Ryan Collins, autori i "Celebgate", dënohet me 18 muaj burg

festë feste

Duket shumë larg me kohë, por gjërat në Pallat shkojnë ngadalë. Ne po flasim për "Celebgate", ai hak i famshëm dhe i veçantë që përfundoi duke na treguar intimitet e yjeve të Hollivudit si Kaley Cuoco, aktorja kryesore në Teoria e Big Bang, apo bukuri e padyshimtë, Jennifer Lawrenceaktore e titujve si Lojërat e urisë, dhe të fitojë një Çmim Akademie për Ana e mirë e gjërave. Padyshim, snooper me vendbanim në Pensilvani (Shtetet e Bashkuara të Amerikës), është dënuar përfundimisht me 18 muaj burg për shkak të dëmit që u është bërë të gjithë artistëve të përfshirë.

Ishte në vitin 2014 kur Ryan Collins hyri në llogaritë iCloud të personave të famshëm të lartpërmendur dhe ai bëri fotografitë me interes më të madh, për t’i botuar më vonë gradualisht në rrjet, duke ruajtur pezullimin dhe interesin e njerëzve nga e gjithë bota, të cilët shfrytëzuan rastin për të parë idhujt e tyre në pozat më intime. Ndoshta më e dëmtuara për shkak të fotografive të kompromentuara ishte Jennifer Lawrence, edhe pse ajo kurrë nuk u mërzit tepër nga rrjedhja, ne imagjinojmë se për hir të minimizimit të saj dhe përpjekjes për të bërë që të gjitha pijet e këqija të kalojnë sa më shpejt të jetë e mundur.

Ne e kujtojmë atë Për të marrë përsipër llogaritë e të famshëm në iCloud, Collins ia vlente me klasikun e sistemit "phishing", dërgoi kërkesa të supozuara të fjalëkalimit në emër të Apple për përdoruesit e ndryshëm, më vonë u bë me fjalëkalimet dhe u aksesua në të dhënat e ruajtura në iCloud, për këtë ai përdori sisteme që shkarkuan kopjet rezervë përmes Apple ID dhe copëtuan çdo pjesë të kopjes aty ku mund të ketë përmbajtje fotografike, ai padyshim që zgjodhi më "interesantin". E gjithë kjo i ka shërbyer Collins si një kalim i drejtpërdrejtë në burg, ku ai do të ketë një vit e gjysmë për të menduar për atë që bëri.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.