Samsung ndalon prodhimin e Galaxy Note 7

galaktikë-shënim-7

Duke rinumëruar numrin e Note 7, ata anashkaluan numrin 6 për të mbajtur të njëjtin numërim me gamën e Galaxy S, nuk duket se ishte një vendim shumë i mençur nga Samsung. Midis fundit të gushtit dhe fillimit të shtatorit, shumë përdorues kanë përjetuar një problem me Note 7, terminal që kur po karikohej filloi të digjej pa ndonjë arsye të dukshme. Samsung e njohu problemin dhe deri më sot ka zëvendësuar më shumë se 2,5 milion njësi, për shkak të një problemi me baterinë që paraqiste një rrezik të mundshëm shpërthimi.

Teprica e optimizmit apo realiteti? Apple kërkon më shumë komponentë për iPhone 7

Por duket se terminalet e përdorura për të zëvendësuar njësitë e gabuara kanë ende të njëjtin problem. Përballë pamundësisë për të gjetur se cili është problemi i vërtetë, Samsung ka vendosur të paralizojë prodhimin e Galaxy Note 7. Rastet e shpërthimeve të reja në këtë model terminali në Shtetet e Bashkuara, Kore dhe Kinë vërtetojnë se problemi duket të jetë më shumë serioze sesa mendohej fillimisht. Fabrika e Samsung në Vietnam, ku prodhohet aktualisht Galaxy Note 7 do t'i nënshtrohet një inspektimi të plotë për të verifikuar origjinën e shpërthimeve në këtë terminal Kjo është për shkak të një dështimi në linjën e montimit ose megjithëse është një problem me përbërësit.

Ndalimi i prodhimit të këtij terminali në fabrikën e Vietnamit gjithashtu motivohet nga presioni që Samsung ka marrë nga organizatat e konsumatorëve të vendeve ku ky terminal është kthyer për të ofruar probleme. Edhe pse kësaj here numri i pajisjes është shumë më i ulët se origjinali, Samsung dëshiron të sigurohet që nuk do të ketë më probleme në të ardhmen me këtë terminal. Përveç kësaj, disa operatorë kanë filluar të marrin në konsideratë ndalimin e ofrimit të Galaxy Note 7 midis terminaleve të tyre, një vendim që do të dëmtonte shumë shitjet e këtij terminali në Shtetet e Bashkuara, ku Samsung ka një pjesë të madhe të tregut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.