Si të vendosni një video në lëvizje të shpejtë në iPhone

Ne kemi disa opsione për të vendosur një video në lëvizje të shpejtë në iPhone dhe logjikisht disa prej tyre janë më të ndërlikuara për t'u bërë se të tjerat. Në këtë kuptim, sot do të shohim se si mund të rregulloni shpejtësinë e një videoje drejtpërdrejt duke përdorur programe redaktimi si p.sh. Apple iMovie i cili është gjithashtu falas, video Tilshift, video Perfect dhe aplikacione të tjera.

Gjëja e rëndësishme kur redaktoni një video është që mjeti të jetë i thjeshtë për t'u përdorur dhe mbi të gjitha që lejon përdoruesin të kryejë llojin e redaktimit që dëshiron. Është evidente se Për përdoruesit e iOS, padyshim që është më mirë të përdorni atë që vjen nga iPhone, që është iMovie. por mund të zgjidhni edhe aplikacione ose mjete të tjera që lejojnë veprimin e vendosjes së një videoje në lëvizje të shpejtë dhe të ngadaltë dhe ofrimin e opsioneve të redaktimit.

Si të vendosni një video në lëvizje të shpejtë në iPhone me iMovie

Ne do të fillojmë me iMovie. Dhe është se shumica e përdoruesve nuk janë në dijeni të potencialit të këtij aplikacioni të shkëlqyeshëm që Apple ofron si në pajisjet iOS ashtu edhe në macOS. Mundësitë që ofron iMovie për të rregulluar shpejtësinë në videoklipe janë vërtet të mëdha, ne mund të vendosim intervale të shumta në mënyrë që klipi i vetëm shkon shpejt, pastaj ngadalë, pastaj përsëri shpejt, por mundësitë janë të pafundme në momentin e redaktimit.

Një pikë që duhet mbajtur parasysh kur redaktoni videon iMovie është që aplikacioni të përditësohet në versionin më të fundit të disponueshëm në këtë rast për përdoruesit e iOS është 2.3.3 dhe ofron një sërë opsionesh të mira për redaktimin e videos nga iPhone-i ynë.

Pasi të kemi hapur aplikacionin iMovie, ajo që duhet të bëjmë është të klikojmë hapni një projekt në simbolin +. Kur të kemi hapur projektin, duhet ta zgjedhim që në fund të shfaqet butoni Veprimet, butoni i shpejtësisë që është ai që na intereson, së bashku me volumin, titujt dhe filtrat.

Ajo që duhet të bëjmë është tërhiqeni drejtpërdrejt me gishtin tuaj Në të djathtë shiriti që shfaqet sapo të zgjedhim cilësimin e shpejtësisë, nëse shkojmë djathtas do të rrisim shpejtësinë e riprodhimit të videos dhe nëse shkojmë majtas do ta zvogëlojmë duke e vendosur në lëvizje të ngadaltë. Është e rëndësishme të jemi të qartë se ky cilësim i shpejtësisë së dyfishtë (X2) është i disponueshëm për iPhone 5s, iPad Air, iPad mini me ekran Retina dhe pajisjet e mëvonshme. Pra kemi gati videon me lëvizje të shpejtë, e ruajmë projektin dhe kaq.

Importantshtë e rëndësishme të përmendet se iMovie ruan lartësinë audio të videoklipeve që përshpejtohen ose ngadalësohen. Ju mund ta ndryshoni këtë konfigurim nga vetë seksioni i konfigurimit të projektit dhe nuk është aspak i komplikuar. Për këtë arsye, ajo që arrijmë është të mbajmë audion në modalitetin normal nëse duam vetëm të përshpejtojmë imazhet.

Me projektin e hapur, prekim butonin e konfigurimit të projektit që shfaqet si rrota me dhëmbëz dhe më pas shtypim për të aktivizuar "Shpejtësia ndryshon hapin". Kjo e bën një zë të regjistruar më të lartë kur shpejtësia rritet ose më pak kur shpejtësia e videos zvogëlohet.

Rregulloni shpejtësinë e videos në seksione në iMovie

Një opsion tjetër që kemi në dispozicion është të rregullojmë shpejtësinë sipas seksioneve dhe për këtë duhet tocar pjesa e klipit direkt që duam të rregullojmë shpejtësinë. Në këtë kuptim, është e rëndësishme të mbani mend se klipi ose një pjesë e videos duhet të pritet në faza, nuk mund të jetë një klip i tërë pasi në këtë rast do të rriste shpejtësinë e të gjithë videos.

