Rusia do të hetojë Apple për pretendimin e rënë dakord për çmimet e iPhone 6s

iPhone 6s kundrejt iPhone SE

Kohë pas kohe mbërrijnë lajme që nuk kanë shumë kuptim në shumicën e vendeve. Për shembull, në Spanjë kur duam të blejmë një iPhone, zakonisht kemi disa mundësi: El Corte Inglés, një shitës i autorizuar ose vetë Apple Store. Kudo që të shkojmë, çmimi i terminalit do të jetë gjithmonë i njëjtë. Kohë pas kohe në internet shfaqet një ofertë që na lejon të kursejmë para duke blerë një nga modelet më të fundit të iPhone, por në mënyrë shumë sporadike. Por në Rusi ata nuk e shohin me sy të mirë që të gjithë shitësit dhe dyqanet e Apple ofrojnë të njëjtin çmim për iPhone 6s.

Kompania me qendër në Cupertino përballet me një Hetimi i komisionit antitrust të Rusisë duke pretenduar se çmimet e Apple dhe 16 shitësit të disponueshëm në vend që shesin modelet më të fundit të iPhone, si iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus, me të njëjtin çmim. Me sa duket ka qenë një qytetar i vendit që ka depozituar ankesën pranë këtij komisioni dhe në të cilin sugjerohet se Apple do të kishte arritur një marrëveshje me shitësit e shpërndarë në të gjithë vendin për të ofruar të njëjtat çmime në këto pajisje.

Apple, si shumica e 16 shitësve të përfshirë në këtë hetim, nuk kanë bërë ndonjë deklaratë në lidhje me këtë. Euroset, një nga shitësit më të rëndësishëm të produkteve Apple në Rusi, ka mohuar akuzat dhe ka arritur një lloj marrëveshje me Apple të bien dakord për çmimin përfundimtar të modeleve iPhone 6s dhe 6s Plus. Marrëdhëniet e Apple me Rusinë nuk kanë qenë kurrë të mira. Në vitin 2012, operatori i MTS akuzoi kompaninë me bazë në Cupertino si diktatoriale kur erdhi puna për të ofruar pajisjet e saj për klientët e saj. Kjo ankesë nuk flet në asnjë moment për çmimin me të cilin pajisjet ofrohen nga operatorë të ndryshëm telefonikë në vend.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.