja.

Sa i përket videos, ky iPhone i ri rrit diferencën me konkurrencën, e cila tashmë ishte e shkëlqyeshme. Përmirëson stabilizimin dhe të gjitha lentet e tij janë të afta të regjistrojnë video 4K 60fps. Mund të ndryshoni edhe lentet, duke rritur ose zvogëluar zmadhimin, po, gjithmonë me cilësi 4K 30fps dhe më të ulët. IPhone automatikisht do të zgjedhë lenten më të përshtatshme për zmadhimin që zgjidhni, dhe megjithëse disa "kërcime" të vogla vërehen kur ndryshojnë lentet, rezultati është me të vërtetë i mirë.

Ne nuk mund të harrojmë kamerën e përparme, e cila shkon deri në 12Mpx (ƒ / 2,2) dhe e aftë të regjistrojë video në formatin 4K në 24/30/60 fps, me Smart HDR dhe selfie të reja "Slofies", lëvizje të ngadaltë që së shpejti do të përmbytin historitë e Instagram dhe të ngjashme. Përmendja e veçantë duhet të bëhet për aplikacionin e ri Kamera për tre modelet iPhone 11, me më shumë mjete dhe një ndërfaqe të rinovuar, të cilën do ta analizojmë më vonë në një video tjetër.

Kandidat për numrin 1

IPhone 11 Pro Max i ri aspiron të jetë numri 1 në pothuajse çdo kategori, pasi kurrë nuk duhet të kishte ndaluar së qeni. Një aparat fotografik që nuk ka nevojë për fishekzjarre ose truke për të arritur rezultate të habitshme, një bateri që do t'ju japë shumë orë përdorimi, fuqinë e pakonkurueshme të gjithmonë dhe një dizajn vërtet të bukur. Gjithmonë do të ketë nga ata që thonë se nuk ka 5G ose se lidhësi nuk është USB-C, dy detaje që ndoshta do të përfundojnë në të ardhmen e afërt, por që nuk shërbejnë për të turbulluar një pajisje prej dhjetë. Ajo që është e pafalshme është se një pajisje “Pro” që kushton 1259 € fillon me kapacitet 64 GB.

iPhone 11 ProMax
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 5 yje
1259
 • 100%

 • Dizajn
  Redaktori: 100%
 • Kamera
  Redaktori: 90%
 • autonomi
  Redaktori: 90%
 • Ekran
  Redaktori: 100%

rekuizitë

 • Kamera e jashtëzakonshme, realiste me video të shkëlqyeshme
 • Dizajn pa të meta
 • Autonomi për tërë ditën
 • Ekran i shkëlqyeshëm
 • Përfshin karikuesin e shpejtë 18W
 • Kristale më të forta

Contras

 • Kapaciteti i boot 64 GB
 • I rëndë (226 gr)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Assier dijo

  Thjesht duhet të shikoni vlerësimet e Youtubers si Marquees Brownlee ose Everythingapplepro dhe të kuptoni se si e përshkruajnë përmirësimin në ekran ose FaceID-in e supozuar më të mirë si "të padukshëm". Pas testimit në shumë raste ata e përcaktojnë atë edhe më keq. Mund të shihni edhe testet e rënies ku iPhone i këtij viti prishen më parë. Por hej, si ju, ashtu edhe blogu tjetër i njohur i mollëve në Spanjë do të më bindni se ky është një hap i madh krahasuar me vitin e kaluar. Nëse Apple nuk ka nevojë të përtërijë. Kështu që?

  1.    Louis Padilla dijo

   Unë nuk e di se cili shqyrtim i Marques keni parë… por vlerësojeni ekranin si mbresëlënës, në fakt është ekrani më i mirë në treg tani: https://www.actualidadiphone.com/el-iphone-11-pro-max-tiene-la-mejor-pantalla-del-mercado/

   Sa i përket testit të rënies, nuk di as çfarë keni parë, sepse në këtë provë ato mbajnë lart por shumë mirë:
   https://www.actualidadiphone.com/phone-11-confirman-resistencia-caidas/

   Por hej, ti vazhdon të besosh kë të duash, nuk dua të bind askënd.

 2.   Lakacito dijo

  Duke parë titullin "Apple na jep atë që kemi kërkuar" Unë kam ndaluar së lexuari, sepse është e qartë se ky iPhone i ri nuk ka 5G, gjë që është ajo që ne kërkuam.

  1.    Louis Padilla dijo

   Po, kjo veçori është super e dobishme në vende si Spanja ku mbulimi aktual është 0%.