Sensori i lëvizjes eve, një sensor lëvizjeje për HomeKit

Mbërrin sensori i ri i lëvizjes së Evës një dizajn dhe mbështetje të rinovuar për Thread që premton një përgjigje më të shpejtë dhe lidhje më të qëndrueshme. Ne e testojmë atë dhe ju shpjegojmë se për çfarë mund ta përdorni.

Kuptimi i automatizimit të shtëpisë është që gjithçka funksionon automatikisht, ose pothuajse. Përdorimi i iPhone-it tonë për të kontrolluar dritat në shtëpi (apo ndonjë pajisje tjetër) është shumë më i papërshtatshëm sesa rrotullimi i një çelësi, megjithatë ta bësh atë përmes altoparlantit tonë inteligjent ndërsa ulesh në divan është një kënaqësi. Por më e këndshme është të mos kesh nevojë ta bësh atë, dhe ky është qëllimi përfundimtar i automatizimit të shtëpisë. Automatizimet që ndërlidhin disa pajisje me të tjera në mënyrë që gjërat të funksionojnë vetë janë më të shumtat, dhe për këtë një sensor lëvizjeje thelbësore. Megjithatë, përvoja me shumë prej tyre nuk është shumë e kënaqshme, për shkak të vonesës në ekzekutimin e veprimit, ose sepse ata dështojnë dhe nuk e ekzekutojnë kurrë. protokolli Thread mbërrin për të korrigjuar këtë problem dhe Eve ka përditësuar sensorin e lëvizjes për të qenë në përputhje me këtë sistem të ri.

Sensori i lëvizjes Eve

karakteristika të

Ky është gjenerata e dytë e sensorit të lëvizjes Eve dhe ka disa ndryshime të mëdha nga gjenerata e mëparshme. E para dhe më e dukshme është një madhësi më e vogël dhe dizajn më modern. Një detaj tjetër që nuk shihet, por bie në sy (dhe vlerësohet): eshte me e lire. Përmasat më të vogla e bëjnë gjithçka më të vogël, dhe bateritë e përdorura nga ky model i ri janë AAA (x2), ndërsa ai i mëparshmi përdori AA (edhe dy). Konsumi më i ulët i protokollit të lidhjes Thread do të thotë që autonomia është e njëjtë, deri në një vit me përdorim normal. Mund ta përdorni jashtë, por jo në vende ku do të bjerë shi direkt, sepse ka certifikatën IPX3, e cila i jep pak rezistencë ndaj ujit. Është gjithashtu perfekt për tu vendosur në banjë. Dhe gjithashtu ka një sensor drite, i cili është shumë i dobishëm për përdorim në automatizim, siç do ta shohim më vonë.

Artikulli i lidhur:
HomeKit, Matter dhe Thread: gjithçka që duhet të dimë për automatizimin e ri të shtëpisë që vjen

Për të përfituar nga lidhja Thread, do t'ju duhet një HomePod mini, një Apple TV 4K i gjeneratës së dytë ose një 2K i gjeneratës së tretë 4 GB. Nëse nuk keni asnjë nga këto pajisje si qendër shtesë, ajo do të përdorë lidhjen Bluetooth LE dhe nuk do të mund të përfitoni nga protokolli Thread (lidhje më e mirë dhe më e shpejtë). Hubs që nuk përputhen me Thread janë HomePod origjinal, Apple TV i ri 4K 64 GB dhe Apple TV 4K 1st Gen ose më herët.

Sensori i lëvizjes Eve 1 dhe 2

Sensori i lëvizjes Eve gjenerata 1 (majtas) dhe gjenerata e dytë (djathtas)

automating

Pavarësisht se është një nga aksesorët më të përballueshëm që mund të blejmë për të dogmatizuar shtëpinë tonë, një sensor lëvizjeje si ky sensor i ri i lëvizjes Eve ofron shumë mundësi. E para dhe më e dukshme prej tyre është krijoni një automatizim që ndez një dritë kur zbulohet lëvizja. Në automatizimet e HomeKit ju lejon të rregulloni shumë dhe përveç zbulimit të një pranie, mund të përcaktoni se në cilat orë dëshironi që ai të jetë aktiv (vetëm natën, për shembull), madje mund ta kufizoni automatizimin vetëm kur jeni në shtëpi, kështu që nëse keni një kafshë mos e aktivizoni nëse jeni jashtë. I njëjti automatizim mund të krijohet duke përdorur sensorin e dritës që përfshin Eve Motion, në mënyrë që dritat të ndizen automatikisht kur ndriçimi në dhomë bie nën një intensitet që mund të paracaktoni.

Automatizimi i HomeKit

Një veçori e fundit e këtij sensori: detektor i lëvizjes për sistemin tuaj të sigurisë. Nëse aktivizoni njoftimet në cilësimet e pajisjes tuaj, Sa herë që zbulon një prani, do të njoftoheni me telefon. Si më parë, mund të përcaktoni kohën në të cilën dëshironi të dërgohen njoftimet, si dhe nëse dëshironi që ato të vijnë gjithmonë ose vetëm kur nuk jeni në shtëpi. Një mënyrë e lirë dhe shumë e thjeshtë për të ditur nëse dikush ka hyrë në një dhomë, direkt në iPhone tuaj.

Mendimi i redaktorit

Me funksionim shumë më të besueshëm dhe më të shpejtë se modeli i mëparshëm, falë përputhshmërisë me Thread, ky model i ri i Eve Motion Sensor është një aksesor bazë për këdo që dëshiron të domotizojë shtëpinë e tij. Më i vogël, më i besueshëm dhe më i lirë, plus me një sensor drite të përfshirë, mundësitë për të automatizuar pajisjet tuaja janë të mëdha. Çmimi i tij, 39,95 € në Amazon (lidhje)

Sensori i lëvizjes Eve
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
39,95
 • 80%

 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • më kompakte
 • E përputhshme me fijet
 • sensori i integruar i dritës

Contras

 • Ju duhet një router Thread për të përfituar nga potenciali i tij

rekuizitë

 • më kompakte
 • E përputhshme me fijet
 • sensori i integruar i dritës

Contras

 • Ju duhet një router Thread për të përfituar nga potenciali i tij

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.