Shitjet e iPhone në Indi zbriten 35%

Indi

Pavarësisht nga përpjekjet që Apple po bën në Indi, nuk ka asnjë mënyrë për t'u bërë një alternativë për qytetarët. Pjesërisht në logjikë për shkak të çmimeve të larta të terminaleve të saj në vend, duke marrë parasysh që ekonomia e këtij vendi nuk rritet me të njëjtin ritëm si Kina, por do ta bëjë këtë me kalimin e kohës kur prodhuesit kryesorë të fillojnë të hapin fabrika të reja në vend, pasi që kostot e prodhimit aktualisht janë më të lira se në Kinë . Tim Cook ka bërë disa udhëtime në Indi për t'u përpjekur të arrijë një marrëveshje që do ta lejonte atë të hapte dyqanet e tij në vend, një qëllim që ai tashmë e ka arritur dhe dyqanet e para do të hapen gjatë vitit të ardhshëm.

Sipas Strategy Analytics, Appple ka parë që shitjet e iPhone në të gjitha versionet e tij janë ulur me 35%. Arsyeja më e qartë, siç e kam përmendur më lart, është çmimi i terminaleve, një çmim që u shpëton shumicës së banorëve të vendit. Por gjithashtu një problem tjetër me këtë ulje të çmimit është për shkak të faktit se ai ndaloi shitjen e iPhone 5s disa muaj më parë, ditë para lansimit të iPhone SE. IPhone 5s që ishte për rreth 250 dollarë po shitej shumë mirë në treg, por Apple mendoi se iPhone SE i ri mund ta zëvendësonte atë në treg me një çmim disi më të lartë dhe është e qartë se ishte e gabuar.

Më parë Apple gjithashtu provoi shesin terminale të rikonservuara në vend, diçka për të cilën prodhuesit kryesorë në vend refuzuan, pasi që ata nuk mund të konkurronin në kushte të barabarta me terminalet e Apple, si në çmim ashtu edhe në tipare. Apple do të duhet të rimendojë strategjinë e saj në vend nëse dëshiron që ajo të bëhet pata tjetër që lëshon vezët e arta të kompanisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Moises dijo

    Informacion i mirë, unë rekomandoj të lexoni para se të ngarkoni artikullin, ka disa detaje. Pershendetje