Si të njihni IMEI në iPhone 14

Di kodin IMEI të iPhone tim IMEI është një numër që identifikon në mënyrë unike pajisjen tuaj.. Në fakt, çdo telefon Apple ka kodin e vet që e veçon atë nga pjesa tjetër. Këtë mund ta gjeni të printuar në kuti ose përmes cilësimeve të celularit. Por çfarë mënyrë tjetër ka për të njohur IMEI në iPhone 14?

Ky kod përbëhet nga gjithsej 15 shifra Do t'ju ndihmojë në rast vjedhjeje, humbjeje ose kur dëshironi të lironi pajisjen. Më poshtë, ne do të shpjegojmë disa metoda jo shumë të njohura që do t'ju ndihmojnë gjithashtu të identifikoni IMEI të iPhone 14 tuaj.

Njihni IMEI në iPhone 14 me një telefonatë

Në rast se nuk e dinit, mund të njihni IMEI-n e iPhone tuaj me një telefonatë të thjeshtë. Thjesht duhet të bëni sa më poshtë.

 1. Ve në aplikacionin e thirrjeve në iPhone tuaj dhe shfaq tastierën.
 2. Thirrni numrin * # 06 #.
 3. Automatikisht, kodi IMEI duhet të shfaqet në ekranin e iPhone 14. Nëse jo, shtypni butonin e thirrjes.

Hapat për të njohur iPhone IMEI me telefon

Nga faqja e internetit

Në rast se nuk keni akses në iPhone 14 dhe duhet të merrni IMEI-n e tij ose sepse është humbur ose vjedhur, Ju mund të përdorni këtë kod për të raportuar humbjen tuaj. Thjesht duhet të bëni sa vijon:

 1. Nga një kompjuter ose tablet me akses në internet, hyni në faqen e internetit të llogaria e Apple id.
 2. Hyni me të dhënat e ID-së që keni përdorur në iPhone 14.
 3. Shkoni te seksioni "Pajisje” dhe zgjidhni pajisjen nga e cila duhet të dini të dhënat.

Çfarë dobie ka të njohësh IMEI në iPhone 14?

Kodi IMEI mund të përdoret, për shembull, për:

 • Dijeni nëse pajisja juaj është origjinale ose nëse, përkundrazi, është një kopje ose imitim i Apple.
 • Në rast të humbjes ose vjedhjes, për të kyçur pajisjen në mënyrë që askush tjetër të mos mund ta përdorë atë.
 • Nëse ju doni zhblloko ose jailbreak pajisjen të jetë në gjendje ta përdorë atë me çdo operator telefonik.

Përdorime të tjera për kodin IMEI janë: njihni vendin në të cilin është prodhuar pajisja, dini datën e prodhimit, blerjen dhe numrin e serisë. Gjithashtu, do t'ju ndihmojë të dini nëse telefoni ka ende një garanci nga Apple ose nëse është në ndonjë "listë të zezë" të IMEI.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.