Shitjet e iPhone janë poshtë 60% për shkak të koronavirusit

Kapitull i ri ku flasim për efektet e Conoravirus në botën e teknologjisë, konkretisht në lidhje me Apple. Sipas Reuters, Apple ndaloi shitjen e rreth 500.000 iPhone në Shkurt, vetëm në Kinë, për shkak të kufizimeve që qeveria kineze zbatoi në vend për shkak të koronavirusit.

Këto shifra janë ekuivalente me pothuajse 60% e shitjeve të iPhone dhe ato janë më keq sesa ato të parashikuara nga IDC, i cili deklaroi se gjatë tremujorit të parë të vitit 2019, shitjet do të binin 40% për shkak të ndikimit të koronavirusit. Ndalimi i makinës i qeverisë kineze për qarkullimin e lirë muajin e kaluar ka paralizuar vendin.

Akademia Kineze e Teknologjisë, nga e cila Reuters mori të dhënat, thotë se markat e smartphone-ve dërguan gjithsej 6,34 milion pajisje në shkurt, që është një ulje 55%, krahasuar me 14 milion dërgesat që ndodhën në shkurt 2019.

Markat aziatike, Huawei dhe Xiaomi, kanë qenë ata që kanë vuajtur më shumë nga efektet e koronavirusit, pasi dërgesat e të dyve së bashku shkuan nga 12,72 milion në shkurt 2019 në vetëm 5,85 milion muajin e kaluar.

Numri i të infektuarve dhe vdekjeve në Kinë është ulur ndjeshëm në Kinë, sipas të dhënave qeveritare, kështu që koronavirusi nuk është më një problem për tu marrë në konsideratë. Tani ne e kemi problemin në pjesën tjetër të botës.

Në mes të shkurtit, Apple njoftoi se ishte e detyruar rishikoni parashikimet financiare për tremujorin e parë të vitit 2020, Për shkak të shpërthimit të koronavirusit në Kinë, në 4.000 milion dollarë të ardhura, një shifër që, duke parë evolucionin që ka pasur virusi, është ndoshta shumë më e lartë.

Kërkesa më e ulët e klientëve në Kinë shoqëruar me mungesën e furnizimeve për të bërë iPhone janë ato dy faktorë kryesorë që do të ndikojnë, shumë seriozisht, për rezultatet ekonomike të Apple (dhe të gjitha kompanive të teknologjisë) gjatë këtij tremujori të parë të vitit 2020.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.