Si të rikuperoni një Apple Watch të humbur

Apple Watch është fikur Produktet e Apple janë shpesh pajisje të shtrenjta, kështu që humbja e njërës prej tyre dhe përpjekja për ta zëvendësuar do të thotë një investim i konsiderueshëm parash. Kështu bëhet jetike dini hapat që duhet të ndiqni për të rikuperuar një Apple Watch të humbur.

Ka të ngjarë që në ndonjë rast të keni harruar diku orën tuaj dhe nuk e mbani mend saktësisht se ku. Pa dyshim, një situatë që i bën këdo panik. Megjithatë mos u shqetësoni! Gjetja e një Apple Watch të humbur është më e lehtë nga sa mund të mendoni.

Çfarë mund të bëj për të rikuperuar një Apple Watch të humbur

rikuperoni një Apple Watch të humbur Nëse për fat të keq ju keni humbur Apple Watch ose më keq, ajo është vjedhur dhe dëshironi ta rikuperoni, gjëja e parë që duhet të përpiqeni të dini është vendndodhja e saj. Për atë, mund të përdorni llogarinë tuaj iCloud ose aplikacionin Search të iPhone-it tuaj, për ta lokalizuar dhe për ta mbrojtur më vonë.

Nëse keni konfigurimin Find My në iPhone dhe Apple Watch të çiftuar, mund ta përdorni këtë aplikacion për të gjetur orën tuaj. Por përpara se ta bëni, vini re modelin e Apple Watch tuaj, pasi të gjitha modelet me GPS do të përdorin një lidhje të sigurt WiFi për të transmetuar vendndodhjen e tyre.

Shikoni Apple Watch në një hartë

Tani që e dini se çfarë mjetesh duhet të përdorni për të rikuperuar një Apple Watch të humbur, ne do t'ju mësojmë se si ta gjeni atë në një hartë. Mundësia e parë është ta provoni përmes një kompjuteri:

 1. Identifikohu de icloud me ID-në tuaj Apple.
 2. Në iPhone tuaj, hapni aplikacionin "kërkim".
 3. Klikoni në seksionTë gjitha pajisjet"dhe zgjidhni Apple Watch tuaj.

Nëse është afër, mund të shtypni opsionin "Luaj tingull” për ta lokalizuar. Kjo është e shkëlqyeshme kur e keni humbur atë brenda shtëpisë, pasi ora do të fillojë të bie derisa të prekni "anuloj“. Në rast se nuk mund ta gjeni orën në hartë, ajo ndoshta nuk është e lidhur me një rrjet WiFi, të dhëna celulare ose ndoshta nuk është e lidhur me iPhone.

gjithashtu, mund të provoni ta lokalizoni duke përdorur iPhone tuaj duke ndjekur këto hapa:

 1. Hap aplikacionin "kërkim".
 2. Klikoni në skedën "Pajisje".
 3. Zgjidhni Apple Watch për të ditur vendndodhjen tuaj në hartë.

Aktivizoni modalitetin e humbur të Apple Watch

Modaliteti i humbur i Apple Watch Një opsion tjetër i ofruar nga aplikacioni Search është që të mund të mbroni pajisjen, që do të thotë se do të jeni në gjendje të mbroni të gjithë informacionin që keni ruajtur në të. Për këtë ju mund të përdorni modalitetin e humbur, i cili automatikisht bllokon Apple Watch. Sapo ora të ketë një lidhje, ajo do të shfaqë numrin tuaj të telefonit në ekran në mënyrë që personi që e ka atë të mund t'ju kontaktojë dhe t'jua kthejë atë.

Për të aktivizuar modalitetin e humbur, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni aplikacionin "Kërko" në iPhone tuaj dhe trokitni lehtë mbi Apple Watch.
 2. Në pjesën e "Shëno si të humbur"shtypni opsionin"Aktivizoj".
 3. Klikoni mbi "vazhdoj".
 4. tani, shkruani numrin tuaj të telefonit kështu që ata mund t'ju gjejnë dhe klikojnë në "në vazhdim".
 5. Futni një mesazh që do të shfaqet në faqen e orës dhe trokitni në "Aktivizoj".

Aplikacioni do të konfirmojë me email që keni aktivizuar modalitetin e humbur në Apple Watch. Nëse e keni gjetur orën, ajo që duhet të bëni është të futni fjalëkalimin tuaj për ta zhbllokuar atë. Kështu, modaliteti i humbur do të çaktivizohet dhe do të mund të vazhdoni ta përdorni normalisht. Gjithashtu, mund ta çaktivizoni atë nga iPhone ose iCloud.com i lidhur.

Çfarë duhet të bëj nëse nuk mund të rikuperoj një Apple Watch të humbur?

Personi me iPhone në dorë Në rast se nuk e keni aktivizuar aplikacionin Search përpara se të humbisni Apple Watch, ai nuk është i lidhur me iPhone-in tuaj, nuk është i lidhur me një rrjet Wi-Fi ose të dhëna celulare, nuk do të mund ta gjeni. Në këto raste, e vetmja gjë që mund të bëni është të përpiqeni të mbroni informacionin tuaj në mënyrën e mëposhtme:

 • Ndryshoni fjalëkalimin tuaj të Apple ID: Kjo parandalon këdo që të hyjë në llogarinë tuaj iCloud ose të përdorë ndonjë shërbim tjetër në Apple Watch tuaj të humbur.
 • Raportoni humbjen tek autoritetet: Mund të paraqisni një raport vjedhjeje ose humbjeje tek autoritetet, duke dhënë numrin serial të pajisjes. Kështu, nëse autoritetet e gjejnë atë, ata do të mund t'ju kontaktojnë për t'jua kthyer atë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Diego Bernal dijo

  Dhe nëse ora është e fikur, a nuk mund të gjendet sikur të ishte iPhone 12 ose një AirTag? A mund ta rivendosni orën dhe të mos jeni në gjendje ta rikuperoni atë? Para se të rrëzohej me iCloud-in tim.