Rritja e thirrjeve të mashtrimit duke pretenduar se janë nga Apple

telefonatë në hyrje

L hajdutë dhe mashtrues që qarkullojnë në internet Ata vazhdojnë të vijnë duke u përpjekur të shqyejnë njerëzit. Me siguri shumë prej jush kanë marrë email "gjoja" nga Amazon, Correos dhe kompani të mëdha për t'u përpjekur të marrin të dhënat tuaja.

Tani "phishing" është zhvendosur në telefon, përmes një thirrje zanore. Këtu në Spanjë dihet tashmë që mashtrues të caktuar kanë thirrur "gjoja" nga Microsoft. Kini kujdes që gjëja të shtrihet në kompani si Amazon ose Apple.

"Kur të shihni mjekrën e fqinjit tuaj të prerë, vendosni tuajin të zhyten". Me këtë thënie popullore kemi ndërmend të paralajmërojmë për një praktikë që është zbuluar në SH.B.A.., por që mund të kërcejë oqeanin dhe të shfaqet në vendin tonë në çdo kohë.

Komisioni Federal i Tregtisë i SHBA (FTC) lëshoi ​​sot një paralajmërim duke synuar konsumatorët në lidhje me mashtruesit nga robocalls duke pretenduar të jenë Apple dhe Amazon. Ndërsa këto lloj mashtrimesh janë të zakonshme, një rritje e prevalencës së fundmi ka bërë që FTC të lëshojë këtë paralajmërim.

Ky njoftim shpjegon se mund të merrni një telefonatë me një mesazh i regjistruar duke thënë se ata janë nga Amazon, dhe se llogaria juaj ka pasur një incident (një blerje që nuk e keni bërë, ose një paketë të humbur, për shembull). Ata kërkojnë të dhënat tuaja për të vërtetuar që ju jeni përdoruesi dhe për të zgjidhur incidentin.

Një version tjetër i të njëjtës përpjekje për të marrë të dhënat tuaja është duke bërë personin e Apple. Ata telefonojnë duke thënë se janë nga Apple dhe se ka një problem me llogarinë tuaj iCloud. Ata do të përpiqen t'ju marrin që t'u jepni Apple ID dhe fjalëkalimin tuaj. Nëse e bëni, ju keni humbur.

Për ditë me radhë, kjo lloj mashtrimi me thirrje telefonike është bërë modë në Spanjë, për momentin vetëm duke zëvendësuar identitetin e microsoft. Por duke pasur parasysh ato që kanë parë, nuk është për t'u habitur që ata përpiqen me kompani të tjera të mëdha, të tilla si Apple, Amazon ose El Corte Inglés.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.