Për të prerë të gjithë videon në rast se nuk kemi disa klip, thjesht duhet të klikojmë mbi të dhe të zgjedhim ikonën "Scissors" dhe më pas të klikojmë në opsionin ndarje, kjo bëhet padyshim duke mbajtur vijën pingule të bardhë (e cila shfaqet në qendër të redaktorit) pikërisht në pikën që duam të shkurtojmë videon. Pasi videoja të jetë prerë ose ndarë, thjesht duhet të klikojmë përsëri në kuti deri në një pjesë të videos që duam të rrisim shpejtësinë dhe të klikojmë përsëri në ikonën e shpejtësisë që shfaqet në fund.

Mos kini frikë të bëni një gabim gjatë prerjes ose redaktimit të videos iMovie është shumë i thjeshtë, por ofron gjithashtu mundësinë e kthimit. Kjo bëhet duke klikuar në shigjetën që shfaqet në pjesën e sipërme djathtas (në formë si një kurbë prapa) ne do të kthehemi pas një hapi të mëparshëm për të zhbërë atë që është redaktuar.

Është gjithashtu mirë të mbani mend se në iMovie ruan shpejtësinë e videoklipeve të regjistruara në lëvizje të ngadalta. Kjo do të thotë që nëse kemi një video të regjistruar në lëvizje të ngadaltë, iMovie do ta projektojë atë njësoj. Kjo mund të shihet qartë në fund të vetë videos me një brez të vogël të bardhë.

Kur klikoni në ikonën "Shpejtësi", ajo do të shënohet me të verdhë. Mund të rregullojmë hapësirën që duam të shohim në lëvizje të ngadaltë duke e zvarritur me gisht ose edhe ta eliminojmë plotësisht duke e bashkuar këtë hapësirë ​​duke e tërhequr.

Video Tilshift është një tjetër aplikacion për modifikimin e videove 

Por jo gjithçka qëndron në iMovie, ka shumë aplikacione të tjera si p.sh Video Tilshift për t'i vënë videot tona në lëvizje të shpejtë. Në këtë rast, aplikacioni ka një kosto të vetme prej 3,99 euro për pajisjet iOS dhe ofron potencialin e tij të plotë pa blerje të integruara.

Mund të themi se këto janë aplikacionet më të thjeshta për të kryer këtë modifikim video dhe se pantallonat e shkurtra luhen në lëvizje të shpejtë ose të ngadaltë. Personalisht, aplikacioni vendas i Apple është shumë më intuitiv, por në këtë rast video Tilshift mund të jetë gjithashtu e dobishme. Është një aplikacion veteran me pak përditësime kështu që është mjaft arkaike për sa i përket ndërfaqes, megjithëse është e vërtetë që funksionaliteti është vërtet i kënaqshëm.

Në këtë rast, thjesht duhet të hapim vetë aplikacionin, të kalojmë videoklipin në të dhe të klikojmë në cilësimet për të modifikuar shpejtësinë e riprodhimit. Të gjitha cilësimet shfaqen në ekranin kryesor kështu që përdorimi i tij nuk është aspak i komplikuar.

[Aplikacioni 395953517]

Videoja perfekte është një tjetër aplikacion i disponueshëm për iOS

Ky është një aplikacion disi më aktual, me shumë cilësime dhe opsione të redaktimit të videos. Është e vërtetë që shumica e aplikacioneve të redaktimit të videove në iOS i ngjajnë Apple amtare, por në këtë rast është edhe disi më i ndërlikuar për t'u përdorur në krahasim me ato të mëparshmet e paraqitura në këtë artikull.

Është e qartë se çdo përdorues mund të zgjedhë një ose një aplikacion tjetër por në këtë rast nëse dëshironi të shtoni disa pamje mozaiku, efekte ngjyrash, shtoni efekte chroma dhe konfigurime të tjera, do të duhet të paguani për të. Kjo nuk ndodh me aplikacionet vendase dhe më pak me ato të Apple.

Për të redaktuar videon në këtë aplikacion, cilësimet janë disi më të përpunuara dhe duhet të hetojmë menunë për të realizuar qëllimin tonë, që në këtë rast është rritja e shpejtësisë së videos. Opsioni i modifikimit të shpejtësisë shfaqet në fund të menysë, me një shirit ashtu siç bën në iMovie. Ne zgjedhim shpejtësinë dhe ruajmë projektin. Gati, tashmë kemi shpejtësinë e videos së edituar.

Redaktori i videos - Video e përsosur (Lidhja e AppStore)
Redaktori i videos - Video e përsosurfalas

Rekomandimi në këtë rast është që secili të zgjedhë aplikacionin që i përshtatet më së miri detyrës së tij, por për shumicën e përdoruesve, Apple amtare është më se e mjaftueshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.