Shitjet e iPhone 2016 mund të jenë më keq sesa 2014

Koncepti iPhone 7

Analisti më prestigjioz në botë Apple ka ribotuar një shënim për investitorët e saj që nuk duket shumë optimist. Të gjitha raportet pa përjashtim thonë se 2016 do të jetë viti i parë në të cilin Shitjet e iPhone poshtë nga prezantimi i gjeneratës së parë në 2007. Në këtë kuptim, Ming Chi Kuo thotë se, në "rastin më të keq", Apple mund të shihte se si iPhone i saj shet më pak se në 2014, që do të ishin shitjet më të këqija që kur iPhone u rritën nga 4 inç ..

Por gjëja më e keqe është se, sipas Kuo, Apple do të jetë marka e vetme në top 5 që do të shohë shitjet e smartphone-ve të bien në krahasim me vitin e kaluar. Sipas analistit të famshëm, këtë vit ato mund të shiten 190 milion njësi, e cila është më pak se 193 milion që u shitën në vitin në të cilin u prezantuan iPhone 6 dhe iPhone 6 Plus. Në rastin më të mirë, Tim Cook dhe kompania do të shesin, ose më saktë do të transportojnë, 205 milion pajisje, që është 11.6% më pak se vitin e kaluar. Nëse skenari më i keq do të ndodhte, shitjet do të binin 18.1%.

Shitjet e iPhone mund të jenë më keq sesa pritej

Arsyet e dhëna nga analisti për të qenë kaq pesimist janë se iPhone SE nuk do të ketë një ndikim shumë të rëndësishëm, megjithëse parashikimi i tij është rritur nga 12 në 18 milion njësi për këtë vit. Por edhe më keq, Kuo thotë se nuk do të ketë shumë pika të nxehta në iPhone 7, kështu që pajisja do të ketë nevojë për një dizajn të ri që mund të tërheqë blerësit - një dizajn që gjithçka duket se tregon se nuk do të prodhohet. Në çdo rast, ka pasur raste të tjera të iPhone pa ndonjë lajm të shkëlqyeshëm (si 5) dhe rekordet e shitjeve gjithmonë thyheshin.

E mira është që, sipas Ming Chi Kuo, gjithçka do të ndryshojë në vitin 2017, me një iPhone me një kuti qelqi të ngjashme me iPhone 4 (shpresoj më mirë) dhe me një ekran AMOLED. Si gjithmonë, do të duhet të presim për të parë nëse Kuo rrit goditjen e tij ose përqindjen e humbjes këtë herë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alberto dijo

  Përkushtohuni vetes për diçka tjetër, ju me të vërtetë nuk e jepni një në artikujt tuaj.

 2.   anonim dijo

  Ne kemi një IOS 10 afër qoshe që premton të sjellë shumë karakteristika të reja në lidhje me prekjen 3D, dhe një iPhone 7 që ende nuk e dimë për dizajnin, por çfarëdo që të jetë ai do të premtojë me shumë karakteristika të reja, një përmirësim i madh në kamera pa dyshim, dhe të gjithë ju që po blini SE do të dëshironi iphone 7 nuk ka rëndësi madhësia

 3.   ramseshf dijo

  Shitjet janë ulur, është normale. Ne nuk mund të shpenzojmë 700- 800 € çdo dy vjet kaq lehtë. Dhe më pak tani që duket se Apple ka tendencë për paqëndrueshmëri dhe nuk i merr produktet e saj herën e parë si duhet. Me të cilin njerëzit presin të jenë të sigurt se kanë një produkt dhjetë në duart e tyre.

 4.   Francisco Moronta dijo

  Më bën të qesh ndërsa thonë të njëjtën gjë çdo vit

 5.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  Më shumë se tre milion SE të rezervuara në fundjavën e parë, po po, shpesh një dështim, shpesh një rënie e shitjeve ...